Ogrody na dachu w Kensington

0

Ogrody na dachu przy Kensington High Srteet nr 99 w Londynie mają już ponad 70 lat historii. Powstały na 6 piętrze budynku mieszczącego dom handlowy (Derry and Toms department store) i od początku były ogromną atrakcją, a przez wiele lat był to także największy zielony dach Europy.

Ogrody zajmują około 6000m 2 i obejmują trzy aranżacje tematyczne:
-ogród hiszpański, wzorowany na sławnych ogrodach Alhambry, z palmami, cytrusami i winoroślami;
-ogród w stylu Tudorów, z sekretnymi zakątkami i łukami oplecionymi bujną wisterią;
-oraz typowy ogród angielski, gdzie ważną rolę odgrywa duży trawnik, a otaczająca go roślinność rozrasta się na pozór swobodnie, bez ograniczeń. Niezaprzeczalną atrakcję w tym ogrodzie stanowi staw z różowymi flamingami, które są tak przyzwyczajone do widoku ludzi, że można się do nich zbliżyć na odległość wyciągniętej ręki.

Ogrody na dachu powstały na jednometrowej warstwie gleby, a więc możliwe było sadzenie nie tylko bylin i krzewów, ale także dużych drzew. Jak w prawdziwym ogrodzie przystało, także i tutaj znajdujemy sporo aranżacji wodnych, fontanny, stawy i szeleszczące strumienie. W murze ograniczającym ogrody na dachu znajdują się niewielkie, okrągłe okna na świat zewnętrzny, przez które można podglądać tętniący życiem Londyn.

Obecnie ogrody są wspaniałym otoczeniem dla restauracji i klubów umieszczonych na 6-stym i dobudowanym siódmym piętrze budynku. Można je także zwiedzać bezpłatnie, bez konieczności korzystania z usług restauracji – warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie odbywa się tam akurat zamknięta impreza, bez możliwości wstępu dla osób postronnych.

Zobacz zdjęcia z Kensigton Roof Gardens w naszej Galerii.

You might also like More from author

Leave A Reply