Hatfield House – angielski ogród z tradycjami

0

Wszystkich odwiedzających to miejsce na przełomie wiosny i lata, wita ogromna glicynia. Swoimi długimi, wonnymi kwiatostanami pokrywa zabudowania rezydencji, wokół jednego z dziedzińców tej wiekowej siedziby, położonej na północ od Londynu.

 

To jedna z najwspanialszych starych angielskich rezydencji, która udostępniana jest regularnie do zwiedzania przez uwielbiających to miejsce turystów. Są tu i ogrody całkiem nowoczesne wraz z malowniczymi rabatami mieszanymi oraz dzikimi łąkami, i kilkusetletnie kwatery, drzewa oraz elementy architektoniczne pamiętające jeszcze czasy Elżbiety I!

Pałac został wybudowany w roku 1612 dla słynnego i znanego z książek oraz filmów Sir Roberta Cecila – zaufanego doradcy angielskich królów: Elżbiety I i Jakuba I. Do stworzenia i pielęgnacji ogrodów, genialny Cecil zatrudnił jedną z najciekawszych postaci w historii ogrodów – samego John’a Tradescant’a Starszego. Tradescant był ogrodnikiem i zagorzałym zbieraczem roślin, które fascynowały go bezgranicznie. Sprowadził do ogrodów ozdobnych oraz kuchennych przy Hatfield House szereg nowych, ciekawych roślin, które dziś są podstawą każdego angielskiego ogrodu.

 

W ogrodach zobaczyć można wiele ciekawych form ciętych roślin iglastych (głównie cis) oraz liściastych (bukszpan). W części formalnej przed najstarszą częścią pałacu królują żywopłoty oraz ‘grzybki’ stworzone z przycinanych głogów jednoszyjkowych. Jednym z najcenniejszych elementów ozdobnych jest tu zamontowana na końcu osi widokowej Alei Lip kamienna tablica upamiętniająca Elżbietę I, która przywieziona została do Hatfield z londyńskiego Royal Exchange po wielkim pożarze w roku 1851.

Na przełomie maja i czerwca rabaty rozkwitają masowo nasadzonymi czosnkami ozdobnymi Allium aflatunense, które wraz z okazałymi wilczomleczami są jakby eleganckim i delikatnym preludium przed nastaniem lata. Dopiero w drugiej połowie czerwca na rabatach okalających fontannę ogrodową wybuchają kolorowe byliny, takie jak kosaćce, bodziszki czy piwonie. Nad barwnymi bylinami królują wonne róże angielskie oraz dzikie. Całość otoczona jest dokładnie przyciętym żywopłotem z cisa.

Rabaty w nowoczesnym The Sundial Garden wypełnione są aromatycznymi ziołami i pachnącymi goździkami. Wzdłuż głównej alejki piękne drzewa morwowe podsadzono okazałymi plamami żółtobiałego laka pachnącego, wysokimi irysami oraz niebieskimi łubinami. Morwa czarna była jednym z wielu roślin przywiezionych do Anglii przez John’a Tradescant’a Starszego w XVII wieku.

Dziki ogród nieopodal Ogrodu Wschodniego warto odwiedzić o każdej porze roku, ale najpiękniej jest tu wiosną. Wtedy właśnie wśród brzóz, buków oraz dębów kwitną rajskie jabłonki, świdośliwy, magnolie, jarzębiny oraz ogromne łany hiacyntowców zwisłych i drobnych narcyzów. Latem łąkę pokrywają dzikie kwiaty nad którymi unosi się słodki zapach oraz nieustający dźwięk brzęczących owadów.

Kilka minut spokojnego spaceru dzieli pałac Hatfield od prastarego lasu – jednego z nielicznych, oryginalnych średniowiecznych lasów pozostałych w całej Wielkiej Brytanii. Panuje tu prawie zapomniany już, stary system pielęgnacji polegający na udostępnianiu lasu pasterzom, których zwierzyna „przycina” rosnącą w podszyciu roślinność. Stare dęby i buki zapewniają zaś nadal rezydencji drewno na opał, a ich liście i owoce pożywienie dla zwierząt hodowlanych. Z kory uzyskuje się barwnik używany podczas garbowania skór.

 

Hatfield House, Park and Garden znajdują się w hrabstwie Hertfordshire, nieopodal miasteczka Hatfield, około 35 km na północ od Londynu. Jego wrota otwierają się dla zwiedzających od początku kwietnia do końca września. Wszystkie informacje dotyczące dojazdu oraz cen biletów znajdziecie na stronie: www.hatfield-house.co.uk.

You might also like More from author

Leave A Reply