Eden Project to największa na świecie cieplarnia

0

W 2001 roku w Kornwalii otwarto największą na świecie cieplarnię. Odwiedzana co roku przez ponad milion osób, jest jedną z najważniejszych atrakcji tego brytyjskiego regionu.

 

Eden Project w Kornwalii

 

W tym futurystycznym ogrodzie botanicznym, zwanym Eden Project, usytuowanym na miejscu dawnej kopalni gliny, dominują dwie olbrzymie szklarnie, zwane biomami. W Humid Tropics Biome mieści się majestatyczny las wilgotny, natomiast w Warm Temperature Biome zobaczyć można rośliny, owoce i krzewy z krajów śródziemnomorskich, z Afryki Południowej i Kalifornii. Wijące się w biomach dróżki wiodą zwiedzających przez ten najnowocześniejszy raj, który ma przypominać o rosnącej współzależności pomiędzy roślinami i ludźmi. Na zewnątrz szklarnie okalają malownicze rabaty obsadzone bujną roślinnością, której sprzyja łagodny klimat Kornwalii.

 

Eden Project w Kornwalii

 

Kopuły cieplarni wykonane zostały z kilkuset sześciokątnych na wpół przezroczystych plastikowych plastrów mających zdolność przepuszczania wilgoci i powietrza. Cały projekt realizowano ponad dwa lata, a jego pomysłodawcą był Tim Smit. Urodzony w Holandii, z wykształcenia archeolog i antropolog, przez lata związany z branżą muzyczną, w połowie lat osiemdziesiątych przybył do Kornwalii i rozpoczął swoją przygodę z naturą.

Eden Project jest nie tylko ogrodem botanicznym, ale również instytucją edukacyjną, której zadaniem jest pokazać relacje zachodzące w przyrodzie i uczulić odbiorcę na ekologiczne aspekty życia na Ziemi.

 

Więcej fascynujących opowieści o pięknych ogrodach

na stronie poezja-designu.pl


lajYou might also like More from author

Leave A Reply