Jakie bukiety wręczać na dane okazje? O znaczeniu i symbolice kwiatów.

0

Bukiety są z nami od tysięcy lat. To one towarzyszą nam podczas ważnych uroczystości – ślubu, chrzcin, jubileuszy i rocznic. To dzięki nim kończą się kłótnie i to one sprawiają, że pojawiają się łzy wzruszenia. Które kwiaty lub kolory wybierać na te najpiękniejsze chwile? Czy wręczony bukiet może skrywać podwójne znaczenie? Jaki gatunek kwiatów wybrać, jeśli chcemy okazać komuś podziw, a jaki, gdy chcemy podziękować za przysługę?

Skąd się wziął zwyczaj wręczania kwiatów?

Szacuje się, że zwyczaj wręczania kwiatów sięga… czasów prehistorycznych, kiedy to polujący mężczyźni przynosili do domu zioła i kwiaty, które miały być symbolem powrotu. Wiele z nich miało także właściwości lecznicze. Tak stworzone bukiety suszono, a następnie wrzucano do potraw lub wykorzystywano do leczenia dolegliwości i ran, odniesionych w walkach. Według archeologicznych znalezisk – już w grobach naszych przodków układano bukiety kwiatów, które miały być symbolem podróży i pożegnania. Wiele z nich pełniło także rolę dekoracji i pamięci po zmarłym.

Prawdziwe zamiłowanie do kwiatów rozpoczęło się w starożytności – głównie na terenie Azji i Europy – kiedy to cesarze zbierali kwiaty ogrodowe, a następnie układali z nich bukiety. Na wschodzie zwyczaj ten pojawił się dopiero w XVIII wieku, kiedy to w Rosji dekorowano pałace królewskie. Legenda głosi, że zwyczaj ten przedostał się w te strony świata głównie pod wpływem… nacisku kultury europejskiej.

Kult kwiatów umocnił się w XIX wieku, kiedy to powstało podejście nazywane “językiem kwiatów”. To wtedy panie i panowie zaczęli wyrażać swoje uczucia dzięki bukietom – najlepiej w ściśle określonej kolorystyce.

Jakie kolory wyrażają Twoje emocje?

Dziś zwyczaj wręczania konkretnych kolorów i bukietów nieco osłabł. Nie ma już sztywnych wytycznych, które by wskazywały, jakie emocje pasują do danych barw. Współcześnie coraz bardziej doceniamy gest wręczenia bukietów, a nie ich formę czy dobór gatunku roślin. Dużo chętniej też przyjmujemy sztuczne bukiety – np. sztuczne fiołki – które przypominają prawdziwe, żywe i pachnące kwiaty.

Kultura i tradycja przez wiele lat wskazywała, że:

  • kwiaty czerwone – są symbolem miłości,

  • żółć – niegdyś była oznaką kłótni i separacji – a dziś gratulacji, podziwu i przyjaźni,

  • róż – symbol namiętności i seksualności – to właśnie różowe kwiaty wręczano na pierwszych spotkaniach i randkach,

  • kwiaty niebieskie – symbol lojalności i troski,

  • biel – która tak często pojawia się na ślubnych ceremoniach – ma oznaczać wierność, trwałość uczuć i szczerość.

Róża tylko dla zakochanych?

W kulturze utarło się, że róże są symbolem miłości i należy je wręczać, aby wyrazić najszczersze i najgorętsze uczucia. W disneyowskiej bajce “Piękna i Bestia” słynna,  czerwona róża określała czas, w którym to zaczarowany Książę miał znaleźć wybrankę serca. O ile symbolika róży jest trwale zakorzeniona, o tyle problematyczne może być interpretowane innych, mniej popularnych kwiatów. Tak oto:

  • bukiet z hortensji – oznacza wdzięczność, podziękowanie i zrozumienie. To go dajemy, gdy chcemy się odwdzięczyć za przysługę, dobre słowo lub pomoc.

  • bukiet z lilii  – oznacza najlepsze, szczere życzenia. To on jest uniwersalną propozycją na urodziny lub jubileusz.

  • bukiet z konwalii – oznacza nieśmiałość, delikatność i czystość. Wręcza się go młodym dziewczynkom, ale także kobietom, którym chce się okazać podziw.

  • bukiet z frezji – symbolizuje siłę, dumę. To te kwiaty dajemy osobom, które chcemy pokazać duży szacunek.

  • bukiet z goździków – popularne były zwłaszcza w czasach PRL-u, kiedy to za ich pomocą wyrażano uznanie.

  • bukiet ze słoneczników – symbolizuje adorację, zaproszenie do flirtu, chęć rozpoczęcia relacji “na poważnie”.

You might also like More from author

Leave A Reply