Późnojesienne kompozycje w donicach

0

Kompozycje, które powstają w donicach bazują zwykle na najbardziej atrakcyjnych roślinach dla danego okresu. Podczas gdy w ogrodzie, ze względu na większą przestrzeń możemy sobie pozwolić na mniej ciekawe, „uśpione” fragmenty rabat, np. w czasie przed lub po kwitnieniu, w pojemnikach zawsze powinny rosnąć sezonowe piękności. Z tego powodu bardzo trudno stworzyć donicę dekoracyjną przez cały rok, ale nie zawsze potrzebna jest okresowa wymiana wszystkich nasadzeń. Na stałe możemy pozostawić wyjątkowo piękne i odporne rośliny bazowe, np. krzewy lub byliny dekoracyjne z liści, a w kolejnych miesiącach uzupełniamy je o rośliny sezonowe.  

Na późną jesień mamy propozycję odpornych na przmrozki kompozycji stworzonych przez Kasię Bellingham, które będą dekorować przedogródek i taras. 

Pomysły na jesienne donice

Zanim zaczniemy pracę, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie sadzonki. Ale nie zapomnijmy wcześniej zaplanować nasadzeń – kupowanie wszystkich rośłin, które wpadną w oko w szkólce może się zakończyć kompozycyjną klapą. W kompozycji tworzonej przez Kasię znalazły się ozdobne kapusty, żurawki, bluszcz, trawy i srebrzysty kalocefalus Browna.

Rośliny na kompozycję

Przed sadzeniem koniecznie należy dobrze przygotować glebę w pojemnikach. Warto wymienić ziemię na świeżą i dosypać granulowanego obornika.

Przygotowanie gleby

Sadzonki wyjmujemy z doniczek produkcyjnych pamietając, że mocno zbite bryły korzeniowe wymagają delikatnego porozrywania.

Luzowanie korzeni bylin

Układając rośliny, te niższe dajemy z przodu. Przed zakończeniem kompozycji zawsze warto spojrzeć na donicę okiem „gościa” – który na donicę w przedogródku zerknie wchodząc do domu, a na taras może poparzy przez okno. W tej perspektywie kompozycje powinny prezentować się jak najlepiej.

Kompozycja z trawą

Na koniec rośliny obsypujemy ziemią i dokładnie podlewamy. Sprawdzamy, czy żadna bryła korzeniowa nie wystaje ponad glebę. 

Uzupełnianie ziemi

Gotowa donica do przeogródka prezentuje sie tak:

Gotowa kompozycja

 W dużym pojemniku możemy pokusić się o posadzenie na stałe derenia z czerwonymi pędami. Ta roślina wytrzyma niedogodności życia w donicy, a jednocześnie pięknie wygląda przez cały rok, ze względu na dekoracyjne liście oraz gałązki. Oczywiście krzew trzeba starannie przycinać, bo jego docelowe rozmiary są zbyt duże do nasadzeń pojemnikowych. W kompozycji z dereniem w jesienne dni sprawdzi się czerwonlistna żurawka, rozchodniki oraz Kalocefalus Browna.

Kompozycja z dereniem

You might also like More from author

Leave A Reply