Filtracja wody basenowej

0

Aby woda w basenie pozostawała czysta i przejrzysta przez cały sezon kąpielowy, konieczne jest jej kompleksowe oczyszczanie. Oczyszczanie wody polega na stosowaniu środków chemicznych i systemów filtracji, które zapobiegają pojawianiu się w niecce basenowej grzybów, bakterii i glonów.

Jak dobrać filtr do basenu?

 

Filtry do basenu dobierane są zgodnie z ich zdolnością przepustową i wymiarami zbiornika wodnego. Jakość oczyszczania wody zależy od rodzaju filtra i prędkości, z jaką przebiega proces filtracji. Im niższa jest prędkość, tym lepiej woda zostanie oczyszczona. Jednocześnie, zgodnie z ogólnie przyjętą normą, cała objętość wody basenowej powinna przechodzić przez filtr co najmniej trzy razy dziennie.

Pompa, która pompuje wodę przez system filtracji, powinna odpowiadać pojemności niecki basenowej. Aby woda nie przepływała przez niego zbyt szybko, dobierany jest wypełniacz o odpowiednim rozmiarze.

Do zatrzymywania zanieczyszczeń stosuje się kilka rodzajów materiałów. W zależności od tego wyróżniane są następujące rodzaje sprzętu filtrującego:

  • kombinowany;

  • mechaniczny;

  • chemiczny;

  • elektrofizyczny.

Woda basenowa wymaga także skutecznej dezynfekcji. Jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska metod oczyszczania wody jest również zastosowanie lampy UV https://aquamonkey.pl/lampy-uv-do-basenu.html.

Jaka jest zasada działania filtra basenowego?

Filtry mechaniczne zatrzymują zanieczyszczenia dzięki membranom z tkaniny, piasku lub węgla aktywnego. Takie filtry dzielą się na okrzemkowe, piaskowe i wkładowe.

Modele z wypełniaczem piaskowym są proste i niedrogie. Radzą sobie z materią organiczną i solami mineralnymi, a także pozostałościami chemicznymi po dezynfekcji zbiornika wodnego. Jednak piasek nie jest w stanie zatrzymać cząstek mniejszych niż 20 mikronów. Żywotność filtra piaskowego wynosi od 3 do 6 lat, w zależności od rodzaju piasku – kwarcowego lub szklanego.

Modele wkładowe oczyszczają wodę dzięki cienkim membranom propylenowym. Materiał ten może zatrzymywać zanieczyszczenia o wielkości od 10 mikronów, zebrane śmieci są przechowywane w worku polietylenowym. Eliminuje to konieczność wykonywania płukania wstecznego sprzętu.

Filtry z ziemią okrzemkową są dość drogie. Ziemia okrzemkowa służy do wyłapywania cząstek zanieczyszczeń. Materiałem jest skała osadowa, rozdrobniona na proszek. Takie urządzenie pozwala na odfiltrowanie zanieczyszczeń o wielkości od 2 mikronów. Pomimo funkcji oczyszczającej ziemia okrzemkowa nasyca również wodę krzemem. Wpływa to pozytywnie na stan skóry osób korzystających z basenu, zmniejsza ilość stosowanej chemii.

W celu lepszego oczyszczania wody z zanieczyszczeń zalecane jest stosowanie systemu filtracji z kilkoma rodzajami filtrów. Konieczne jest stosowanie podobnych złożonych konstrukcji w przypadku dużych zbiorników komercyjnych.

Jak dbać o filtrację basenu?

Dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu wymagane jest regularne wypłukiwanie zanieczyszczeń i pozostałości wapna. Specjalistyczne preparaty szybko czyszczą system w trybie płukania wstecznego.

Nie wystarczy raz kupić filtr do domowego basenu z piaskiem czy wkładem. Konieczna jest wymiana wypełniacza piaskowego co 3 lata, a wkładów membranowych – mniej więcej raz w roku.

You might also like More from author

Leave A Reply