Kiedy należy siać warzywa?

1

Warzywa w uprawiane w naszych ogrodach przydomowych pochodzą z różnych stref klimatycznych. Te ciepłolubne (np. pomidory, papryka, melony) zwykle świetnie rosną w pełni lata, ale już wiosna i jesień, ze względu na niskie temperatury, stanowi dla nich trudny okres. Inne, takie jak rzodkiewka, wolą rześką wiosnę i jesień, latem natomiast udają się słabo. Jeszcze inne (np. koper, sałata, fasolka szparagowa) posiadają na tyle krótki okres wegetacji, że można, a nawet należy  je wysiewać lub wysadzać  w kilku terminach dla zapewnienia ciągłości zbiorów. Zatem, aby cieszyć się dużymi plonami warzyw, trzeba poznać terminy siewu oraz dowiedzieć się, czy daną odmianę uprawia się z rozsady, czy też z siewu wprost do gruntu.

Dla osób posiadających lub tworzących własny warzywnik przygotowaliśmy Terminarz siewu warzyw, który można bezpłatnie pobrać z naszej strony. Takie zestawienie powinno być zawsze pod ręką – zatem zachęcamy do zapisania Terminarza na własnych komputerach . Tabelę warto także przesłać zaprzyjaźnionym ogrodnikom – aby dobrze rozpoczęli nadchodzący sezon.

Terminarz siewu warzyw

W Terminarzu dla poszczególnych warzyw podajemy  terminy siewu na rozsadę, terminy siewu do gruntu oraz terminy  wysadzania rozsady do gruntu. Biorąc pod uwagę te informacje wyróżniamy kilka grup roślin o podobnych cechach uprawowych.

1. Warzywa wymagające siewu z rozsady ze względu na potrzeby termiczne i długi okres wegetacji. Wysiewamy je w szklarni, na parapecie lub w ciepłym inspekcie (np. bakłażan, melon, papryka, pomidory).

2. Warzywa tolerancyjne dla chłodów, ale wymagające siewu z rozsady dla wzmocnienia systemu korzeniowego w trakcie pikowania. Rozsadę możemy przygotować  w zimnym inspekcie lub na rozsadniku (np. kalarepa, brokuł, kalafior, kapusta głowiasta,  seler korzeniowy i naciowy).

3. Warzywa  o krótkim okresie wegetacji, które uprawiamy z rozsady, aby sukcesywnie dosadzać sadzonki dla zapewnienia ciągłości plonów (np. sałata).

4. Warzywa, które mogą być uprawiane z rozsady, jeśli chcemy przyśpieszyć plonowanie. Dobre plony uzyskamy też z siewu wprost do gruntu, ale w nieco późniejszym terminie (dynie, kabaczki, patisony, kukurydza, ogórki).

5. Warzywa, które nie tolerują przesadzania – te siejemy wprost do gruntu (np. marchewka, pietruszka, koper, buraki ćwikłowe, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka).

6. Warzywa, które sadzimy z rozsady lub wysiewamy do gruntu w dwóch cyklach: wiosennym i jesiennym (często jako poplony). Mają krótki okres wegetacji, są tolerancyjne dla chłodów (np. sałata, rzodkiew, rzodkiewka, endywia, szpinak, fenkuł) .

Stosując się do zaleceń uprawowych dotyczących siewu zwiększamy znacznie naszą szansę na wysokie plony.  Zatem życząc udanych zbiorów zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym Terminarzem siewu warzyw.

Pobierz nasz poradnik Terminarz siewu warzyw

 

You might also like More from author

1 Comment

  1. Bzuzia says

    Pełen podziw i wielkie dzięki za ten terminarz! Mam warzywnik dosłownie 5 lat i co roku zastanawiam się co, kiedy i jak. Teraz w końcu będzie mi łatwiej 🙂
    bZuzia

Leave A Reply