Jak wyczyścić kostkę brukową?

0

Ogród, przydomowy warsztat czy chodnik przed drzwiami. Kostka brukowa jest niezwykle uniwersalnym materiałem, powszechnie używanym do pokrycia i ustabilizowania podłoża. Jednak podobnie jak każdy zewnętrzny element domu – ulega zabrudzeniom. Jak i czym skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

Urządzenia do czyszczenia kostki

Na rynku znajdziemy szeroki wybór urządzeń, które przeznaczone są między innymi do czyszczenia kostki brukowej. Zaczynając od najprostszych, jak twarde miotły, przez myjki ciśnieniowe, na profesjonalnych zamiatarkach kończąc.

Najpopularniejsze są zdecydowanie myjki ciśnieniowe (jeśli zastanawiasz się nad zakupem myjki ciśnieniowej to koniecznie sprawdź ten ranking najpopularniejszych myjek – klik), ponieważ zapewniają zadowalający efekt przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Bez trudu pozbędziemy się przy ich pomocy różnego rodzaju pyłów i śmieci – jak zaschnięte liście, piach czy niedopałki po papierosach.

Nieco trudniejsze może okazać się uporanie z plamami oleju, które powstają na przykład przy naprawie auta w warsztacie domowym. Tutaj znacznie skuteczniejsza okaże się profesjonalna zamiatarka lub szorowarka, którą możemy zintegrować z myjką ciśnieniową.

Czyszczenie plam oleju i zanieczyszczeń

Trudność usunięcia plam oleju z kostki brukowej jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy po jej założeniu zaimpregnowaliśmy materiał. Znaczenie ma tutaj również czas, który minął od zabrudzenia do czyszczenia.

W przypadku impregnowanej kostki brukowej i świeżych plam oleju zazwyczaj wystarczy przetarcie kostki wilgotną szmatką. Jeśli natomiast nie zauważyliśmy wcześniej zabrudzenia i zdążyło ono już wniknąć w strukturę kostki, powinna nam pomóc myjka ciśnieniowa lub szorowarka. W niektórych przypadkach konieczne będzie również użycie specjalnego detergentu.

Nieco bardziej skomplikowane może okazać się usunięcie plam oleju z kostki, która nie została zaimpregnowana. Jeśli plama jest świeża, możemy spróbować ją usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej lub szorowarki z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Dobrym pomysłem może być również posypanie plamy żwirem lub jeszcze lepiej – sorbentem. Materiały te powinny wchłonąć olej, zanim zdąży on przeniknąć do struktury kostki.

Usuwanie chwastów i mchów z kostki brukowej

Najprostszym sposobem na pozbycie się chwastów z kostki brukowej jest oczywiście metoda mechaniczna – czyli wypielenie ich. Zaletami tego rozwiązania jest zerowy koszt i stosunkowo dobra skuteczność. Niestety – mechaniczne usuwanie chwastów sprawdza się tylko w przypadku, gdy nie ma ich zbyt wiele.

Jeśli nasz ogród posiada dużą powierzchnię kostki, a mchy i chwasty rozrastają się dosłownie na całej jej powierzchni, konieczne będzie użycie specjalnych detergentów. Nie zawsze jednak chcemy z nich korzystać – z różnych względów. Wtedy najlepszym sposobem będzie użycie palnika gazowego. Choć może wydawać się nieco radykalne – nie da się zakwestionować jego skuteczności.

Czy po czyszczeniu kostki brukowej należy ją dodatkowo zabezpieczyć?

Do impregnacji kostki brukowej używa się specjalnych preparatów. Zmniejszają one wchłanialność wody i zabezpieczają materiał przed działaniem innych czynników. Są one jednak stopniowo wymywane przez wodę, przez co zachodzi konieczność okresowego odnawiania impregnacji. Jeśli do czyszczenia kostki używamy myjki ciśnieniowej lub szorowarki z dodatkiem detergentu – dodatkowe zabezpieczenie jest zalecane. Wszystko zależy jednak od czasu, jaki upłynął od ostatniej impregnacji i warunków pogodowych, które występowały w międzyczasie.

You might also like More from author

Leave A Reply