Przycinanie, cięcie i ścinanie drzew – kompendium wiedzy

0

Cięcie drzew to główny sposób na pielęgnację tych roślin. Młode drzewa formowane są właśnie poprzez przycinanie zbędnych konarów – dzięki temu nabierają odpowiedniego kształtu na dalsze lata. W przypadku wieloletnich drzew zazwyczaj usuwane są stare i chore gałęzie, w ten sposób zapobiegając rozwojowi chorób. Naturalną koleją rzeczy jest też ścinanie starych, wieloletnich drzew. Spróchniałe i schorowane mogą zagrażać bezpieczeństwu i zabierać miejsce młodym okazom. Na każdym z tych etapów będzie ci potrzebna wiedza, odpowiedni sprzęt i dobrej jakości odzież robocza.

Bezpieczeństwo pracy

Nie da się ukryć, że ciecie drzew nie należy do prac najbardziej bezpiecznych ani przyjemnych. Już sam fakt, że przycinane fragmenty drzew znajdują się ponad twoją głową, świadczy o trudności tego zadania. Nawet drobne gałązki przycinane nożycami mogą skaleczyć twarz i ręce. Cięcie piłą mechaniczną powoduje niekontrolowane rozproszenie wiórów, które najczęściej wpadają do oczu. Wobec tego, zanim zabierzesz się do pracy najlepiej, sięgnij po odzież roboczą i właściwe ochronniki. Co dokładnie będzie ci potrzebne?

W pierwszej kolejności zadbaj o swoje oczy. Tnąc drzewa, z reguły spoglądasz w górę. Siły grawitacji nie da się oszukać, dlatego odcinane zdrewniałe fragmenty rośliny spadają wprost na ciebie. W przypadku takiego rodzaju pracy okulary ochronne to niezbędne minimum. Lepszy efekt przyniesie stosowanie przyłbicy z drucianej siatki lub tworzywa sztucznego. Taka osłona będzie w stanie zabezpieczyć nie tylko oczy, ale także całą twarz. W przypadku cięcia większych gałęzi najlepiej sięgnąć po kask ochronny, który zapobiegnie uszkodzeniom głowy, które mogą wyrządzić spadające części drzewa. Niezbędne będą też odpowiednio trwałe rękawice ze skóry, które nie tylko ochronią dłonie przed odpryskami – będziesz mógł także bezpiecznie zebrać gałęzie i przenieść je w miejsce składowania.

Warto zwrócić też uwagę, że ubranie, które nosi się na co dzień, nie nadaje się do tego typu pracy. To zrozumiałe, że czujesz się w nim wygodnie i nie krępuje ci ruchów. Jednak podczas cięcia drzew w najlepszym wypadku może ulec zniszczeniu, nie wspominając już o możliwości wciągnięcia fragmentów tkaniny w tryby maszyn. Odzież robocza ochroni twoje ciało i sprawi, że praca przebiegnie bezpiecznie, a także bez strat dla zawartości twojej garderoby. Jeśli nie jesteś pewien co wybrać, sprawdź ofertę marketów Jula, którą znajdziesz na stronie https://www.jula.pl/catalog/odziez-i-artykuly-bhp/odziez-meska/odziez-robocza/.

Na bezpieczeństwo pracy ma wpływ także sprzęt, którego w tym celu będziesz używał. Zawsze przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy nożyce są odpowiednio ostre, a ich uchwyty nie mają pęknięć. To samo tyczy się pozostałych narzędzi do cięcia. Jednak uszkodzone narzędzia ręczne to nic w porównaniu z zagrożeniem, jakie mogą stanowić niesprawne sprzęty mechaniczne. Uszkodzona piła, czy łuparka do drewna mogą zagrażać nie tylko twojemu zdrowi, ale także bezpieczeństwu najbliższych. Mając to na uwadze, przed każdym sezonem zadbaj o przegląd techniczny takiego sprzętu.

Przycinanie drzew

Jeśli dysponujesz już odpowiednim sprzętem i jesteś wyposażony w podstawowe środki ochrony osobistej, możesz przystąpić do pracy. Przycinanie drzew najczęściej stosuje się w przypadku drzew owocowych. Musisz wiedzieć, że wbrew pozorom przycinanie drzewa wpływa pozytywnie na jego owocowanie. Usuwanie zbyt gęsto rosnących lub chorych gałęzi zwiększa plony na pozostałych. Ponadto owoce mają lepszy dostęp do promieni słonecznych i sporo miejsca, aby osiągać większe rozmiary.

Najczęściej cięcie drzew polega na usunięciu kilku gałęzi. Dobrze zaplanuj, które fragmenty rośliny chcesz usunąć, ponieważ może to wpłynąć na jej dalszą uprawę. W zależności od wieku drzewa i jego stanu, można wyróżnić kilka rodzajów przycinania. W pierwszych latach od posadzenia drzewa wykonuje się cięcia formujące. Usuwane są wtedy gałęzie, które rosną zbyt nisko, a także krzyżujące się ze sobą. Możesz ściąć także te, które rosną pod nieodpowiednim kątem do głównego konaru, czyli tzw. przewodnika. Takie cięcia wykonuje się w ciągu czterech lat od posadzenia drzewa. To wtedy planujesz jaki kształt będzie miała korona rośliny przez kolejne lata jej wzrostu.

W następnych latach należy skupić się na cięciu odmładzającym. Polega ono na usunięciu konarów, które już nie owocują. Równocześnie należy odcinać tak zwane wilki, czyli młode pędy rosnące pionowo do góry. Owoce, które na nich się pojawią, będą raczej poza zasięgiem zbierającego. Dodatkowo pod ich ciężarem gałąź może się złamać i doprowadzić do rozdarcia kory.

Z kolei cięcia sanitarnego dokonuje się wtedy, gdy drzewo zaatakuje choroba. Najczęściej poznasz to po przedwcześnie pożółkłych liściach albo spróchniałych gałęziach. Taką część drzewa musisz możliwie szybko odciąć, zanim będzie stanowiła zagrożenie dla pozostałych partii rośliny i bezpieczeństwa ludzi przebywających w jej otoczeniu. Gałąź może sama się odłamać w niekontrolowany sposób i doprowadzić do rozdarcia kory. Ponadto choroba lubi się przenieść na kolejne zdrowe gałęzie.

Ścinanie drzew

Czasem nieuniknionym staje się ścięcie całego drzewa. Taki los spotyka najczęściej stare drzewa owocowe, które przestają już rodzić. Usuwa się też pozostałe drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu domów i zabudowań. Jeśli przystępujesz do takiego zabiegu, zadbaj o to, aby cięciem nie spowodować więcej szkód, niż mogłoby wyrządzić drzewo. Wycinanie drzew znajdujących się w pobliżu zabudowań najlepiej powierzyć profesjonalnym firmom. Jeśli jednak drzewo jest w bezpiecznej odległości i nie występuje bezpośrednie zagrożenie uszkodzenia czegokolwiek, możesz sam zmierzyć się z tym zadaniem. W przypadku wysokich okazów może być ci potrzebny sprzęt alpinistyczny i profesjonalna odzież robocza. Dobrze jest mieć także plan, który zapewni skuteczne wycięcie drzewa, a nie nadszarpniecie zdrowia ścinającego.

Z reguły w pierwszej kolejności wycina się boczne gałęzie do wysokości głowy. Możesz asekurować ich upadek liną alpinistyczną. Wyższe partie lepiej zostawić w dotychczasowym stanie. Kiedy drzewo przypomina możliwie najbardziej pionowy słup telekomunikacyjny, przejdziesz do ostatecznego etapu. Zacznij cięcie drzewa po tej stronie, na którą ma upaść. Najlepiej zrobić je za pomocą dwóch cięć pilarką, które pozwolą wyodrębnić z pnia klin. Następnie z przeciwległej strony zrób cięcie ścinające, które przerwiesz dopiero w momencie łamania się pnia.

Wykorzystanie drewna

Każdy zabieg polegający na cięciu drzewa pozostawia po sobie odpady. W zależności od rodzaju cięcia i wieku drzewa, można wykorzystać je w różny sposób. Drobne gałęzie możesz przerobić na trociny za pomocą rozdrabniarki. Trociny przydadzą ci się jako nawóz organiczny do niektórych roślin. Mogą też być wykorzystywane przy wędzeniu.

Większe gałęzie potnij na mniejsze kawałki i przygotuj do spalenia. Jesienią pomogą ci zorganizować pieczenie kiełbasy przy ognisku albo rodzinne duszonki. Paląc je w kominku możesz wspomóc ogrzewanie domu w zimie. Pamiętaj tylko, że drewno musi być do tego odpowiednio wysuszone. Możesz także zgłosić się do tartaku, gdzie pracownicy ocenią, czy dane fragmenty drewna nadają się do dalszej obróbki.

Wykorzystanie największych i najgrubszych konarów może stanowić nie lada problem. Często takiego fragmentu nie da się przeciąć za pomocą piły, nie wspominając już o rozbiciu go siekierą. Do rozdrobnienie nie tylko tych najgrubszych części drzewa może posłużyć Ci łuparka do drewna. To urządzenie elektryczne dysponuje ogromną siłą nacisku, która kieruje konar na stalowy klin. Tym sposobem możesz rozwarstwić nawet bardzo twarde drewno. Jeśli szukasz akurat łuparki do drewna, zajrzyj na https://www.jula.pl/catalog/ogrod/drewno-i-scinka/obrobka-drewna/luparki-do-drewna/.

You might also like More from author

Leave A Reply