Jaką wodą podlewać rośliny i dlaczego?

0

Kwiaty doniczkowe to uwielbiane przez wiele osób wyjątkowo estetyczne elementy upiększające i ożywiające każde wnętrze. Mnogość rozmaitych gatunków i odmian roślin, jak również różnego stylu i koloru doniczek, pozwala na stworzenie niezwykłej kompozycji zdobiącej pomieszczenie i nadającej mu niepowtarzalnego charakteru. Aby jednak móc w pełni cieszyć się swoimi zielonymi ozdobami, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja, której absolutną podstawą jest podlewanie.

Jakich składników w wodzie nie tolerują rośliny?

Zdecydowana większość domowych roślin doniczkowych źle znosi obecność chloru w wodzie, którą jest podlewana. Może on w znaczny sposób je uszkodzić – i to zarówno te delikatne, jak i te odznaczające się stosunkowo wysoką trwałością. Ozdobne kwiaty doniczkowe nie powinny być także podlewane wodą o zbyt wysokim stopniu twardości.

Oczywiście nawet najbardziej odporne rośliny źle znosić będą podlewanie wodą zanieczyszczoną, w której znajdować się będą szkodliwe mikroelementy, takie jak grzyby, rdza czy pozostałości metali ciężkich. Jeżeli kolor lub zapach wody, na przykład z przydomowego oczka wodnego czy zbiornika, budzą nasze wątpliwości, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z podlewania nią roślin doniczkowych i ogrodowych.

Jakiej wody używać do podlewania kwiatów?

Wiele osób do podlewania kwiatów używa wyłącznie przegotowanej i tak zwanej odstanej wody. Eksperci odradzają natomiast podlewanie wodą bezpośrednio z kranu, gdyż może być zbyt twarda i zbyt bogata w chlor, co zdecydowanie nie będzie służyć kondycji i żywotności roślin. Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwi nam wygodne i łatwe podlewanie kwiatów wodą kranową, bez obawy o ich uszkodzenie. Z rozwiązaniem tym przychodzi sklep prostozkranu.pl oraz jej asortyment – nowoczesne filtry do wody. Węglowe filtry uzdatniające wodę kranową to doskonały wybór dla wszystkich miłośników roślin, którzy nie mają czasu na specjalne przygotowywanie wody do ich podlewania.

Jak działają filtry z węglem aktywnym?

Dlaczego montaż i regularne używanie uzdatniaczy wody jest tak korzystne zarówno dla podlewanych roślin, jak i dla naszego zdrowia? Jak działa filtr z węglem aktywnym do wody?

Nowoczesne węglowe filtry do wody wyposażone są w niewielkie granulki lub bloki węgla o wysokim stopniu porowatości. Dzięki swoim szczególnym właściwościom węgiel aktywny jest w stanie niezwykle skutecznie oczyścić znaczną objętość przepływającej przez niego wody. Z powodzeniem redukuje on dziesiątki, a nawet setki umiarkowanie oraz bardzo szkodliwych substancji, zanieczyszczeń i chemikaliów. Według oficjalnych danych Agencji Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych węgiel aktywny skutecznie usuwa produkty uboczne chloru oraz około trzydziestu innych zidentyfikowanych zanieczyszczeń organicznych występujących w wodzie, pestycydów oraz najczęściej używanych herbicydów.

Poddana filtracji woda przepływa przez cząsteczki węgla, podczas gdy zawarte w niej zanieczyszczenia, bakterie czy chemikalia przyklejają się do ich powierzchni. W efekcie otrzymujemy wolną od wszelkich zanieczyszczeń wodę. Dodatkowo filtr węglowy poprawia także jej smak i zapach.

Jaki filtr wybrać?

Chcąc otrzymać odpowiednią dla kwiatów wodę, możemy wyposażyć się w niewielki nakranowy filtr z węglem aktywnym lub filtr kuchenny mieszczący się pod blatem. Najważniejsze by wybrać urządzenie skutecznie filtrujące i zmiękczające wodę – pozbawiona chloru i kamienia będzie też idealną pożywką dla roślin doniczkowych.

Do podlewania kwiatów możemy użyć także wody oczyszczonej za pomocą specjalnego dzbanka filtrującego. Filtr, w który najczęściej wyposażone są tego rodzaju dzbanki, nie tylko skutecznie pozbędzie się nadmiaru chloru z wody i zmniejszy poziom jej twardości, ale także zastąpi zniwelowane jony wapnia korzystnym dla roślin sodem. Wyjątkowo dobra do podlewania jest także woda poddana uzdatnianiu poprzez proces odwróconej osmozy. Nowoczesne systemy filtrów osmotycznych wyposażone są w specjalne filtry mineralizujące, które napełniają oczyszczoną wodę wartościowymi mikroelementami.

Używanie dzbanka z filtrem węglowym do podlewania kwiatów jest rozwiązaniem szczególnie praktycznym. Nie tylko zyskujemy oczyszczoną, idealną dla naszych roślin wodę, ale także nie musimy się już martwić o dodatkowe naczynie, butelkę, czy konewkę. Wystarczy jedynie wlać wodę z kranu do dzbanka, pozwolić cząstkom węgla aktywnego na działanie i gotowe!

Jakiej jeszcze wody używać?

Wodą, której miłośnicy roślin doniczkowych używają do podlewania stosunkowo często, jest tak zwana deszczówka. To naturalne i proekologiczne rozwiązanie korzystne nie tylko dla roślin ogrodowych, ale także doniczkowych. Woda deszczowa charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowo niskim poziomem twardości, a co więcej – w przeciwieństwie do niefiltrowanej wody z kranu – nie zawiera szkodliwego dla roślin chloru.

Jeżeli więc mamy taką możliwość, możemy zbierać deszczówkę i od czasu do czasu zastępować nią filtrowaną wodę z kranu. Rozwiązanie to pomoże nam także ograniczyć zużycie wody, a co za tym idzie – zaoszczędzić nieco na rachunkach.

You might also like More from author

Leave A Reply