Jak czyścić i konserwować kosiarki spalinowe?

0

Utrzymywanie urządzenia w czystości znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych usterek, ponieważ wydłuża żywotność sprzętu. Kosiarki spalinowe powinny być czyszczone po zakończeniu każdej sesji pracy, a wraz z końcem sezonu poddawane starannej konserwacji. Jak prawidłowo dbać o kosiarki spalinowe i skutecznie zabezpieczać je przed zimą?

Kosiarki spalinowe nie są urządzeniami „bezobsługowymi”– choć wiele osób tak właśnie uważa. Wstawienie ich do garażu po skoszeniu przydomowego trawnika to zdecydowanie za mało. Mechanika tego sprzętu wymaga z naszej strony pewnej troski.

Czyszczenie i mycie kosiarki spalinowej po zakończeniu koszenia

Oczyszczanie urządzenia zaczyna się od spodu – w okolicach noży tnących zawsze pozostają resztki skoszonej trawy. Kosiarkę należy wstępnie oczyścić przy pomocy szczotki lub strumienia sprężonego powietrza.

Warto wcześniej zajrzeć do instrukcji obsługi i sprawdzić, czy producent danego modelu przewiduje możliwość mycia przy użyciu wody (taka opcja dotyczy wyłącznie kosiarek spalinowych, choć nie wszystkich). Jeżeli jest to możliwe, warto to zrobić – strumień wody pozwala na dokładniejsze pozbycie się resztek trawy i piasku z urządzenia.

Gruntowna konserwacja kosiarki spalinowej na zamknięcie sezonu

Poza bieżącym czyszczeniem kosiarki, na zakończenie sezonu – po ostatnim koszeniu – należy ją starannie przygotować do okresu dłuższej bezczynności (niestety, silniki spalinowe, również te w kosiarkach, niezbyt dobrze znoszą długotrwałe unieruchomienie).

  • Pielęgnacja noży

Jednym z głównych zagrożeń dla metalu jest korozja. Z tego powodu kosiarka powinna być zabezpieczona i przechowywana w miejscu suchym, nienarażonym na bezpośrednią wilgoć. Metalowe części należy dodatkowo nasmarować olejem, ze szczególnym uwzględnieniem noży, które rdza mogłaby znacznie osłabić. Konserwacja obejmuje również ich naostrzenie i wyważenie. O ile pierwszą czynność można wykonać we własnym zakresie (przy użyciu specjalnych ostrzałek, szlifierki kątowej lub pilnika do metalu), o tyle wyważenie powinno być przeprowadzone w punkcie serwisowym. Można to zrobić po sezonie (przed zimą) albo dopiero na wiosnę (przed kolejnym sezonem).

W niektórych sytuacjach noże należy ostrzyć znacznie częściej. Jest to uzależnione od ilości koszenia i rodzaju roślin, z którymi musi sobie radzić dana kosiarka. W przypadku koszenia mokrej, gęstej i wysokiej trawy, ostrzenie należy przeprowadzić kilka razy w sezonie. Koszenie wysokich zarośli – nie tylko trawy, ale również drobnych gałązek, wymaga ostrzenia noży każdorazowo po zakończonej pracy.

  • Opróżnienie zbiorniku paliwa

Szykując kosiarkę spalinową do zimy, należy bezwzględnie opróżnić jej zbiornik z paliwa. Najwygodniej jest zadbać o to, by podczas ostatniego koszenia zużyć po prostu cały bak. Dlaczego jest to tak ważne? Paliwo szybko się starzeje – benzyna znacznie szybciej niż olej napędowy, a w kosiarkach najczęściej używa się mieszanki właśnie benzyny i oleju do kosiarek lub czystej benzyny. Paliwo pozostawione na kilka miesięcy w baku, może być poważną przeszkodą podczas pierwszego rozruchu w nowym sezonie.

Z tego samego powodu benzyna nie powinna być również przechowywana w nieodpowiednich warunkach (np. w słońcu czy wysokiej temperaturze). Kosiarka spalinowa znacznie łatwiej i szybciej uruchamia się „na świeżym paliwie”.

  • Odpowiednia pozycja przechowywania kosiarki spalinowej

Co ważne, raczej nie udaje się opróżnić kosiarki idealnie ze wszystkich płynów, więc należy zawsze przechowywać ją w takiej pozycji, w jakiej pracuje – czyli poziomo. Pozwoli to nie dopuścić do wycieku lub zanieczyszczenia filtra powietrza olejem.

Regularny przegląd techniczny kosiarki spalinowej

Podobnie jak wszystkie inne urządzenia spalinowe, kosiarki również powinny przechodzić okresowe przeglądy. Jakie elementy należy regularnie sprawdzać, wymieniać i co zużywa się w nich najbardziej?

  • Filtr powietrza – sprawny przepływ powietrza gwarantuje prawidłową i bezawaryjną pracę silnika kosiarki spalinowej, dlatego po każdym sezonie filtr można delikatnie oczyścić, a bardzo zabrudzony – wymienić.

  • Świece zapłonowe – warto sprawdzić je minimum raz w sezonie.

  • Olej w kosiarce – należy kontrolować jego poziom i stan. Olej wymienia się średnio po 25 godzinach pracy urządzenia. Można to zrobić samodzielnie, ale nigdy bezpośrednio po koszeniu! Trzeba odczekać aż kosiarka będzie zimna. Olej należy wymieniać, ze względów bezpieczeństwa, przy pustym baku.

Raz na jakiś czas można też oczyścić i umyć silnik (przy użyciu specjalnych preparatów do czyszczenia silników). Nie należy jednak z częstotliwością wykonywania tych czynności przesadzać (silniki spalinowe w kosiarkach – i nie tylko – nie powinny być myte zbyt często i bez wyraźnej potrzeby).

Uwaga na bezpieczeństwo!

Wszystkie prace techniczne, zwłaszcza te dotyczące ostrzy kosiarki, należy wykonywać w rękawicach, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ostrzenie przy użyciu szlifierki kątowej wymaga dodatkowo okularów ochronnych. Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, narzędzi albo czasu na prawidłowe zadbanie o sprzęt, kosiarkę spalinową warto oddać w ręce fachowców – do punktu serwisowego, na przegląd i konserwację. Dzięki temu będzie ona odpowiednio zadbana, a Twoje bezpieczeństwo w pełni zachowane.

You might also like More from author

Leave A Reply