Arbuzy, pomarańcze i banany w ogródku? To łatwiejsze niż myślisz!

0

Pomarańcze, banany i arbuzy to rośliny pochodzące z tropikalnych krajów. Tam mają najlepsze warunki do naturalnego rozwoju oraz wysokich plonów. Pomarańcza świetnie orzeźwia, słodki banan zaspokoi głód, a soczysty arbuz ukoi pragnienie. Pomimo, iż wymagają specjalnych uwarunkowań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby można je było mieć w domu lub w ogródku.

Jak uprawiać arbuza?

Arbuz jest najpopularniejszą rośliną tropikalną wśród małych producentów rolnych oraz działkowców w naszym kraju. Hoduje się go z rozsady, jest rośliną jednoroczną. Arbuz jest światłolubny i potrzebuje dużo wody. Zabierając się do jego uprawy należy wyselekcjonować najlepsze nasiona. Mogą pochodzić one z owocu, który został zakupiony w sklepie. Można je wcześniej dłużej namoczyć, a następnie zasadzić w małych doniczkach. Gdy pestki wykiełkują i roślinki osiągną odpowiednią wielkość do uprawy przyda się szklarnia foliowa, którą można zakupić w niemal każdym dobrze zaopatrzonym markecie, a także w sklepie narzędziowym – to tam arbuzy będą mieć ciepło, wilgoć i duże rozproszenie światła.

Nie należy ich sadzić zbyt blisko siebie, gdyż roślina wytwarza płożące łodygi, na których wyrastają owoce. Dojrzewające owoce należy utrzymywać z dala od bezpośrednio kontaktu z glebą, aby zapobiec gniciu. Koncentracja ciepła w szklarni foliowej spowoduje szybszą wegetację. Warunki imitują te naturalne i owoc staje się soczysty i ładnie wybarwiony. Nagroda w postaci dorodnych arbuzów z własnej hodowli z ogródka to największa nagroda dla każdego działkowca.

Pomarańcze – jak je hodować?

Pomarańcze z powodzeniem można uprawiać jako rośliny doniczkowe. Ich hodowla pochłania trochę czasu, ale każdy miłośnik zieleni na pewno sobie poradzi. Zabierając się do jej hodowli należy pobrać nasiona z dojrzałych owoców. Im większa pestka tym lepiej. Następnie należy szybko umieścić ją w podłożu z ziemią, aby nie wyschła. Można też wcześniej namoczyć pestkę na noc. Nasiona sadzimy do doniczek na głębokość ok. jednego centymetra i należy pilnować stałej temperatury i dużej wilgotności powietrza.

Do uprawy pomarańczy świetnie nadaje się szklarnia foliowa, która zapewnia optymalne warunki. Po upływie około miesiąca powinny pojawić się pierwsze kiełkujące rośliny – należy zapewnić im wtedy dostęp do światła i ciepła. W domu odpowiednie będzie stanowisko na parapecie wschodnim i zachodnim. Latem pomarańcze można wystawić na świeże powietrze do ogrodu lub na balkon. Przed nastaniem zimy trzeba jednak zabrać drzewko do domu, gdyż źle znosi niskie temperatury. W uprawach domowych roślina dorasta nawet do 1,5 metra wysokości. Drzewko pomarańczy bardzo szybko rośnie i już w drugim roku może zacząć kwitnąć i zawiązywać owoce.

Uprawa banana

Domowe banany można uzyskać z bananowców. Ładnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, ale stanowią także ozdobę ogrodu. Wbrew pozorom są łatwe w hodowli i pielęgnacji, w sprzyjających warunkach wytwarzają nawet owoce, które jednak mają inny smak niż banany kupione w sklepie. Uprawa z nasion jest podobna jak w przypadku pomarańczy – można kupić nasiona, które po namoczeniu sadzi się do ziemi w doniczkach. Bananowce można też rozmnażać z licznych odrostów. Potrzebują dużo światła i obfitego podlewania. Niektóre odmiany mają kolorowe liście.

Nadają się do uprawy w ogrodzie i wspaniale wyglądają w pełnym słońcu. Gdy temperatura spadnie do 5-10 st. Celsjusza, bananowce zabiera się do ciepłego miejsca. Rośliny posadzone do gruntu należy wykopać, umieścić kłącza w donicach z ziemią i przenieść do domu. Wskazane jest także podcięcie liści. Tym sposobem zapewnia się bananowcom zimowanie, aby latem następnego roku ponownie je posadzić i móc cieszyć się ich urokiem.

You might also like More from author

Leave A Reply