Oświetlenie na taras – jakie lampy koniecznie wykorzystać?

0

Któż nie lubi przyjemnie spędzać czasu na tarasie w słoneczne dni? To wręcz idealna przestrzeń do rekreacji lub przyjmowania gości w okresie wiosenno-letnim. Wymaga jednak zastosowania odpowiednich produktów, które wpływają na wygodę użytkowników. Jednym z niezbędnych elementów są oczywiście praktyczne systemy oświetleniowe na taras. Jakie lampy powinny się znaleźć na tarasie? Czym się kierować podczas dobierania opraw oświetleniowych? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym tekście.

Niezbędne wyposażenie taras – jak wypoczywać wygodnie?

Czego nie może zabraknąć na przydomowym tarasie? Najważniejsze są oczywiście meble, tworzące strefę rekreacji dla wszystkich domowników i gości. W tej roli sprawdzają się krzesła, leżaki, ławki czy sofy oraz większe i mniejsze stoliki tarasowe. Tego typu produkty to jednak niejedyne elementy bezpiecznego i wygodnego tarasu. Miłośnicy porządku ustawią na tarasie też szafę lub skrzynię, w której ukryją wszystkie akcesoria, narzędzia i produkty przydatne podczas wypoczynku, grillowania czy prac ogrodniczych. Dla osób dbających o detale nieodzowne są oczywiście wszelkie ozdoby i dodatki, budujące klimat tarasu w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim czy retro.

Co jeszcze może się przydać? Naprawdę trudno korzystać z tarasu wieczorową porą, jeśli nie zamontuje się na nim produktów oświetleniowych. Dzięki nim można swobodnie przemieszczać się w przestrzeni po zmierzchu, kontynuować spotkania towarzyskie wieczorową porą lub przyjemnie relaksować się w gronie najbliższych.

Lampy na tarasie – oświetlenie funkcyjne i dekoracyjne

Na tarasach można zamontować różne oprawy oświetleniowe, których spory wybór oferuje choćby sklep: LightPlus.pl. Najczęściej pełnią one równocześnie funkcje typowo praktyczne i dekoracyjne – zapewniając komfort podczas poruszania się, budując strefę do relaksu oraz kreując nastrojowy klimat do wypoczynku.

Gdzie umieścić lampy? Podstawą są oczywiście oprawy na elewację, w tym oczka wpustowe, reflektory lub plafony. Najczęściej montuje się kilka lamp wzdłuż ściany, co pozwala równomiernie doświetlić cały kącik do wypoczynku na świeżym powietrzu. Na zadaszonych tarasach niejednokrotnie stawia się dodatkowo na rozwiązania zbliżone do domowych salonów, umieszczając nad zestawem mebli wiszącą lampę, co ułatwia rozjaśnienie całej strefy. Gdzie jeszcze można umieścić lampy? Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie opraw najazdowych i na słupku, montowany nie bezpośrednio na tarasie, ale wokół niego – w gruncie. Delikatnie rozświetlają strefę oraz tworzą piękny efekt dekoracyjny wokół zabudowań.

Niekiedy w ogrodach w duchu boho lub skandynawskim stawia się też na przenośne rozwiązania o szczególnie klimatycznym nastroju. Przydomową przestrzeń można bowiem oświetlić z pomocą zawieszonych na balustradach girland lampek LED, nadających przestrzeni niezmiernie romantyczny wyraz.

Bezpieczne produkty oświetleniowe na tarasach – jakie lampy wybrać?

Jak wybierać lampy na taras? Przede wszystkim trzeba zadbać o kwestię bezpieczeństwa. W końcu przydomowa strefa relaksu to przestrzeń otwarta, narażona na działanie niszczycielskich czynników atmosferycznych. Każda oprawa, która ma trafić na elewację lub do gruntu, musi zatem mieć wysoki współczynnik ochrony IP (nie niższy niż IP44), dopasowany do miejsca montażu. Równocześnie należy stawiać na produkty wykonane wyłącznie z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia, korozję czy zmiany temperatury. Dzięki temu utrzymają nienaganną formę przez długie lata.

W końcu nie zapominajmy o walorach estetycznych. Wszystkie lampy powinny być utrzymane w spójnym stylu, a także wpisywać się w kompleksową aranżację przestrzeni – wygląd elewacji, zabudowania tarasowe oraz klimat samego ogrodu. Pozwoli to stworzyć idealne miejsce do wypoczynku, w którym każdy będzie się czuł komfortowo.

Nowoczesne i wygodne oświetlenie tarasowe

Odpowiednio oświetlony taras to wygodny, bezpieczny i piękny taras. Koniecznie zadbajmy o dokładne zaplanowanie rozmieszczenia wszystkich punktów świetlnych, by korzystanie z przydomowej przestrzeni o każdej porze dnia lub nocy było równie przyjemne i komfortowe dla wszystkich domowników i gości.

You might also like More from author

Leave A Reply