Idealne rozwiązanie dla nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji – zaprojektuj swój ogród z donicami

0

Marzysz o minimalistycznym przydomowym ogrodzie, w którym taras i trawnik będą grały pierwsze skrzypce? A może poza prostotą aranżacji zieleni cenisz sobie też prywatność we własnym ogrodzie i szukasz niebanalnego sposobu na odseparowanie się od sąsiadów? W takim razie koniecznie przekonaj się, jak wiele zastosowań mają duże donice w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach.

Rośliny w donicach do ogrodu – jakie wybrać do nowoczesnych aranżacji ogrodu?

Rośliny w donicach o różnej wielkości mogą być ważnym elementem tarasu. Poza meblami wypoczynkowymi do ogrodu warto wybrać także efektowne donice z tworzywa sztucznego, których styl będzie korespondował z wyglądem krzeseł, foteli czy stołu. Wśród najpopularniejszych są donice z technorattanu z grubszą lub węższą plecionką. Jeśli szukasz minimalistycznej donicy z tworzywa sztucznego, najlepiej sięgnij po tę z wąską plecionką albo o gładkiej powierzchni, np. wykonane z włókna szklanego.

Jakie rośliny do donicy mogą urozmaicić aranżację tarasu?

  • Budleja Dawida w różnych odmianach z przepięknymi kwiatami w odmiennych kolorach, np. wielokolorowymi, fioletowymi, białymi, karmazynowymi czy bladoniebieskimi. Krzew ten znany jest z wabienia motyli, dlatego jeśli uważasz, że kolorowe kwiaty nie pasują do nowoczesnej aranżacji ogrodu, pomyśl o radości, jaką sprawi domownikom i gościom towarzystwo tych przepięknych owadów. Pamiętaj, że Budleja Dawida nie może zimować na zewnątrz.

  • Rajska jabłoń lub inne miniaturowe drzewa owocowe, np. wiśnia, które świetnie sprawdzą się jako rośliny do donicy na tarasie przy domu. Wiosną pięknie kwitną, a latem lub wczesną jesienią owocują.

  • Kompozycje z roślin jednorocznych to z kolei doskonały pomysł dla osób, które uwielbiają ogrodnictwo. Dzięki takiej roślinności w donicach masz pewność, że co roku goście będą zaskoczeni nową aranżacją ogrodu.

Co zamiast tui? Pomysły na żywopłot do ogrodu

Wielu właścicieli domów wolnostojących, bliźniaczych i szeregowych nie wyobraża sobie swoich ogródków bez żywopłotu z tui. Ta wiecznie zielona roślina jest bardzo wytrzymała i łatwo rośnie, dzięki czemu przy relatywnie niewielkim wysiłku domownicy zyskują zieloną przesłonę przed mieszkańcami sąsiednich posesji. Tuje można posadzić także od frontu – wówczas odgrodzą Twój dom przed wzrokiem pieszych i kierowców samochodów.

Doskonałą alternatywą dla popularnych tui są także inne rośliny zielone i kwitnące. Wiele z nich możesz posadzić w efektownych dużych donicach, np. ze stali bądź z tworzywa sztucznego. Gdy wybierzesz rośliny, które mogą rosnąć w dużych, ale niskich donicach, zyskasz żywopłot łatwy w konfigurowaniu. Możesz zamieniać rośliny miejscami w zależności od tego, jaki będziesz mieć akurat pomysł na aranżację ogrodu. Jeśli zależy Ci na tym, aby donice wyglądały solidnie i minimalistycznie, a wręcz industrialnie, możesz zdecydować się na donice z cortenu, czyli stali kortenowskiej, która ma charakterystyczne przerdzewienie. Aby rdza mogła pojawić się na powierzchni takiej donicy, musi ona być przez kilka tygodni naprzemiennie poddawana zmiennym warunkom – dużej wilgotności i suchemu powietrzu.

Jakie rośliny w donicach? Żywopłot w ogrodzie minimalistycznym możesz stworzyć z takich gatunków, jak:

  • Głóg, który nie jest wymagający, za to pięknie kwitnie i owocuje, poza tym ma kolce.

  • Cis, który jest łatwo przycinać i modelować. Warto mieć jednak na uwadze to, aby kupić od razu większą roślinę. Wprawdzie cis jest trwałą rośliną wieloroczną, ale rośnie bardzo wolno.

  • Berberys, czyli roślina z drobnymi, kolorowymi liśćmi (w zależności od odmiany np. czerwonymi czy zielonymi) i cierniami. Zimą może pozostać na zewnątrz, warto jednak pamiętać, że jesienią traci liście, ale na gałązkach pozostają czerwone owoce.

Donice do ogrodu minimalistycznego to przede wszystkim modele wykonane ze stali lub tworzyw sztucznych. Ich rodzaj warto dopasować do innych ważnych elementów, np. mebli ogrodowych. Wybierz donice idealne do Twojej zielonej przestrzeni za oknem i stwórz wyjątkowe roślinne kompozycje na taras albo niebanalny żywopłot.

You might also like More from author

Leave A Reply