Domowa uprawa roślin w growboxach – o czym warto pamiętać? Doradzamy!

0

Uprawa roślin w growboxach ma wiele zalet. Stwarza możliwość uprawy ulubionych ziół i roślin domowych w ściśle kontrolowanych przez człowieka warunkach. Tym sposobem możemy uprawiać rośliny bardzo wymagające, dając im stały dopływ niezbędnych składników odżywczych.

Czym są namioty uprawowe?

Growboxy to nic innego,  jak namioty do uprawy roślin. Wyposażone w specjalną ochronę przed przenikaniem zapachów na zewnątrz, dostępne w różnych rozmiarach umożliwiają idealne dopasowanie do przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na domową hodowlę roślin. Rośliny uprawiane w growboxach nie muszą mieć dostępu do naturalnego źródła światła – zapewniamy im oświetlenie wewnątrz namiotu uprawowego. Większość namiotów uprawowych posiada wodoodporne dno, więc można umieścić je w domu bez obaw, że w razie czego woda z roślin nie przeleje się, czy wilgoć nie zrobi plamy na podłodze. Odpowiednie dostosowane zamki nie przepuszczają też światła i dobrze chronią szczelność growboxa. Jako nierzucający się w oczy dodatek w domu nie będzie nikomu przeszkadzał w zasypianiu ani przyciągał nadmiernej uwagi.

Lampy do uprawy roślin i oświetlenie do growboxa

Oświetlenie roślin w uprawie domowej gra szczególną rolę. Dzięki doświetlaniu nasze zbiory będą o wiele bardziej obfite. Doświetlanie stymuluje szybszy wzrost roślin, które odwdzięczają się hojnie za zapewnianie im warunków zbliżonych do naturalnych. Uprawa roślin i ziół w growboxach daje możliwość całkowitej kontroli warunków. To hodowca dba o to, by roślinom nic nie zabrakło. Stworzenie doskonałego środowiska dla wzrostu roślin w namiotach uprawowych wymaga jednak (szczególnie na początku) zaangażowania przy wyborze i zakupie odpowiedniego sprzętu. Dobrze dobrane akcesoria pomogą nam w stworzeniu warunków optymalnych dla naszych roślin.

Czego potrzebujesz do uprawy w namiocie – akcesoria do growboxa

  • Odbłyśnik – Odbłyśnik lub lampa z odbłyśnikiem zagwarantuje nam lepsze doświetlenie naszych upraw. Dzięki odbłyśnikowi światło z żarówki przedostanie się w każdy zakamarek growboxa, co stworzy naturalną imitację światła słonecznego.

  • Oświetlenie/lampy – HPS lub lampy LED w zależności od preferencji, wielkości upraw oraz fazy wzrostu naszych roślin. Oświetlenie w growboxie jest warunkiem koniecznym, do optymalnego wzrostu roślin. W niektórych namiotach uprawowych znajdziemy gotowe wieszaki do lamp, jeśli nie, zawsze możemy dokupić dodatkowe kable i wieszaki do lamp z regulacją.

  • Wentylator – Wentylator kanałowy dopasowany do naszego growboxa zapewni przepływ powietrza potrzebny roślinom.

  • Podłoże uprawowe – Rośliny muszą rosnąć w podłożu. W zależności od wybranej formy uprawy można decydować się na dodatki do podłoża, np. granulat, perlit czy substrat kokosowy. Odpowiednia uprawa ma za zadanie dostarczyć roślinom optymalnych warunków do rozwoju. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się tzw. uprawa hydroponiczna w granulacie ceramicznym typu keramzyt.

Uprawa roślin w growboxach – dodatki.

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w specjalny kosz do suszenia ziół, gdzie będziemy suszyć nasze zbiory. Ciekawym rozwiązaniem jest także system nawadniania upraw w growboxach np. AutoPot System, dzięki, któremu możemy zostawić swoje uprawy na jakiś czas bez obaw o to, czy będą miały dostęp do wody. Uprawa roślin w namiotach uprawowych to dobra zabawa i świetne wyniki.

Artykuł powstał we współpracy z hemp.pl

You might also like More from author

Leave A Reply