Guzmania języczkowata i filodendron. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć

0

W wielu domach rośliny stały się nieodłącznym elementem wystroju mieszkania. Ożywiają wnętrze, a także dostarczają wrażeń estetycznych. Mają również wpływ na jakość powietrza w domu, co szczególnie jest ważne w okresie zimowym, gdy na zewnątrz króluje smog. Wybranie odpowiednich roślin do domu to nie lada sztuka. Guzmania języczkowata czy filodendron mogą stanowić niezwykle egzotyczną ozdobę mieszkania. Aby długo cieszyć się ich pięknem, należy je odpowiednio pielęgnować.

Guzmania języczkowata. Co to za roślina?

Guzmania języczkowata słynie ze swojego niezwykłego kwiatostanu, który przypomina szyszki. Wyrasta pośrodku rozety liściowej. Jest to kwiat, który dosyć długo kwitnie. Kwiatostan jest kolorowy, dzięki czemu stanowi niezwykłą ozdobę każdego mieszkania. Filodendron z kolei to roślina, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Jest to kwiat, który ma różnorodne i wyraziste liście. Jest to roślina o niezaprzeczalnych walorach dekoracyjnych, chętnie uprawiana w domowym zaciszu. Zarówno guzmania języczkowata, jak i filodendron są roślinami ozdobnymi, wymagającymi odpowiedniej pielęgnacji.

Guzmania języczkowata – jak wygląda pielęgnacja?

Guzmania to gatunek pochodzący z tropikalnych lasów Ameryki, ale z powodzeniem można ją uprawiać w domu. Roślina dorasta do ok. 30 cm. Tworzy dużą rozetę zielonych, błyszczących liści, pomiędzy którymi tworzy się lejkowate zagłębienie, służące do magazynowania wody. Z tej rozety liści wyrasta zabarwiony na czerwono, żółto lub pomarańczowo kwiatostan, który jest prawdziwą ozdobą rośliny. W chwili, gdy kwiatostan obumiera, wówczas usycha również rozeta. By uschnięte części nie szpeciły rośliny, należy je wyciąć u podstawy. Pamiętajmy, że obeschnięcie kwiatostanu i rozety nie oznacza, że kwiat umiera. Na miejsce suchych liści, wyrastają nowe.

Ponieważ guzmania języczkowata pochodzi z Ameryki, najlepiej się rozwija, gdy w domu temperatura nie spada poniżej 18°C. Optymalna temperatura latem to 18-24°C, a zimą 15-18°C – przy obniżonej wilgotności podłoża i powietrza. Roślina nie lubi zbyt suchego powietrza, gdyż usychają końcówki jej liści. Powinna stać w słonecznym miejscu, jednak należy ją chronić przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Jednak w słabo nasłonecznionych miejscach, kwiaty mogą znacznie szybciej usychać. Uprawiając guzmanię, najlepiej zdecydować się na mieszankę podłoża do kaktusów i storczyków z domieszką mchu torfowca i piasku. Należy zadbać o drenaż w doniczce, poprzez umieszczenie w niej keramzytu.

Guzmania jest kwiatem, który nie wymaga częstego podlewania. Można to z powodzeniem robić raz na tydzień, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Podlewając warto spryskać niechlorowaną wodą liście. Kwiat nie lubi, gdy ma sucho i jest mu zbyt mokro. Dlatego należy unikać przelania.

Filodendron. Jak o niego dbać?

Filodendron jest rośliną, która może z powodzeniem być prawdziwą ozdobą każdego mieszkania. Nie jest też trudna w uprawie. Ma również jedną niezaprzeczalną zaletę – mianowicie posiada zdolność oczyszczania powietrza. Bardzo dobrze usuwa formaldehyd (który znajdziemy na przykład w środkach do dezynfekcji) oraz dwutlenek węgla.

Filodendron jest rośliną, której należy zapewnić ciepło. Nie można jej jednak przegrzać. Filodendron nie lubi również suchego powietrza. W takich warunkach liście szybko usychaj. Jeśli w danym pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze, możemy koło rośliny postawić miseczkę z wodą. Jest to roślina, która nie lubi także zbyt niskich temperatur. Optymalną temperaturą jest 21 do 30°C.Filodendron nie lubi także nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, co oznacza się blednięciem i matowieniem liści.

Uprawa filodendronów nie jest skomplikowana. wymaga zachowania umiaru w pielęgnacji. Ziemia w doniczce powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, najlepiej by był to kompost lub torf. Filodendrony dobrze jest zraszać wodą ze spryskiwacza. Jeśli mamy taką możliwość, latem dobrze jest wynieść roślinę na zewnątrz, gdy pada deszcz. Zimą zadbajmy o to, by liście były stale zwilżone wodą. Wiosną, roślinę należy nawozić co dwa tygodnie, używając do tego nawozów przeznaczonych do roślin zielonych.

Zarówno guzmania języczkowata, jak i filodendron będą ozdobą każdego mieszkania. Kluczem jest zachowanie równowagi w pielęgnacji i stworzenie roślinom optymalnych warunków do rozwoju.

Sprawdź również: https://gardeneo.pl

You might also like More from author

Leave A Reply