Gatunki narcyzów – te tradycyjne i mniej znane

0

Większość z nas kojarzy żółte kwiaty o majestatycznym kielichu, które zakwitają na wiosnę. To narcyzy, o których uczą się nawet dzieci w szkole. Mniej osób zdaje sobie natomiast sprawę z tego, jak wiele niesamowitych gatunków ma ta roślina. Oto najpopularniejsze z nich.

Narcyz botaniczny – czym się charakteryzuje?

Narcyz botaniczny to roślina charakteryzująca się intensywnie żółtym przykoronkiem (środkiem kwiatu) z białymi lub również żółtymi płatkami (w zależności od odmiany). Osiąga zazwyczaj wysokość od 5 do nawet 50 cm.

To ona jest pierwowzorem licznych krzyżówek, o których piszemy poniżej, dlatego większość osób, myśląc o narcyzach, ma przed oczyma właśnie ten gatunek. Jego liście o szaro-zielonym kolorze są lekko spłaszczone i wydłużone. Kielich opiera się na długiej łodydze, która wyraźnie wystaje poza zieloną część rośliny. Kwitnie w kwietniu i maju.

Narcyz o rozszczepionym przykoronku – jak wygląda?

Narcyz o rozszczepionym przykoronku to odmiana, która charakteryzuje się podzielonym przykoronkiem rozkładającym się na boki. Wygląda na znacznie większy niż inne gatunki, ponieważ składa się aż z sześciu części.

Ponadto niektóre kwiaty są pofalowane i odstające, dzięki czemu przypominają skrzydła motyla. Taki narcyz zazwyczaj występuje w żółtym kolorze, jednak można także dostać białe i różowe odmiany. Rośnie na ok. 35-40 cm. Liście rośliny, podobnie jak w przypadku narcyza botanicznego, mają szaro-zielony kolor oraz spiczasty kształt.

Narcyz pachnący – intensywnie słodki zapach

Jak sama nazwa wskazuje, narcyz pachnący ma intensywny zapach. Jest on bardzo przyjemny i słodki, dlatego te kwiaty są hodowane nie tylko na rabatach, ale także w pobliżu okien, na balkonach oraz niedaleko altan, gdzie często przebywają domownicy i ich goście.

Tradycyjnie, jak większość narcyzów, zakwita na przełomie kwietnia i maja. Ma białe płatki oraz stosunkowo szeroki przykoronek, który może być intensywnie żółty lub pomarańczowy z ciemniejszą obwódką. Na jednym pędzie wyrasta jeden kwiat. Liście i łodygi tej odmiany mają charakterystyczny szaro-zielony kolor.

Narcyz pełny – zachwyca wyglądem

U większości tego typu roślin korona liczy 6 płatków. W przypadku narcyza pełnego jest to więcej, dzięki czemu jego główka czasami przypomina kształtem kulę. Ponadto na jednej łodydze mogą wyrosnąć nawet trzy kwiaty, co sprawia, że rabata z tym gatunkiem jest wyjątkowo kolorowa. Jakie barwy natomiast ma sam narcyz pełny? Oczywiście klasyczny żółty, jednak wśród licznych odmian da się także znaleźć biel, pomarańcz oraz róż. Ze względu na stosunkowo dużą liczbę kwiatów, ten gatunek ma nieco mniej liści. Wyglądają one jednak tak, jak w przypadku innego typu narcyzów.

Narcyz trąbkowy – kwitnie wcześniej niż inne

Narcyz trąbkowy wyróżnia się czymś więcej niż wyglądem. Zaczyna kwitnąć już w marcu, czyli około miesiąc wcześniej niż inne gatunki. Wybierając go, można więc cieszyć się kolorową rabatą już na samym początku wiosny.

Podobnie natomiast jak większość narcyzów, ma na swojej łodydze tylko jeden kwiat. Składa się on z przykoronka tworzącego długą rurkę, która nierzadko bywa dłuższa niż same płatki. Do najbardziej popularnych odmian gatunku trąbkowego należą żółte kwiaty, jednak można się także spotkać z białymi płatkami.

Narcyz wielkoprzykoronkowy – charakterystyczny wygląd

Podobnie jak większość gatunków opisanych w tym artykule, narcyz wielkoprzykoronkowy również wytwarza tylko jeden kwiat na łodydze. To, co go jednak wyróżnia, to wygląd kielicha. Przykoronek ma bowiem znacznie krótszy niż płatki, ponieważ zazwyczaj jest to zaledwie 1/3 długości okwiatu. Ponadto ma płaski kształt. Występuje głównie w żółtych barwach, czasami również w białym odcieniu.

Liście narcyza wielkoprzykoronkowego nie różnią się natomiast znacznie od innych – są szaro-zielone oraz podłużne zakończone w delikatny szpic.

Narcyz wielokwiatowy – moc kwiatów

Jak sama nazwa wskazuje, na jednej łodydze narcyza wielokwiatowego może się znaleźć mnóstwo kwiatów. Zazwyczaj jest to od trzech do aż piętnastu o długości ok. 4-5 cm. Każdy z nich pięknie pachnie i ma charakterystyczny żółty przykoronek, który jest stosunkowo krótki. Nadrabia jednak szerokością, ponieważ może ona być nawet dwukrotnie większa niż długość.

Wszystkie liście narcyza wielokwiatowego wyrastają prosto z cebulki, natomiast na samej łodydze nie znajduje się nic poza kwiatostanem. Może osiągać wysokość nawet do 60 cm.

Sklep https://cebule-kwiatowe.pl/narcyz/ oferuje gotowe do posadzenia cebulki narcyzów we wszystkich wspomnianych gatunkach i odmianach wraz z dokładnymi instrukcjami sadzenia i pielęgnacji.

Tak wielka różnorodność narcyzów sprawia, że w niemalże każdym ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce. Warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi gatunkami i wybrać najlepszy dla siebie, który ozdobi rabaty wiosną.

You might also like More from author

Leave A Reply