Jak uprawiać i pielęgnować storczyki? 10 praktycznych porad

0

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów w polskich domach. Zachwycają dekoracyjnymi kwiatami, wieloma gatunkami oraz bardzo długim czasem kwitnienia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak w 10 prostych krokach pielęgnować te rośliny.

  1. Wybór i zakup storczyka – na co zwrócić uwagę?

Najpopularniejszym gatunkiem wśród storczyków uprawianych w domu jest Phalaenopsis. Posiada sporych rozmiarów piękne kwiaty oraz mięsiste liście. Mimo, że tę odmianę kupimy w większości supermarketów, lepiej wybrać się po nią do kwiaciarni. Dlaczego? Warunki dostawy roślin do dużych sklepów nie są dobre dla tej rośliny. W sklepach specjalistycznych personel zawsze dba o to, aby kwiaty miały zapewnione optymalne warunki przez cały okres, także w trakcie dostawy.

Phalaenopsis

Jaką odmianę storczyka najlepiej wybrać? Jest ich bardzo wiele, są zróżnicowane zarówno pod względem ubarwienia, jak i rozmiarów kwiatów. Mamy do wyboru również storczyki jedno- lub dwupędowe. Z punktu widzenia pielęgnacji, musimy jednak skupić się na stanie zdrowia rośliny. Należy zwrócić uwagę na korzenie oraz rozwinięcie kwiatów (lepiej wybrać te o kwiatach nierozwiniętych). Zdecydowanie odradzamy zakup storczyka, który już zaczął przekwitać lub na liściach czy korzeniach widoczne są objawy chorobowe.

  1. Transport storczyka ze sklepu do domu

Jeśli nie kupujesz rośliny w sezonie zimowym, raczej nie musisz obawiać się o jej transport do domu. Jednak gdy temperatura na zewnątrz jest niska, poproś sprzedawcę, aby zapakował kwiat w papier, który ochroni roślinę przed różnicą temperatur. Po przewiezieniu storczyka do domu musisz go stopniowo oswajać z nowymi warunkami. Na początku postaw go w półcieniu, a do lokalizacji docelowej przestawiaj go po kilku dniach.

  1. Stanowisko dla storczyka uprawianego w domu

Storczyki są roślinami bardzo wrażliwymi na niekorzystne warunki, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Najlepiej ustaw je w miejscu lekko nasłonecznionym, ale w świetle rozproszonym (nie bezpośrednim). Latem musisz także zapewnić im ochronę przed mocnymi promieniami – wtedy ustaw je z dala od okna. Zimą storczyki mogą stać na parapetach.

  1. Jaka wilgotność powietrza dla storczyka?

Storczyki najlepiej rozwijają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Powinna ona wynieść od 60 do nawet 80 proc. Dlatego też storczyki mogą być ustawione w kuchni lub łazience, gdzie zapewnimy im ciepło oraz wysoką wilgotność.

Phalaenopsis
  1. Jak podlewać storczyki?

Nawet początkujący ogrodnicy mogą sobie poradzić z prawidłową pielęgnacją i uprawą storczyków, jeśli tylko będą przestrzegać kilku zasad. Zdecydowanie jedną z najważniejszych jest odpowiednie podlewanie. Istnieje kilka szkół wykonywania tego zabiegu, ale wszystkie z nich łączy zasada: podlewać rzadko, ale obficie. Storczyki można namaczać w wodzie przez godzinę (wkładając całą doniczkę do wody), po czym osuszyć i ustawić na docelowym stanowisku w osłonce. Taki zabieg należy wykonywać mniej więcej raz w tygodniu – jednak częstotliwość trzeba dostosować indywidualnie do rośliny. Roślinę można również zraszać.

  1. Temperatura do uprawy storczyków

Storczyki są z natury roślinami tropikalnymi, zatem przyzwyczajone są do temperatur wyższych. Aby orchidea rozwijała się prawidłowo, najlepiej uprawiać ją w pomieszczeniu o temperaturze 23-24 stopni. W zimie storczyki wymagają okresu spoczynku, więc spokojnie możesz je uprawiać w pokoju, gdzie temperatura wynosi 18-19 stopni.

  1. Jak i czym nawozić storczyki?

Uprawa storczyków powinna uwzględniać także regularne nawożenie. Preparaty do tego celu, należy dostosować do konkretnego gatunku lub po prostu grupy roślin. Zarówno w supermarketach, jak i kwiaciarniach dostępny jest szereg produktów odżywczych, specjalnie przeznaczonych do uprawy storczyków. Niektóre z nawozów mają formę pałeczek, które należy umieścić w podłożu rośliny, inne mają postać płynów, które dodaje się do wody.

  1. Przesadzanie storczyków – kiedy wykonywać i jak to zrobić?

Przesadzanie storczyków powinno odbywać się rzadko. Najlepiej wykonać ten zabieg dopiero wtedy, gdy korzenie storczyka (dolne i górne) wystają poza pojemnik. Po przesadzeniu roślinę możesz zanurzyć w wodzie. Uwaga! Nigdy nie przesadzaj storczyka podczas kwitnienia!

Phalaenopsis
  1. Storczyk po kwitnieniu – jak pielęgnować?

Gdy storczyk przekwitnie, musisz dokonać jego cięcia. Zabieg ten wykonuje się nad 2-3 zgrubieniem, licząc od podstawy pędu. Niektórzy ogrodnicy ścinają nawet całe pędy, jednak wtedy storczyk nie zakwitnie ponownie zbyt szybko.

  1. Jak rozmnażać storczyki?

Zabieg rozmnażania storczyków nie należy do najprostszych oraz nie jest często wykonywany – nie każdemu bowiem ogrodnikowi udaje się wyhodować roślinę potomną, która wyrośnie na pędzie. Jest ona swego rodzaju miniaturką części matecznej. Taki element możesz odciąć oraz posadzić do osobnej doniczki.

You might also like More from author

Leave A Reply