Jak uprawiać i pielęgnować storczyki? 10 praktycznych porad
Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów w polskich domach. Zachwycają dekoracyjnymi kwiatami, wieloma gatunkami oraz bardzo długim czasem kwitnienia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak w 10 prostych krokach pielęgnować te rośliny.
- Wybór i zakup storczyka – na co zwrócić uwagę?
Najpopularniejszym gatunkiem wśród storczyków uprawianych w domu jest Phalaenopsis. Posiada sporych rozmiarów piękne kwiaty oraz mięsiste liście. Mimo, że tę odmianę kupimy w większości supermarketów, lepiej wybrać się po nią do kwiaciarni. Dlaczego? Warunki dostawy roślin do dużych sklepów nie są dobre dla tej rośliny. W sklepach specjalistycznych personel zawsze dba o to, aby kwiaty miały zapewnione optymalne warunki przez cały okres, także w trakcie dostawy.
Jaką odmianę storczyka najlepiej wybrać? Jest ich bardzo wiele, są zróżnicowane zarówno pod względem ubarwienia, jak i rozmiarów kwiatów. Mamy do wyboru również storczyki jedno- lub dwupędowe. Z punktu widzenia pielęgnacji, musimy jednak skupić się na stanie zdrowia rośliny. Należy zwrócić uwagę na korzenie oraz rozwinięcie kwiatów (lepiej wybrać te o kwiatach nierozwiniętych). Zdecydowanie odradzamy zakup storczyka, który już zaczął przekwitać lub na liściach czy korzeniach widoczne są objawy chorobowe.
- Transport storczyka ze sklepu do domu
Jeśli nie kupujesz rośliny w sezonie zimowym, raczej nie musisz obawiać się o jej transport do domu. Jednak gdy temperatura na zewnątrz jest niska, poproś sprzedawcę, aby zapakował kwiat w papier, który ochroni roślinę przed różnicą temperatur. Po przewiezieniu storczyka do domu musisz go stopniowo oswajać z nowymi warunkami. Na początku postaw go w półcieniu, a do lokalizacji docelowej przestawiaj go po kilku dniach.
- Stanowisko dla storczyka uprawianego w domu
Storczyki są roślinami bardzo wrażliwymi na niekorzystne warunki, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Najlepiej ustaw je w miejscu lekko nasłonecznionym, ale w świetle rozproszonym (nie bezpośrednim). Latem musisz także zapewnić im ochronę przed mocnymi promieniami – wtedy ustaw je z dala od okna. Zimą storczyki mogą stać na parapetach.
- Jaka wilgotność powietrza dla storczyka?
Storczyki najlepiej rozwijają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Powinna ona wynieść od 60 do nawet 80 proc. Dlatego też storczyki mogą być ustawione w kuchni lub łazience, gdzie zapewnimy im ciepło oraz wysoką wilgotność.
- Jak podlewać storczyki?
Nawet początkujący ogrodnicy mogą sobie poradzić z prawidłową pielęgnacją i uprawą storczyków, jeśli tylko będą przestrzegać kilku zasad. Zdecydowanie jedną z najważniejszych jest odpowiednie podlewanie. Istnieje kilka szkół wykonywania tego zabiegu, ale wszystkie z nich łączy zasada: podlewać rzadko, ale obficie. Storczyki można namaczać w wodzie przez godzinę (wkładając całą doniczkę do wody), po czym osuszyć i ustawić na docelowym stanowisku w osłonce. Taki zabieg należy wykonywać mniej więcej raz w tygodniu – jednak częstotliwość trzeba dostosować indywidualnie do rośliny. Roślinę można również zraszać.
- Temperatura do uprawy storczyków
Storczyki są z natury roślinami tropikalnymi, zatem przyzwyczajone są do temperatur wyższych. Aby orchidea rozwijała się prawidłowo, najlepiej uprawiać ją w pomieszczeniu o temperaturze 23-24 stopni. W zimie storczyki wymagają okresu spoczynku, więc spokojnie możesz je uprawiać w pokoju, gdzie temperatura wynosi 18-19 stopni.
- Jak i czym nawozić storczyki?
Uprawa storczyków powinna uwzględniać także regularne nawożenie. Preparaty do tego celu, należy dostosować do konkretnego gatunku lub po prostu grupy roślin. Zarówno w supermarketach, jak i kwiaciarniach dostępny jest szereg produktów odżywczych, specjalnie przeznaczonych do uprawy storczyków. Niektóre z nawozów mają formę pałeczek, które należy umieścić w podłożu rośliny, inne mają postać płynów, które dodaje się do wody.
- Przesadzanie storczyków – kiedy wykonywać i jak to zrobić?
Przesadzanie storczyków powinno odbywać się rzadko. Najlepiej wykonać ten zabieg dopiero wtedy, gdy korzenie storczyka (dolne i górne) wystają poza pojemnik. Po przesadzeniu roślinę możesz zanurzyć w wodzie. Uwaga! Nigdy nie przesadzaj storczyka podczas kwitnienia!
- Storczyk po kwitnieniu – jak pielęgnować?
Gdy storczyk przekwitnie, musisz dokonać jego cięcia. Zabieg ten wykonuje się nad 2-3 zgrubieniem, licząc od podstawy pędu. Niektórzy ogrodnicy ścinają nawet całe pędy, jednak wtedy storczyk nie zakwitnie ponownie zbyt szybko.
- Jak rozmnażać storczyki?
Zabieg rozmnażania storczyków nie należy do najprostszych oraz nie jest często wykonywany – nie każdemu bowiem ogrodnikowi udaje się wyhodować roślinę potomną, która wyrośnie na pędzie. Jest ona swego rodzaju miniaturką części matecznej. Taki element możesz odciąć oraz posadzić do osobnej doniczki.