Wybór stołu ogrodowego – na jakie cechy mebla warto zwrócić uwagę?

0

Przydomowy ogród to nie tylko przestrzeń relaksu i odpoczynku, ale także miejsce spotkań z rodziną lub znajomymi. Godzina przy kawie, mała impreza, a może wielopokoleniowy zlot? Wszystkie te sytuacje wymagają odpowiedniego zestawu mebli. Najważniejszym elementem kompletu jest bez wątpienia stół ogrodowy. Jakie jego cechy warto rozważyć podczas zakupu?

Wymiary i masa stołu ogrodowego

Oba parametry: wymiary oraz masa będą w znacznym stopniu uzależnione od tego, w jaki sposób planujemy korzystać ze stołu ogrodowego. Warto zastanowić się nad takimi kwestiami jak:

  • wielkość przestrzeni, którą dysponujemy, i którą chcemy przeznaczyć na stół;

  • liczba osób, które będą jednocześnie przy nim zasiadać.

O ile pierwszy punkt rzadko będzie ograniczający (chyba że mowa jest o balkonie lub tarasie), to dobrym pomysłem jest bliższe przyjrzenie się temu drugiemu.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas codziennej eksploatacji z mebla będą korzystać wyłącznie domownicy, a więc liczba jednoczesnych użytkowników nie wydaje się zbyt wielka. Okazjonalne imprezy wymagają jednak większej przestrzeni. W takim przypadku rozsądnym wyborem wydaje się stół 6- lub 8-osobowy, który będzie wygodny również dla mniejszej liczby osób.

Ciekawą propozycją – szczególnie w przypadku niewielkich balkonów – są stoliki dwuosobowe, które gwarantują kameralną i dyskretną przestrzeń dla dwojga.

Kolejnym parametrem, który koniecznie należy rozważyć, jest masa. Wybór lżejszego mebla będzie dobrą decyzją wtedy, gdy nie przewidujemy umieszczenia go w konkretnym miejscu na stałe. Cięższy stół ogrodowy będzie trudniejszy w przemieszczaniu, co z pewnością wiąże się z większą stabilnością.

Stół ogrodowy a materiał wykonania

Surowiec, z którego wykonany jest stół, będzie decydował nie tylko o jego wyglądzie, ale także o wytrzymałości. Najpopularniejszym wyborem wydają się meble drewniane, które najczęściej cechują się świetnym wyglądem i wysoką trwałością. Alternatywą do drewna może być tworzywo sztuczne lub metal, jednak rozwiązanie takie zdecydowanie ucierpi na aparycji.

To, czego raczej warto unikać to stoły z elementami szklanymi. Nigdy nie da się do końca przewidzieć panujących na zewnątrz warunków lub tego, że mebel stanie się obiektem zainteresowania zwierząt. Szkło może charakteryzować się niedostateczną wytrzymałością, a w niektórych przypadkach może być niebezpieczne.

Praktyczność i wygoda użytkowania

W kwestii praktyczności warto przyjrzeć się takim cechom stołu ogrodowego jak: możliwość składania, obecność półki w okolicy miejsca na nogi oraz struktura blatu – czy występują w nim szczeliny pomiędzy kolejnymi deskami (w przypadku stołów drewnianych).

Stół ogrodowy, kamienny Como od dajar.pl

Sposobność złożenia lub rozłożenia mebla będzie istotna dla tych, którzy planują przemieszczać go z miejsca na miejsce lub przechowywać np. w okresie zimowym.

Półka w okolicy nóg pozwoli położyć przydatne przedmioty w zasięgu ręki, lecz jednocześnie ograniczy wygodę korzystania ze stołu. Szczeliny w blacie to natomiast kwestia bardziej indywidualna – z jednej strony mogą dodawać uroku, natomiast z drugiej – sprzyjają gubieniu się niewielkich przedmiotów.

Podsumowanie

Najważniejsze cechy stołu ogrodowego to: wymiary, masa, materiał wykonania oraz praktyczność. Wybór idealnego rozwiązania nie zawsze jest możliwy, dlatego warto przygotować się na ewentualność zdecydowania się na pewne kompromisy.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź