Renowacja drewnianych ozdób ogrodowych

0

Aby ozdoby z drewna zawsze prezentowały się nienagannie, nie zapominaj o ich systematycznej pielęgnacji, a w razie potrzeby – także renowacji. Jak to zrobić, dokładnie i profesjonalnie?

Aranżacja posesji i ogrodu wymaga dokładnego zaplanowania – podobnie, jak wnętrze domu! Dlatego też z uwagą należy projektować skalniaki i rabaty z kwiatami, dobierać kolory i dopasowywać detale. Uatrakcyjnij „wystrój” ogrodu i pomyśl o kilku drewnianych ozdobach. Popularnym dodatkiem są rustykalne, drewniane taczki, które pozwalają na wyeksponowanie roślin kwitnących. Podobną rolę spełniają różnego rodzaju stojaki, półki i podpórki, na których można ustawić doniczki. Do dyspozycji masz także ozdobne drabiny, wozy, a nawet studnie. Uważaj, by subtelnie wkomponować tego rodzaju elementy w charakter posesji oraz styl architektoniczny okolicznych budynków.

Czym odnowić drewniane ozdoby ogrodowe?

Zastanów się, czym najlepiej odmalować drewniane ozdoby ogrodowe. Najczęściej stosuje się do tego lakierobejcę, która daje bardzo naturalny efekt – to produkt półtransparentny, który pogłębia lub lekko przyciemnia pierwotny kolor drewna, a przy tym uwydatnia rysunek słojów. Tak dobierz odcień, aby albo nieco wyróżnić drewniane ozdoby na posesji, albo by idealnie wpasowały się w kolor elewacji domu czy innych dodatków.

Poza tym weź pod uwagę czynniki, przed oddziaływaniem których należy zabezpieczyć drewno. Są to przede wszystkim opady, wilgoć, promieniowanie UV oraz zmienne temperatury. Dobrym wyborem będzie Sadolin Lakierobejca Extra, która chroni powierzchnię przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak odnowić drewniane ozdoby ogrodowe?

Krok 1.

Sprawdź stan ozdób, upewnij się, czy nie rozpoczął się proces biokorozji drewna. Skorodowane fragmenty oczyść, np. małym dłutem, do surowego drewna. Wymień niesprawne elementy.

Krok 2.

  • Łuszczące się powłoki

Usuń stare, łuszczące się powłoki malarskie. Użyj do tego bloczków ściernych (szczególnie do niewielkich elementów i detali) lub papieru ściernego – najpierw gruboziarnistego, a następnie takiego o coraz drobniejszym uziarnieniu. Jednocześnie staraj się wyrównać wszelkie rysy i uszkodzenia. Odpyl powierzchnię.

  • Powłoki w dobrym stanie

Jeśli powłoki na drewnianych ozdobach są w dobrym stanie i zależy Ci raczej na odświeżeniu ich wyglądu, często wystarczy samo zmatowienie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym. Odpyl powierzchnię i przeprowadź wymalowanie próbne, czyli test nowej lakierobejcy na niewielkim i niewyeksponowanym fragmencie powierzchni. Jeśli dojdzie do powstania jakichkolwiek niepożądanych efektów, oznacza to, że zeszlifowanie poprzednich warstw jednak będzie konieczne.

Krok 3.

Rysy i inne ubytki wypełnij specjalną masą szpachlową do drewna. Postępuj wedle zaleceń producenta wyrobu.

Krok 4.

Zaimpregnuj drewno. Użyj do tego impregnatu wskazanego w karcie technicznej lakierobejcy.

Krok 5.

Nakładanie cienkiej warstwy lakierobejcy rozpocznij od detali i trudno dostępnych miejsc, następnie rozprowadź produkt po całej powierzchni, uważając, aby brzeg powłoki nie wysychał. Do osiągnięcia dobrego efektu potrzeba 2 warstw.

Drewniane drabinki, daszki czy ozdobne balie sprawiają, że ogród wygląda wyjątkowo. Zadbaj o to, aby mimo upływającego czasu elementy te nie traciły swojego upiększającego charakteru.

You might also like More from author

Leave A Reply