Jak zaprojektować ogród przed domem?

0

Piękny, zielony ogród przed domem to marzenie wielu z nas. Jak jednak urządzić ogród, by stał się miejscem relaksu dla dorosłych i zabaw dla dzieci? Jak połączyć estetykę z względami praktycznymi? Podstawa to odpowiedni pomysł na ogród oraz projekt jego wykonania. Zanim wbijemy pierwszą łopatę powinniśmy więc dobrze się zastanowić nad tym, jak powinien wyglądać nasz ogród marzeń.

Aranżację ogrodu rozpocznij od wyboru roślin

Wybór roślin to kluczowa sprawa, od której powinniśmy zacząć aranżację ogrodu. Błędem popełnianym przez wielu początkujących ogrodników, jest wybieranie roślin wyłącznie w oparciu o względy estetyczne i ich wygląd. Projektując ogród powinniśmy kierować się także kilkoma, wymienionymi poniżej, względami praktycznymi.

Rośliny dla zabieganych, czyli kiedy nie masz czasu na częstą pielęgnację ogrodu

Codzienna pielęgnacja ogrodu to duże wyzwanie, które w okresie wegetacji roślin może pochłaniać dużo czasu. Jeśli praca i rodzina nie pozwalają nam na systematyczne prace ogrodowe, wybierzmy rośliny o niewielkich wymaganiach. Powinny to być gatunki, które nie wymagają przesadzania, częstego przycinania czy nawożenia. Wybór takich gatunków roślin ogrodowych znacznie ograniczy ilość czasu, który będzie trzeba poświęcić na ich pielęgnację.

Warunki glebowe, naświetlenie, wytrzymałość na temperatury

Wymagania i preferencje poszczególnych gatunków roślin to również niezwykle istotny czynnik, przy ich wyborze. Projektując własny ogród musimy wziąć pod uwagę:

  • Jaki rodzaj gleby dominuje na naszej działce.

  • Jaki jest rozkład światła słonecznego w ciągu dnia. Które miejsca otrzymują go najwięcej, a które pozostają przez większą część dnia zacienione.

  • Mikroklimat naszego regionu. Wiele gatunków, które świetnie radzi sobie na południu czy zachodzie Polski może mieć problem z przetrwaniem zimy w województwach północno-wschodnich.

Rośliny sadzimy zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem. Musimy więc wcześniej sprawdzić, na jakich stanowiskach dana roślina radzi sobie najlepiej.

Piękny ogród to dobrze przygotowane podłoże

Żyzna, odpowiednio przygotowana gleba to fundament każdego nowego ogrodu. Idealne warunki wzrostu roślinom zapewnia gleba o odpowiednich proporcjach piasku, gliny oraz wysokiej zawartość próchnicy w warstwie wierzchniej. W przypadku gleby zbyt piaszczystej, należy przekopać ją dodając mieszankę gliny, kompostu lub obornika. Odpowiednio jeśli mamy do czynienia z glebą zbyt gliniastą, przekopujemy ją dodając piasek i nawóz.

Uporządkuj ogród za pomocą obrzeży trawnikowych

Praktycznie żaden nowoczesny ogród nie składa się z jednolitej powierzchni. W ogrodzie występują zwykle obszary porośnięte trawą, roślinami okrywowymi, wysypane korą lub kamiennym tłuczniem czy utwardzone ścieżki lub podjazd. Na wygodne i praktyczne oddzielenie poszczególnych stref pozwalają tak zwane obrzeża trawnikowe czy ogrodowe. Z czego jednak zrobić obrzeża w ogrodzie? Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zakup gotowych obrzeży do trawników oraz rabat. Są one zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, a montowane do podłoża za pomocą specjalnych szpil. Materiał, z którego wykonane są bordery ogrodowe pozwala na ich łatwe układanie w atrakcyjnie wyglądające łuki i krzywizny.

Obrzeża ogrodowe – do czego je zastosować?

Wbrew nazwie obrzeża trawnikowe wykorzystać możemy nie tylko do oddzielania trawnika. Ten element małej architektury ogrodowej sprawdzi się świetnie również w przypadku wyznaczania granicy pomiędzy innymi powierzchniami. Obrzeża ogrodowe, czyli tak zwane eko bordy możemy z powodzeniem wykorzystać także do oddzielania:

  • ścieżek,

  • powierzchni korowanych,

  • powierzchni z tłuczniem kamiennym,

  • powierzchni z kostki brukowej lub granitowej,

  • opasek wokół drzew i krzewów.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

Montaż obrzeży trawnikowych jest bardzo prosty i z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. To jak montować obrzeża trawnikowe zależy przede wszystkim od rozdzielanych powierzchni. W przypadku trawnika czy kostki obrzeża nie powinny wystawać ponad powierzchnię. Z kolei jeśli oddzielamy obszar korowany czy wysypany tłuczniem możemy zostawić niewielką, mierzącą kilka mm wystającą krawędź. Powstała w ten sposób zapora częściowo zapobiegnie przemieszczaniu się kory czy tłucznia.

Obrzeża trawnikowe dostępne są najczęściej w odcinkach o długości 1 metra. A o to jak je poprawnie zamontować zapytaliśmy eksperta z firmy www.geoproduct.plObrzeża układamy łącząc za pomocą specjalnych zaczepów. Każdy odcinek przytwierdzamy do podłoża za pomocą specjalnych szpilek. Na miękkim gruncie wystarczą szpilki plastikowe, a w przypadku gleby bardzo gliniastej lub kamienistej możemy skorzystać z mocniejszych szpilek ocynkowanych.

Zadbaj o swój ogród marzeń – pamiętaj o pielęgnacji i nawożeniu

Po zaprojektowaniu i założeniu naszego ogrodu nie możemy osiąść na laurach. Piękny ogród będzie wymagał systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz utrzymywania porządku i bieżącej pielęgnacji najważniejsze jest nawożenie. Nawozić należy zarówno trawnik jak i rośliny ozdobne. A rodzaj nawozu powinien być zawsze dopasowany do odpowiednich gatunków i kondycji rośliny.

Samodzielne zaprojektowanie i stworzenie ogrodu może być nie lada wyzwaniem. Stworzenie własnej oazy i pięknego miejsca relaksu niesie ze sobą ogromną dawkę satysfakcji. A dla wielu zapalonych ogrodników jest również powodem do dumy.

You might also like More from author

Leave A Reply