Meble z palet do ogrodu i na balkon

0

Meble z palet to jeden z tych trendów, które długo utrzymują się na szczycie i na pewno jeszcze przez lata nie odejdą do lamusa. Są oryginalne, są praktyczne, są też trwałe. O czym pamiętać, projektując meble z palet do ogrodu lub na balkon, skąd wziąć palety oraz czym je pomalować?

Pokochaliśmy tematykę „zrób to sam”. Przekonaliśmy się, że samodzielnie tworzenie ozdób, detali, elementów wyposażenia czy nawet mebli daje nam znacznie więcej satysfakcji niż kupowanie „gotowców” z sieciówek. Szukamy bowiem wyjątkowości i oryginalności, chcemy otaczać się unikatowymi przedmiotami – takimi, których nie ma nikt inny na świecie! Do tego dochodzi rosnąca świadomość ekologiczna oraz potrzeba ponownego wykorzystania niepotrzebnych już sprzętów. Stąd właśnie fenomen mebli z palet. Pełen roślin ogród lub pomysłowo zaaranżowany balkon to miejsca, w których sprawdzą się wprost idealnie.

Jakie meble z palet do ogrodu i na balkon?

Palety jeszcze do niedawna służyły wyłącznie celom transportowym. Odkryliśmy w nich jednak ogromny potencjał dekoracyjny! Moda na recykling sprawiła, że zapragnęliśmy przerabiać i odnawiać, naprawiać i nadawać drugie życia przedmiotom na pozór już niepotrzebnym. Okazało się, że paleta, na której dostarczono nam pralkę czy lodówkę z marketu w parę chwil może stać się stolikiem lub nawet kanapą, uświetniając aranżację ogrodu, ale także i nowoczesnego wnętrza.
Meble z palet można z łatwością dopasować do potrzeb aranżacji każdego ogrodu i każdego balkonu. Podstawowym wyznacznikiem, którym należy się kierować, planując ich wykonanie, jest ilość dostępnego miejsca. Na niewielkim tarasie lub w małej altance zmieści się co najwyżej skromna ławka, siedzisko oraz stolik kawowy. Jeżeli jednak dysponujemy większą przestrzenią: także stół, paletowe pufy oraz leżak z palet! Na balkonie uroczo będą się prezentować półki, a raczej wertykalny ogród zbudowany z palety (wystarczy, że dobudujemy w środku podpórki i ustawimy na nich doniczki). Możemy też przetestować pergolę z palet, dzięki której wprowadzimy na taras jeszcze więcej zieleni!

Oczywiście należy dokładnie przemyśleć również kolorystykę mebli z palet, aby idealnie wpisały się w otoczenie. Wyjątkowo konsekwentnie, a przy tym pięknie w przestrzeni ogrodu będą się prezentować elementy utrzymane w naturalnych, korespondujących z otoczeniem barwach. Jeśli zależy nam na idealnej harmonii z otaczającą nas zielenią, postawmy na odcień orzecha włoskiego czy pinii lub wpadający w ciepłe, niemal czerwone nuty cedr. Eleganckiego wyrazu nada zaś szarość lub palisander, czyli nieco bardziej nasycone, zimne kolory.

Palety na meble

Rosnące zainteresowanie twórczym recyklingiem oraz nowe trendy w aranżacji wnętrz czy przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie lub na balkonie, sprawiły, że palety są aktualnie bardzo łatwo dostępne. Kupimy je w każdym markecie budowlanym, czasami są nawet dostępne za darmo! Najpopularniejsze są europalety o wymiarach 120x80x14,4 cm. Jeśli chcemy zbudować małe siedzisko lub stoliczek, wystarczy nam paleta o wymiarach 80x60x14,4 cm. Pomocne okazują się być również skrzynki na owoce, do dostania chociażby na osiedlowych ryneczkach czy lokalnych giełdach rolnych.

Czym pomalować meble z palet?

Pamiętajmy, że palety produkowane są przeważnie z surowego, niezabezpieczonego w żaden sposób drewna. Aby służyły nam dłużej niż tylko przez jeden sezon, powinniśmy pomalować je przeznaczonymi do tego preparatami. Inaczej będę chłonąć wilgoć z otoczenia i w konsekwencji butwieć i niszczeć.
Najlepiej sięgnąć po impregnaty, koniecznie takie, których producenci gwarantują nam długi okres ochrony (np. do 5 lat). Wśród benefitów takich produktów należy szukać m.in. zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych. Kluczowa jest również łatwość oraz czas aplikacji. Przykładowo Sadolin Impregnat Garden tworzy powłoki odporne na przelotne opady już w godzinę od nałożenia. Jego niekapiąca formuła sprawia, że malowani mebli ogrodowych jest dziecinnie proste.

Meble z palet to najlepszy sposób na oryginalny wystrój ogrodu lub zaaranżowanie przestrzeni balkonu. Drewno w naturalnych odcieniach perfekcyjnie wpisuje się w otoczenie, nic więc dziwnego, że rozwiązanie podbija świat designu.

You might also like More from author

Leave A Reply