Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

0

Ogród to wspaniałe miejsce relaksu i wypoczynku. Aby dostarczał pozytywnych wyrażeń, musi jednak zostać dobrze zaprojektowany. Sprawdźmy, czym powinien cechować się profesjonalny projekt ogrodu. Oraz, czy warto stworzyć go samemu, czy może lepiej będzie skorzystać z pomocy specjalistów.

Co powinien uwzględniać plan ogrodu?

Zakładanie ogrodu trzeba oczywiście zacząć od stworzenia jego dokładnego planu. Planowanie ogrodu polega na nanoszeniu na szkic z zarysem budynków i granic działki (z zachowaniem skali) wszystkich obiektów, jakie zamierzamy w ogrodzie umieścić. Przede wszystkim rozplanować trzeba rozmieszczenie roślin: granice trawników, rabat oraz ścieżek ogrodowych. To układ roślinności nadaje ogrodowi piękna i stylu, sprawiając, że przebywanie w nim jest czystą przyjemnością. Określamy też, jakie rośliny chcemy zasadzić, biorąc pod uwagę nie tylko ich gatunki i wygląd, ale też wysokość; chodzi o to, by poszczególne ich rodzaje dobrze się ze sobą komponowały.

Równie ważne jest dobre zaplanowanie przebiegu dróg i ścieżek. Mają one wymiar nie tylko praktyczny, ale też estetyczny.

Należy przemyśleć sadzenie większych drzew – to, czy warto je sadzić, zależy od dostępności miejsca. Inną ważną decyzją jest ta dotycząca trawnika: czy go założyć, pamiętając, że wymaga on koszenia, czy też lepiej zastąpić go mało wymagającymi bylinami okrywowymi?

Pamiętajmy też, że to, jakie rośliny sadzimy w naszym ogrodzie, zależeć powinno od gleby oraz ukształtowania terenu, w tym ekspozycji na słońce.

Spring pruning roses in the garden, gardener's hands with secateur

Czy warto zatrudniać architektów krajobrazu do projektowania ogrodu?

Oczywiście możemy samodzielnie zaprojektować nasz ogród; pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jest to opcja korzystna zwłaszcza dla pasjonatów ogrodnictwa oraz doświadczonych ogrodników. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z ogrodami, a chcemy, żeby nasz był piękny, funkcjonalny i dobrze rozplanowany, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych architektów krajobrazu.

Fachowcy ci zaprojektują nasz ogród przy wykorzystaniu wszelkich jego walorów wynikających chociażby z położenia czy rzeźby terenu. Całość zostanie doskonale zagospodarowana. Roślinność, drogi, zabudowania i inne obiekty będą tak rozmieszczone, by zachować funkcjonalność i tworzyć harmonijną całość. Ogród także będzie piękny i różnorodny. Rośliny zostaną dopasowane do panujących warunków, dzięki czemu będą się dobrze, zdrowo rozwijały, ciesząc nas oraz naszych gości swoim wyglądem.

Architekci krajobrazu pomogą nam również uniknąć błędów, takich jak na przykład zasadzenie drzewa zbyt blisko domku, co z czasem zagrozi uszkodzeniem fundamentów przez korzenie, zapchaniem rynien gałęziami i liśćmi, albo też wybiciem okienka przy silnym wietrze.

Little girl with family in backyard garden take care of plants together

Architekci krajobrazu – gdzie szukać ofert?

Gdzie można szukać ofert profesjonalistów od architektury krajobrazu, którzy pomogą nam w zaprojektowaniu doskonałego ogrodu? Oczywiście najlepiej w tym celu skorzystać z dobrego portalu ogłoszeniowego. Szeroką bazę firm świadczących usługi z interesującego nas zakresu zawiera Architektura krajobrazu na Oferteo.pl. Poznamy ranking ofert profesjonalistów, porównamy ceny ich usług, sprawdzimy, jakie opinie zbierają i nawiążemy z nimi szyki kontakt via telefon, mail lub czat.

Inne ciekawe oferty z dziedziny architektury krajobrazu dostępne są pod adresem: https://zlecenia-budowlane.muratordom.pl/architektura-krajobrazu.

You might also like More from author

Leave A Reply