Jaka folia na tunel foliowy? Rodzaje tuneli foliowych

0

Tunel foliowy chroni rośliny przed zwierzętami i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Umożliwia wcześniejsze uzyskanie plonów warzyw i owoców ciepłolubnych, dzięki niemu możliwe jest również wydłużenie sezonu uprawy. Jednym z istotniejszych elementów jego konstrukcji jest folia na tunel, a jak ją wybrać? Jakie są rodzaje fuli na tunel ogrodowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając folię na tunel?

Folie na tunel mogą różnić się kolorem, elastycznością, wytrzymałością czy przepuszczalnością światła, poszczególne tunele foliowe oraz folie na tunele porównasz na www.meblobranie.pl. Bardzo ważne jest również w jakim stopniu chronią one przed działaniem promieni UV. Przed wyborem odpowiedniego modelu zwróć również uwagę na sezonowość, perforowanie czy odporność na działanie czynników atmosferycznych. A na który typ foli na tunel foliowy warto się zdecydować? I co trzeba wiedzieć o rodzajach takiej foli na tunel?

Folia ogrodnicza tunelowa – jaki kolor?

Folie tunelowe można podzielić ze względu na kolor i wbrew pozorom wcale nie chodzi tutaj o kwestie estetyki. Kolor foli ogrodniczej wskazuje na stopień ochrony przeciw szkodliwym promieniom UV:

  • UV 2 (niebieska folia na tunel),

  • UV 3 (żółta folia na tunel),

  • UV 4 (zielona folia na tunel),

  • UV 5 (różowa folia na tunel).

Pierwsze z tych oznaczeń, czyli UV 2 wskazuje na to, że folia na tunel ma stopień stabilizacji na 2 sezony, czyli np. wiosnę i jesień, z kolei ostatnia na aż 5 sezonów. Oznacza to, że gwarantuje ona trwałość, przez 2.5 roku.

Folie na tunel perforowane lub bez perforacji

Kolejny podział foli ogrodowych dotyczy cyrkulacji powietrza. Folia tunelowa perforowana posiada niewielkie otwory, które zapewniają lepszą cyrkulację, co z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Sprawdzi się więc, jeśli zamierzasz uprawiać w tunelu foliowym warzywa, które przystosowane są do klimatu umiarkowanego. Z kolei folia ogrodowa bez perforacji sprawia, że wewnątrz tunelu jest nieco wyższa temperatura. Sprawdzi się więc do uprawy roślin ciepłolubnych. Ewentualnie można też kupić folię na tunel bez perforacji i co jakiś czas go wietrzyć, jednak nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie.

Jaka folia na tunel?

Wybór odpowiedniego modelu powinien zależeć przede wszystkim od tego, co zamierzasz uprawiać w takim tunelu foliowym. Dobrze dobrana folia powinna być wytrzymała i odporna na podmuchy wiatru. Powinna również charakteryzować się dobrą absorpcją cieplną i dużą przepuszczalnością światła naturalnego, jednocześnie chroniąc przed promieniowaniem UV, które jest szkodliwe. Folia na tunel powinna być również odporna na rozciąganie i rozdzieranie. Niekiedy warto dopłacić, ale wybrać model, który będzie dodatkowo wzmocniony przez co bez problemu posłuży ci przez kilka sezonów.

Nie bez znaczenia pozostaje również stelaż tunelu foliowego, w końcu to od niego zależy stabilność całej konstrukcji.

You might also like More from author

Leave A Reply