Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

0

Piękny, zielony trawnik w przydomowym ogródku, to marzenie wielu z nas. Wbrew pozorom stworzenie idealnego trawnika nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sprawdźmy więc jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku.

Zakładanie trawnika z rolki – czy warto?

Trawnik z rolki to nowoczesne rozwiązanie, które w ostatnich latach bardzo zyskało na popularności. Prawie natychmiastowy efekt oraz coraz niższe koszty założenia trawnika z rolki sprawiają, że częściej korzystamy z takiego rozwiązania w przydomowych ogródkach.

Ile kosztuje zakładanie trawnika – cena za m2

Cena założenia trawnika zależna jest od kilku czynników. Wpływ na nią ma między innymi powierzchnia naszego trawnika, region kraju oraz oczywiście to czy zakładamy trawnik z siewu, czy nowoczesny trawnik z rolki. W przypadku trawy rolowanej otrzymujemy praktycznie od razu gotowy trawnik. Nic więc dziwnego, że jest to nieco droższe rozwiązanie niż tradycyjny trawnik. W 2018 roku średnia cena za m2 usługi zakładania trawnika z rolki wynosiła około 20 zł. Podczas gdy trawnik wysiewany kosztował od 10 do kilkunastu zł za m2.

Zakładanie trawnika – kiedy?

Jedną z wielu zalet trawy rolowanej jest to, że do zakładania takiego trawnika możemy przystąpić praktycznie w każdym momencie sezonu. Najlepsze efekty daje zakładanie trawnika z rolki jesienią – optymalnie we wrześniu lub październiku. Częste opady deszczu i niższe niż latem temperatury sprzyjają odpowiedniemu ukorzenieniu trawy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby trawa z rolki została położona wiosną czy nawet latem. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że trawa rolowana może być w pierwszych dniach i tygodniach po rozłożeniu narażona na przesuszanie. Dlatego jeśli zakładamy trawnik z rolki wiosną lub latem, musimy szczególnie zadbać o jego odpowiednie nawodnienie.

Ziemia pod trawnik – jak najlepsza dla trawy z rolki?

Trawy w ogrodzie najlepiej radzą sobie na glebie lekko kwaśnej o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Taka ziemia będzie idealna pod trawnika z rolki, jak i trawnik tradycyjnie wysiewany. Jeśli podłoże w naszym ogródku jest wyjątkowo nieurodzajne, powinniśmy ściągnąć około 10 cm warstwę ziemi i zastąpić ją odpowiednio żyzną glebą.

Jak przygotować podłożę pod trawę z rolki?

Przygotowanie podłoża to zdecydowanie najważniejszy element całego procesu zakładania trawnika. Pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie terenu, na którym chcemy założyć trawnik. Usuwamy wszystkie chwasty, kamienie, korzenie i ewentualne pozostałości po budowie. Około 20 dni przed położeniem trawnika nawozimy ziemię nawozem wieloskładnikowym lub nawozem do trawników. Ostatni etap przygotowania podłoża pod trawnik z rolki to jego dokładne wyrównanie i zwałowanie – radzi ekspert z firmy Grasslandfarms.pl.

Układanie trawnika z rolki

Układanie trawnika z rolki nie należy do zadań skomplikowanych. Trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Zobaczmy więc, jak wygląda zakładanie trawnika z rolki krok po kroku:

  • Poszczególne płaty darni układamy jeden przy drugim tak, aby ściśle do siebie przylegały.

  • Każdą rolkę trawy rozwijamy źdźbłami skierowanymi w tą samą stronę.

  • Po ułożeniu kilku pasów dociskamy każdy z nich do ziemi grabiami, tak, aby pozbyć się ewentualnych pęcherzy powietrza.

  • Brzegi trawnika docinamy ostrym nożem do pożądanego kształtu, a krawędzie obsypujemy ziemią, aby uchronić je przed wysychaniem.

  • Ułożony trawnik wałujemy a następnie obficie podlewamy.

  • Jeśli po podlaniu pojawią przerwy pomiędzy płatami, możemy uzupełnić je klinami darni.

Nawóz do trawy z rolki

Fundamentem odpowiedniej pielęgnacji trawnika, czy to z rolki, czy z siewu jest odpowiednie nawożenie. Nawóz do trawy możemy stosować raz, na początku sezonu wegetacyjnego (nawozy typu osmocote) lub systematycznie, cztery-pięć razy na sezon za pomocą nieco tańszych, granulowanych nawozów do trawnika. Opcją pośrednią jest wybór tak zwanych nawozów studniowych, które działają przez około sto dni. Tego rodzaju nawozy do trawy stosuje się dwa razy na sezon.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika z rolki nie różni się w zasadzie niczym od pielęgnacji trawnika zakładanego z siewu. W obu przypadkach pierwszym zabiegiem po zimie powinno być wałowanie. Częste zamarzanie i rozmarzanie zgromadzonej pod powierzchnią wody może prowadzić do wysadzania niektórych kęp trawy i odrywania ich korzeni. Wałowanie to zabieg mający na celu wyrównanie trawnika po zimie i dociśnięcie poszczególnych kęp trawy do podłoża. Jest to zabieg nie tylko estetyczny (wyrównanie powierzchni), ale także pielęgnacyjny –zapobiega również usychaniu trawy na wiosnę.

Dalsza pielęgnacja trawy z rolki jak i trawy wysiewanej, polega na prostym zabiegu wygrabienia zeschniętej trawy i liści. W przypadku starszych trawników należy również zastosować wertykulację. Polega ona na rozcinaniu darni i doprowadzaniu w ten sposób tlenu do jej korzeni. Jeśli po zimie na naszym trawniku widoczne są martwe, pozbawione trawy miejsca, uzupełniamy je tzw. dosiewką. Do pierwszego koszenia trawnika możemy przystąpić po wykonaniu powyższych zabiegów pielęgnacyjnych i gdy trawa osiągnie wysokość 5 cm.

Podstawowa zaleta trawnika z rolki to praktycznie natychmiastowy efekt. Jeśli więc zależy Ci na czasie i nie chcesz czekać nawet do kilku tygodni na efekty tradycyjnie wysiewanego trawnika, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Źródła zdjęć: Adobe Stock; autor zdj nr 1: hopfi23, autor zdj nr 2: singjai

You might also like More from author

Leave A Reply