Trawnik dla niecierpliwych

0

Uzyskanie zwartego, równego trawnika zajmuje przynajmniej kilkanaście tygodni, jeśli trawę wysiewamy z nasion. Gdy efekt zielonego kobierca chcemy uzyskać znacznie szybciej, sięgnijmy po trawę z rolki – ekspresowy produkt ogrodniczy.

Trawa sprzedawana w rolkach rośnie na polu kilkanaście miesięcy, aż do uzyskania zwartej darni. Nasiona wysiewane są albo bezpośrednio do gruntu, albo do cienkiej warstwy podłoża rozłożonego na folii. Trawa uprawiana w ten drugi sposób jest droższa, ale za to jej korzenie nie ulegają uszkodzeniom w trakcie zwijania darni do transportu. Gotowe ruloniki darni muszą być jak najszybciej przewiezione do odbiorcy i rozłożone na docelowym trawniku. Jeśli darń pozostanie zwinięta dłużej niż dwa, trzy dni, to z braku dostępu do światła trawa zacznie żółknąć, może także gnić we wnętrzu rolek i zasychać na krawędziach.

Kiedy zakładamy trawniki z rolki?

Tu również najlepiej sprawdzają się te terminy, które korzystne są dla trawnika tradycyjnego: czyli wiosna (kwiecień, maj) oraz późne lato (wrzesień). Wtedy trawa najłatwiej ukorzenia się na nowym stanowisku, bo jest dostatecznie ciepło i jednocześnie niezbyt upalnie, nie ma kłopotów z przesychaniem darni. W innych okresach (od wczesnej wiosny do jesieni) trawę z rolki możemy również rozkładać, ale trzeba wtedy dłużej czekać na ukorzenienie (gdy gleba jest zimna) lub intensywnie podlewać (w czasie letnich upałów).

Jak przygotować glebę pod trawnik z rolki?

Miejsce pod trawnik z rolki przygotowujemy podobnie jak pod trawnik tradycyjny – trawa z rolki będzie wrastać korzeniami w ogrodową glebę, która powinna być pulchna i zasobna w składniki odżywcze. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyrównanie powierzchni docelowego trawnika, np. przy pomocy walca ogrodowego – wtedy możliwe będzie równe rozłożenie darni.

W jaki sposób układamy trawniki z rolki?

Trawnik z rolkiTrawnik z rolki

Podłoże pod trawnik z rolki przekopujemy i starannie wygrabiamy
 
Trawnik z rolkiTrawnik z rolki
Glebę wałujemy, a następnie rozkładamy darń.
 
Trawnik z rolkiTrawnik z rolki
Darń dociskamy do podłoża i do sąsiedniego fragmentu położonego trawnika.

Trawę staramy się rozkładać jak najszybciej po dostawie, na starannie wyrównane podłoże. Poszczególne prostokąty darni układamy ‘w cegiełkę’, aby uniknąć długich linii powstałych na złączeniach. Każdy fragment darni dociskamy do podłoża i jednocześnie ścisłe łączymy z sąsiadującym fragmentem. Szczególną uwagę zwracamy na krawędzie darniowych prostokątów, które najszybciej przesychają. Darń na obrzeżach trawnika należy starannie zasypać ziemią. Trawnik z rolki po rozłożeniu warto docisnąć walcem i koniecznie trzeba podlać rozproszonym strumieniem wody.

Jak pielęgnować trawnik z rolki?

Przez pierwsze 2-3 tygodnie po rozłożeniu darń powinna być często podlewana, ponieważ nie można dopuścić do przesuszenia trawy, która nie jest jeszcze dobrze zakorzeniona w miejscowym podłożu. Podlewanie szczególnie istotne jest dla trawników zakładanych wiosną, które wkrótce po rozłożeniu mogą być narażone na upały. Efekty przesuszenia najczęściej widać na połączeniach darni – warto pod tym kątem przeglądać każdy nowo założony trawnik. Przez pierwsze 2-3 tygodnie najlepiej po nim w ogóle nie chodzić, a intensywne użytkowanie można rozpocząć dopiero po 2-3 miesiącach. 

Zalety i wady trawników z rolki

 Trawnik z rolki powstaje błyskawicznie i cieszy intensywną zielenią natychmiast po rozłożeniu. Wymaga jednak większych nakładów finansowych, niż trawnik siany. O jego ostatecznym wyglądzie decyduje jakość pielęgnacji po rozłożeniu darni – każdy błąd popełniony w tym okresie szybko odbija się na wyglądzie trawnika. Sporą wadą w przypadku trawnika z rolki jest mały wpływ na gatunki trawy tworzące darń – nie możemy dopasować ich do stanowiska w naszym ogrodzie – jesteśmy zdani na wybór dokonany przez producenta darni.

You might also like More from author

Leave A Reply