Rodzaje szklarń i ich zastosowanie.

0

Nadchodzi wiosna a wraz z nią czas myślenia o pierwszych pracach w ogrodzie. To dobry czas na to, by zastanowić się nad postawieniem własnej szklarni.

Szklarnia daje wiele korzyści – może pomóc nam w uprawie wielu roślin a nawet stanowić ozdobę naszego ogrodu. Często jednak nie wiemy jaką szklarnię wybrać, by spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego też przedstawiamy rodzaje szklarni oraz ich zastosowanie.

Szklarnie aluminiowe i stalowe

Podstawowy podział szklarni to ten, który dotyczy konstrukcji na jakiej się opierają. Obecnie najpopularniejszymi rodzajami szklarni są aluminiowe i stalowe. Każda z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Stelaż wykonany z lekkiego aluminium sprawia, że montaż szklarni jest znacznie łatwiejszy, co z pewnością docenią początkujący ogrodnicy. Co więcej, lekkość konstrukcji sprawia, że ewentualne przeniesienie szkieletu w inne miejsce nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. Warto również wspomnieć o tym, że szklarnie posiadające aluminiową konstrukcję dostępne są w całkiem przystępnej ofercie cenowej. Dodatkowym atutem aluminium jest większa odporność na korozję względem stali z powłokami antykorozyjnymi.

Jeśli zaś chodzi o szklarnie posiadające stalową konstrukcję – jest to rozwiązanie dla wymagających oraz większych konstrukcji. Solidne, ciężkie przęsła to gwarancja stabilności, oraz, że szklarnia posłuży nam przez długi czas i nie zaszkodzi jej nawet bardzo intensywny wiatr. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na jakość warstwy antykorozyjnej oraz okresowo sprawdzać czy rdza gdzieś się nie pojawia. Trzeba też mieć świadomość, że postawienie szklarni stalowej wymaga większego nakładu sił oraz wiedzy.

szklarnia poliwęglanowa Octave marki Palram

Powłoka szklarni – poliwęglan czy szkło

Bardzo ważnym o ile nie najważniejszym aspektem jest rodzaj pokrycia szklarni. Najbardziej popularnymi są poliwęglan wraz ze szkłem. Panele poliwęglanowe odznaczają się wysoką wytrzymałością na stłuczenie, są lekkie i łatwo je wymienić jak i dokupić. Występują w wersji komorowej oraz litej. Komorowa lepiej chroni przed ostrym słońcem jednocześnie mając wysoką przepuszczalność światła, do tego zapewnia lepszą izolację termiczną. jednak wadą mogą być biologiczne zabrudzenia w komorach jeśli dostanie się do nich wilgoć.

Szkło natomiast jest zdecydowanie cięższe, bardziej podatne na stłuczenia a z wymianą paneli wiążą się wyższe koszty jak i więcej pracy. Jednak przewagą paneli szklanych jest ich długowieczność, jeśli nie będą narażone na uszkodzenia mechaniczne.

szklana szklarnia Neptune marki Vitavia

Wolnostojące i przyścienne

Szklarnie różnią się między sobą nie tylko rodzajem materiałów, z których zostały wykonane, ale również swoim kształtem. W ofercie dobrych sklepów ogrodniczych możemy znaleźć szklarnie w wielu różnych wariantach i wymiarach – od niewielkich, które sprawdza się w przydomowych ogródkach, poprzez profesjonalne, kilkunastometrowe konstrukcje, które sprawdzą się w przypadku profesjonalnych upraw. Większość szklarni to obiekty wolnostojące, które posiadają przeszklenia z każdej strony. Niemniej jednak możemy znaleźć specjalistyczne rozwiązania, które dopasowane będą do naszych potrzeb. Jednym z nich są szklarnie przyścienne, które doskonale sprawdzają się nie tylko jako rozwiązanie dla osób chcących uprawiać rośliny na małym ogródku, ale również jako ozdoba domu lub tzw. ogród zimowy.

szklarnia marki Palram z poliwęglanu komorowego

Podsumowując, w dzisiejszych czasach mamy naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju szklarni. Dzięki temu, niezależnie od tego jakie rośliny uprawiamy oraz jak wielki jest nasz ogród możemy znaleźć idealne rozwiązanie. Na zdjęciach szklarnie ogrodowe ze strony ogrodosfera.pl

You might also like More from author

Leave A Reply