Każdy trawnik jest inny

0

Nasiona traw na trawniki sprzedawane są w postaci mieszanek różnych gatunków i odmian. Przyczyny stosowania mieszanek są przynajmniej dwie. Poszczególne gatunki traw mają różne wymagania glebowe i różnie reagują na brak lub nadmiar opadów. Jeśli zastosujemy mieszankę, to mamy szansę na uzyskanie przyzwoitego trawnika, nawet jeśli niektóre z wysianych odmian nie zdołają przetrwać niesprzyjających warunków. Drugim istotnym powodem mieszania nasion jest ich cena, będąca nawet kilka razy wyższa w przypadku wartościowych odmian w porównaniu do tych najtańszych. Nazwy traw użytych do mieszanki powinny być wyszczególnione na opakowaniu i warto się im przyjrzeć pod kątem naszych oczekiwań w stosunku do planowanego trawnika. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego zestawu traw, przemyślmy w jakim celu zakładamy trawnik, jak intensywnie będzie użytkowany oraz ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

Trawniki przeznaczone do intensywnego użytkowania (tzw. sportowe, ale też np. przy placach zabaw lub na uczęszczanych szlakach komunikacyjnych w ogrodach i parkach) najlepiej udają się przy zastosowaniu traw odpornych na deptanie i ze zdolnością do szybkiej regeneracji. Należą do nich przede wszystkim wiechlina zwyczajna, wiechlina łąkowa, życica trwała czyli rajgras angielski, kostrzewa trzcinowa. Trawy na trawnikach sportowych rosną szybko, wymagają częstego nawożenia i systematycznego koszenia.

Do zakładania trawników rekreacyjnych, które użytkowane są w sposób umiarkowany, oprócz gatunków podanych powyżej możemy użyć także traw nieco bardziej delikatnych, takich jak kostrzewa czerwona rozłogowa, mietlica pospolita i mietlica psia. Podobnie, jak w przypadku trawnika sportowego trawniki takie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Natomiast na trawnikach dekoracyjnych, które oglądamy lecz po nich nie chodzimy, siejemy przede wszystkim delikatne, wolno krzewiące się ale i długowieczne kostrzewy: kępową, owczą i szczeciniastą, a także kostrzewę  rozłogową. Te gatunki mają niezbyt dużą siłę wzrostu i umiarkowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Na utworzenie zwartego trawnika musimy poczekać  trochę dłużej, ale za to kosimy go z dużo mniejszą częstotliwością, niż w przypadku traw szybko rosnących.

Łąki kwietne może nie zawsze kojarzą się z trawnikiem, ale z pewnością trawy to podstawowe rośliny, jakie na nich występują. Z założenia przeznaczone są do niezbyt intensywnego użytkowania. Na łące kwietnej przypatrujemy się przede wszystkim ciekawym, dzikim roślinom, które rosną razem z trawami. Kosimy ją rzadko, nawet tylko raz w roku, aby pozwolić na swobodny wzrost roślin i niezakłócone egzystowanie drobnych zwierząt. Łąki kwietne to doskonałe rozwiązanie dla dużych, naturalnych ogrodów, a także wszelkich działek i posiadłości położonych poza miejscem naszego stałego zamieszkania.

 
I jeszcze ostatnie słowo w sprawie zaopatrywania się w trawy. Decydując się na zakup, wybierajmy producentów, którzy budzą nasze zaufanie, bo nasiona traw są na tyle do siebie podobne, że nie będziemy w stanie zweryfikować przy zakupie informacji podanych na opakowaniu.

 

You might also like More from author

Leave A Reply