Naturalnie rattan

0

Meble ogrodowe wykonane z odnawialnych materiałów są w dzisiejszych czasach szczególnie modne. Projektanci oraz producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych i bardziej ekologicznych mebli do ogrodu, a także domu oraz oranżerii. Obecnie króluje wśród nich rattan, którego prosty i naturalny styl wspaniale komponuje się z szeroką gamą barw oraz wzorów. 

Starożytne początki.

Wykopaliska archeologiczne wskazują na to, że meble ratanowe były już znane i bardzo polularne 5000 lat temu. Często zdobiły domostwa oraz ogrody Starożytnych Egipcjan, a także wille bogatych Greków oraz Rzymian. Pierwszy raz zabrano się jednak za ich masową produkcję dopiero w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, kiedy to stały się nieodłącznym elementem Wiktoriańskich wnętrz. Meble wykonane z rattanu stały się szalenie modne ponieważ  uważano je za „czyste” w porównaniu do foteli oraz sofek obijanych ciężkimi materiałami, które zbierały kurz, brud oraz „wszelką zarazę”. Rattan był wszędzie tam, gdzie docierali brytyjscy kolonizatorzy, a nawet i dalej. Na początku XX wieku był chętnie używany przez projektantów Art Deco oraz zwolenników stylu Modernistycznego. Dzisiaj modne są formy czyste i proste.

Skąd się bierze rattan?

Rattan używany do wyrobu mebli pochodzi głównie z Malezyjskich dżungli. Pozyskiwany jest z Palmy Rattanowej, która nie jest pokrewna bambusowi. W odróżnieniu od bambusa Palma Rattanowa ma wypełnione w środku pędy. Jej zbiorem i obróbką zajmują się doświadczeni mieszkańcy lasów tropikalnych, którzy często pracują w ciężkich warunkach wśród kolczastych pędów oraz niebezpiecznych owadów. Aby przygotować ją do wyrobu mebli najpierw przycina się pędy palmy na 30-to metrowe odcinki, zrywa się z nich korę a następnie umieszcza się w komorach parowych – to powoduje, że pędy palmy stają się giętkie. Jeśli postanowisz zainwestować w rattanowe meble ogrodowe to z pewnością się nie zawiedziesz. Pomimo tego, iż są one trochę droższe od tych zwykłych – to jednak są to prawdziwie luksusowe a zarazem długotrwałe meble.  Są lekkie i łatwo można do nich dobrać poduszki, narzuty oraz inne akcesoria. Z pewnością nadadzą ogrodowi lub oranżerii stylowego i eleganckiego wyglądu, będą cieszyć oko przez wiele lat.

Pielęgnacja.

Jedną w wielu zalet mebli wykonanych z rattanu jest to, że za pomocą kilku prostych zabiegów pielęgnacyjnych mogą nam służyć przez wiele lat. Ich największym wrogiem jest nadmierna wilgoć, która może spowodować pojawianie się brzydkich plam pleśniowych.  Pamiętajmy więc żeby chować lub okrywać je odpowiednio na zimę i podczas deszczy. Gdy zmoczy je nagła ulewa to trzeba meble wytrzeć do sucha i ustawić na słońcu do wyschnięcia. Poduszki i siedziska należy prać tylko gdy już faktycznie zaistnieje taka potrzeba. Nadmierne czyszczenie spowoduje, iż szybko będą wyglądać na zużyte. Wystawione na słońce i deszcz obicia mogą blaknąć i zmieniać zabarwienie – pamiętajmy więc aby regularnie co kilka lat wymieniać na nich materiał. Do czyszczenia części rattanowej używa się ciepłej wody z małym dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli będzie go zbyt dużo to może to wpłynąć negatywnie na kolor mebli.

You might also like More from author

Leave A Reply