Kamień w ogrodzie

0

Piramidy, Mur Chiński czy Stonehange to jedynie kilka przykładów znanych kontrukcji z kamienia naturalnego. Kamień jako mocny, szlachetny i ogólnie dostępny materiał fascynuje ludzi od zarania wieków. Pierwsze kamienne budowy powstały ponad 10 tysięcy lat temu, w ogrodach wykorzystywano ten cenny budulec równie dawno.

BEZ KAMIENIA NIE MA OGRODU

Wielu z nas nazywa swój ogród przedłużeniem mieszkania, ponieważ równie dobrze może być miejscem odpoczynku, wspólnych posiłków i rodzinnych zabaw. Takiej wielofunkcyjności nie osiągnęlibyśmy wykorzystując w ogrodzie jedynie materiału roślinnego. Bez względu na to jak piękne byłyby nasadzenia drzew, krzewów i bylin – bez ławeczek, ścieżek oraz murków nie moglibyśmy z ogrodu wygodnie korzystać. Do tego dochodzą inne praktyczne konstrukcje takie jak pergole, schody czy kaskady wodne – lista jest długa, a jednym z ulubionych budulców jest kamień. Kamień naturalny to materiał praktyczny i na każdy gust. Jego ładny wygląd i różnorodne zabarwienie sprawia, iż każdy może dopasować go pod styl swojego domu i ogrodu. Nadaje się do kształtowania odrębnych elementów (tarasy, schody, skalniaki, murki czy wejścia ozdobne)  lub okładania i wykanczania ścian (pojemniki na rośliny, ściany i mury ogrodowe czy podbudówki szklarniowe). Często używany jest do wykładania wjazdów, ścieżek i innych nawierzchni ogrodowych lub parkowych.

KAMIEŃ DLA WSZYTKICH

Współcześni projektanci ogrodów i architekci krajobrazu coraz częściej łączą kamień z betonem, drewnem, stalą i oczywiście wodą. Takie kompozycje mogą tworzyć bardzo ładną i stylową przestrzeń, szczególnie gdy projektant potrafi umiejętnie dopasować roślinność. Pomimo surowej oraz zimnej formy kamień, dzięki zastosowaniu odpowiednego obsadzenia, może być częścią prawdziwie delikatnego ogrodu. Najlepiej do tego celu nadaja się trawy ozdobne o zwiewnym pokroju, zimozielony bukszpany i lawndy, naturalna dzika roślinność o drobnych kwiatach i liściach. Aby jednak podkreślić obcność kamienia w ogrodzie należy komponować go z roślinami o mocnych formach i architektonicznych kształtach, np akant, agapant afrykański, karczoch hiszpański czy strzyżone krzewy oraz drzewa (topiary).   Woda nie tylko ożywia ogród, ale potrafi świetnie łączyć ze sobą poszczególne jego części. Stosując przy tworzeniu stawów, strumieni, wodospadów czy kaskad materiał kamienny można komponować je ze skalniakami, murkami, mostkami i  nawierzchniami. Kamień można stosować zarówno w ogrodach tradycyjnych jak i nowoczesnych.

RÓŻNORODNOŚĆ GATUNKÓW

Gatunki kamienia różnią sie kolorem, zwięzłością, strukturą i pochodzeniem. Do skał najtwardszych należą granity, które wytrzymują duże obciążenia i stosowane są do nawierzchni. Piaskowce (twarde i miękkie) nadają się na płyty posadzkowe, do wznoszenia murów i schodów, a także są dobrym materiałem rzeźbiarskim.

 

You might also like More from author

Leave A Reply