Wśród natury

0

Natura w moim ogrodzie

• Przed założeniem naturalistycznego zakątka przyjrzyjmy się temu, co rośnie w okolicy. Grupy mieszanych krzewów, mały zagajnik, samotne drzewo, plamy kwiatów, strumyk lub mała sadzawka naśladują krajobraz naturalny. Altana powinna wtopić się w zieleń, a kącik rekreacyjny ma przypominać naturalną polanę w lesie.

• Jeśli działka położona jest w rejonach górskich, nie może na niej zabraknąć wijącego się między kamieniami strumienia. Warto pozwolić, by kamienie ułożone na brzegu porosły mchy. W szczelinach skał mogą rosnąć niezapominajki, zaś tam gdzie docierają promienie słoneczne – kaczeńce i kosaćce.

• Jeśli chcesz stworzyć dziką polanę lub malownicze wrzosowisko, to wśród łanów wrzosów posadź wrzośce oraz kępy traw ozdobnych. Na łące kwietnej, która jest szczególnie dobrym rozwiązaniem na glebach o niskiej zawartości składników pokarmowych, koniecznie zastosuj kolorowe wiesiołki, dziewanny, maki polne, chabry oraz goździki. Blisko wody, nad brzegiem rzeki lub stawu, sprawdzą się puchate parzydła, złote jaskry i wielkolistne funkie.

• Kto lubi kwiaty, w ogrodzie w stylu naturalnym nie musi z nich rezygnować. Pamiętajmy jednak, że na rabacie warto sadzić je dużymi grupami, by tworzyły barwne plamy. Ważną zasadą jest stosowanie głównie rodzimych gatunków. Są one najlepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych i bardziej wytrzymałe na szkodniki oraz choroby od wielu roślin pochodzących spoza granic Polski.

• W słońcu warto wykorzystywać m.in. krwawnik, czerniec gronkowy, astry, tawułki, sadziec, budleje Davida i rozchodniki. W cieniu sprawdzają się kukliki zwisłe, zawilce, niezapominajki, bodziszki, kokorycze, naparstnice, paprocie i serduszki. Z kwitnącymi bylinami ładnie komponują się trawy ozdobne (miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy, ostnica i trzęślica modra) oraz paprocie. Aby przyciągnąć do ogrodu owady, nie zapomnijmy o posadzeniu wilczomleczu, języczki, żeleźniaka, płomyka wiechowatego oraz rudbekii lśniącej, a także szałwii i macierzanki.

 

Pielęgnacja naturalnego ogrodu

Dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków prace pielęgnacyjne w naturalnym ogrodzie powinny być ograniczone do minimum. Nie trzeba dokładnie odchwaszczać rabat, a na zimę nawet zaleca się pozostawianie suchych pędów bez przycięcia aż do początku wiosny. Dużo uroku jest w zaschniętych kwiatach czy owocostanach, które podczas mroźnych miesięcy mogą przecież zapewnić ptactwu potrzebny pokarm. Z drugiej strony nie wolno jednak pozwolić na to, by ogród zdziczał. Jeśli w ogóle nie będziemy go pielęgnować, szybko zamieni się w istną dżunglę. Dyskretnie dosadzajmy jesienią cebulki tulipanów, narcyzów oraz szafirków. Nie zapominajmy regularnie dzielić przerośniętych kęp bylin, a nowe rośliny dosadzajmy w miejscach, gdzie wyglądają szczególnie atrakcyjnie.

W ogrodach naturalnych nie stosujemy żadnych środków chemicznych ani nawozów sztucznych. Pamiętajmy, że jeśli rośliny są dobrze dobrane do środowiska naturalnego, przyroda sama powinna o nie zadbać i dokarmianie rzadko będzie konieczne, podobnie jak środki ochrony roślin. Jeśli zadbamy o to, aby w ogrodzie były budki dla ptaków, jeży i owadów (które zawiesza się na drzewach lub ustawia wśród roślin) to szkodniki same będą znikały, zanim pożywią się liśćmi najpiękniejszych host!

Odstawmy warczącą kosiarkę do garażu (łąki kwietne wystarczy kosić raz lub dwa razy w roku), a jesienią zapomnijmy o wygrabianiu spadających liści, z czasem utworzą cenną ściółkę, a drobne zwierzęta znajdą tu pożywienie i miejsce na kryjówki.

Wśród miejskich blokowisk, na wsi czy w lesie – ogród stworzony w harmonii z naturą przynosi naprawdę wielką satysfakcję, szczególnie gdy po jakimś czasie ściągną do niego śpiewające ptaki, barwne motyle oraz pożyteczne pszczoły. Jest łatwy w pielęgnacji i ekologiczny, a dla zapracowanego człowieka XXI wieku może być bezcennym miejscem na relaks i wycieszenie.

You might also like More from author

Leave A Reply