Układamy bukiety z dalii kaktusowych

1

Odchodzące lato pozostawia nam w ogrodach prezent w postaci pięknie kwitnących dalii. Kolorowe odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych oraz pełnych aż do pierwszych większych przymrozków zdobią balkony i miejskie ogródki, a także warzywniki na działkach, wiejskie zagrody i ogrody za miastem. Pomimo swojej kontrowersyjności dalia nigdy nie wychodzi z mody. Każdy z nas znajdzie sobie odpowiednią odmianę i się w niej rozkocha. Wykopywanie i osuszanie ich bulw na zimę jest warte tych oszałamiających mieszkańców naszych rabat.

 Białe dalie i kosmosy w wazonie.

 

Dalia dla każdego:

Istnieje aż 10 grup odmian dalii i w każdej z tych grup są prawdziwie piękne okazy. Od skromnych lecz uroczych dalii anemonowych po typowo glamur dalie peoniowe, dekoracyjne i pomponowe. Jednak autorka zdjęć MASZKA i ja szczególnie pokochałyśmy kolorowe dalie z grupy dalii kaktusowych. Ich koszyczki złożone są z wąskich kwiatów języczkowych o zwykle zaostrzonych płatkach, które co najmniej w połowie długości są zwinięte. Kwiatostany są dosyć duże i występują w mocnych kolorach szkarłatu oraz bordo, palonej cegły i wszelkich odcieni różu. Są wśród nich również kwiaty całkiem białe oraz białe z drobnymi zabarwieniami na płatkach.

 

Dalia jako kwiat cięty:

Każdy, kto uprawia dalie w ogródku wie, że rośliny rosną lepiej i wytwarzają tym więcej kwiatów, im bardziej regularnie obcinane są ich kwiatostany. Biorąc to pod uwagę, nikogo nie zmartwi więc fakt, iż długość życia dalii w wazonie to około 5 dni.  Niektóre odmiany postoją dłużej lecz wiele z nich utrzyma się tylko 2-3 dni.

Związane jest to z budową pędów dalii i niestety żadne popularne sposoby przedłużania życia kwiatów typu trzymanie łodyg w gorącej wodzie czy zatapianie całej rośliny w wannie nic nie zmieni.

 

Dalie w buteleczce. Fot. Maszka

 

Jednak przycinając łodygi dalii do 2,5 cm od kwiatostanu możemy znacznie przedłużyć ich życie. Zamiast wstawiać tradycyjnie kwiaty  do wazonu, możemy umieścić je w dekoracyjnej misie wypełnionej wodą – kolorowe kwiatostany będą pływać po jej powierzchni jak lilie wodne po stawie. Dalie z krótkimi łodygami można również wstawiać pojedynczo do szklanych kielichów, szklaneczek lub wazoników. Ich kwiaty są na tyle ozdobne, że wyeksponowane w ten sposób będą wyglądały rewelacyjnie!

 

Dalie w szklanej misie. Fot. Maszka

 

Ścinając dalie do wazonu pamiętajmy aby obcinać tylko w pełni rozwinięte kwiatostany oraz pąki, które już pokazują kolor płatków – całkiem nierozwinięte, zielone pąki nie otworzą się w wazonie.

Z każdego pędu usuwamy jak najwięcej liści i jak najszybciej wstawiamy do wiaderka z wodą lub prosto do wazonu. W kompozycjach dalie wyglądają pięknie z kwitnącymi w tym samym czasie bylinami oraz roślinami jednorocznymi takimi jak: kosmosy, cynie czy szarłat. Dalie są jednymi z najważniejszych roślin do obsadzenia rabat na kwiat cięty.

 

Jeszcze kilka dalii kaktusowych:

 

Dalie kaktusowe. Fot. BotanicStock

Dalie kaktusowe. Fot. BotanicStock

Dalie kaktusowe. Fot. BotanicStock

You might also like More from author

1 Comment

  1. Jola says

    KOcham dalie.Nie wyobrażam sobie bez nich latem swojego ogrodu.

Leave A Reply