Borówka amerykańska – jak wygląda jej uprawa w ogrodzie?

0

Borówka amerykańska, inaczej nazywana borówką wysoką jest krzewem owocowym, który coraz częściej pojawia się w przydomowych ogródkach. Borówka w sezonie wydaje niewielkie, granatowe owoce, które są pełne witamin, minerałów i składników odżywczych. Owoce rośliny są soczyste i słodkie, dlatego też, zaraz po truskawkach, są jednymi z najczęściej zjadanych produktów przez dzieci i dorosłych. Wiele osób decyduje się na uprawę borówki amerykańskiej, ze względu na wykorzystanie jej owoców do deserów, ciast oraz mrożenia. Przed zakupem sadzonek borówki amerykańskiej warto poznać podstawowe zasady uprawy rośliny. Jakie wymagania posiada roślina oraz jaki sposób pielęgnacji będzie najlepszy dla jej niezakłóconego wzrostu?

Krzew borówki amerykańskiej – charakterystyka

Krzew borówki amerykańskiej należy do gatunku roślin wrzosowatych. Roślinę wyróżniają bardzo silne, rozgałęzione korzenie, a krzak po zakończeniu wzrostu może osiągać wysokość około 2,5 metra. Jej liście, w zależności od gatunku krzaka, przybierają zielone wybarwienie, a ich kształt zazwyczaj jest podłużny, epileptyczny. Przed wydaniem owoców, na gałęziach borówki zakwitają dzwonkowate kwiaty, które zbierają się w liczne grona. Borówka amerykańska kwitnie na przełomie kwietnia i maja, natomiast wydaje plony od lipca do końca września.

Krzew borówki amerykańskiej wydaje niewielkie, ale bardzo smaczne i soczyste owoce o ciemnoniebieskiej lub granatowej barwie. Pod skórką znajduje się miąższ, dzięki czemu idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia, mrożenia oraz przerobienia na dżemy i konfitury.

Uprawa krzewu borówki amerykańskiej – najważniejsze wymagania rośliny

Hodowla własnych krzaków borówki nie jest wymagająca i skomplikowana. Jednym z czynników, który ma duży wpływ na obfitość plonów oraz jakość owoców, jest wybranie właściwego stanowiska. Krzak rośliny powinien być obsadzony na słonecznym, ciepłym i wyciszonym miejscu. Dojrzewanie borówki w słońcu zapewni owocom najlepszy smak, a także słodycz i wielkość. Krzak borówki amerykańskiej należy również osłonić przed porywistym wiatrem, który mógłby uszkodzić jej delikatne gałęzie, kwiaty i liście.

Najlepsze podłoże do hodowli borówki amerykańskiej

Krzak borówki powinien być usytuowany w miejscu, w który nie dochodzi do zastoisk wody oraz okresowych przymrozków. Roślina wymaga również dobrego przygotowania podłoża, które powinno być wolne od chwastów oraz szkodników.

Borówka amerykańska doskonale wzrasta w żyznej glebie, która posiada odczyn zasadowy. Podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe i próchnicę, a ziemię mineralną warto wzmocnić, dzięki zastosowaniu naturalnych nawozów, na przykład trocin z drzewek iglastych. Dodatkowo, ziemia nie powinna być zbita. Najlepszym rozwiązaniem jest jej spulchnienie przed obsadzeniem, co poprawi obieg powietrza, który jest ważny dla najlepszego rozwoju systemu korzeni rośliny.

Pielęgnacja i sadzenie borówki amerykańskiej

Podczas sadzenia krzaków borówki amerykańskiej zaleca się zachowanie co najmniej 2 metrowego rozstawu między roślinami. Pozwala to na prawidłowy wzrost pojedynczego kwiatu i zapewnia możliwość poboru wody i składników pokarmowych przez każdą roślinę w rzędzie.

Borówka amerykańska posiada bardzo płytki system korzeniowy, dlatego nie należy narażać jej na nadmierne wysuszanie podłoża. Warto pamiętać o jej regularnym, umiarkowanym podlewaniu, a w okresach suszy – wykonywać czynność dwa razy dziennie. Podczas wzrostu rośliny można uzupełnić braki składników w ziemi, dzięki podsypywaniu specjalnym nawozem do borówki.

Odmiany borówki amerykańskiej

Dla prawidłowego wzrostu krzaka borówki bardzo ważną rolę pełni jakość sadzonki. Warto sięgać po krzaki, które pochodzą ze sprawdzonych hodowli, jak na przykład www.podkarpackiesady.pl. Jakie są najpopularniejsze odmiany borówki amerykańskiej?

  • DUKE – to odmiana, której owoce dojrzewają bardzo wcześnie, w pierwszej połowie lipca. Owoce tego gatunku wyróżniają się dużym rozmiarem oraz słodkim posmakiem, dlatego sprawdzają się do jedzenia solo oraz letnich deserów,

  • PATRIOT – to gatunek borówki amerykańskiej, który wyróżnia się dużą wysokością oraz odpornością na wiosenne przymrozki. Owoce odmiany są duże i pełne miąższu, dlatego wiele osób decyduje się na ich mrożenie,

  • TORO – to wczesna odmiana borówki amerykańskiej, która charakteryzuje się szeroką, rozłożystą budową. Owoce krzaku dojrzewają w połowie lipca, a ich skórka pokryta jest charakterystycznym, woskowym nalotem,

  • SPARTAN – to odmiana rośliny, która wydaje plony w okresie późnego lata. Gatunek wyróżnia obfitość plonów oraz owoce pokryte woskiem, którego celem jest ochrona ich struktury przed urazami oraz czynnikami pogodowymi,

  • BRIGITTA – ten gatunek borówki amerykańskiej wydaje owoce w drugiej połowie sierpnia. To odporna na działanie warunków atmosferycznych roślina, dlatego jej uprawa jest niezwykle łatwa.

Krzak borówki amerykańskiej jest coraz chętniej wybieraną rośliną owocową do przydomowych ogródków. Zastosowanie się do jej wymagań i właściwe nawadnianie pozwoli jej wydać smaczne owoce, które są jednym z ulubionych, letnich przysmaków dzieci i dorosłych.

źródło: https://www.podkarpackiesady.pl/pl/n/Jak-uprawiac-borowke-amerykanska-w-ogrodzie/85

You might also like More from author

Leave A Reply