Zakładamy własny sad, czyli jak wybrać drzewa owocowe

1

Dzięki intensywnemu rozwojowi sadownictwa w naszym kraju owoce w sprzedaży są powszechnie dostępne w całym sezonie i w dużym wyborze. Jednak nic tak dobrze nie smakuje, jak jabłko czy gruszka zerwana prosto z drzewa we własnym ogrodzie. Własne owoce to ogromna radość z ich uprawy, niskie koszty pozyskania nawet sporej ilości plonów i możliwość dzielenia się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Sadząc w ogrodzie własne drzewa i krzewy owocowe mamy też pełną kontrolę nad chemiczną ochroną plonów – możemy ją ograniczyć lub zrezygnować całkowicie na rzecz uprawy ekologicznej. Dzięki temu wiemy, że pozyskane w ten sposób owoce są rzeczywiście zdrowe. Poza tym możemy zbierać je w pełni dojrzałości – czyli wtedy, gdy są najsmaczniejsze.
Drzewa i krzewy owocowe możemy uprawiać dosłownie w każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości. Jedynym poważnym ograniczeniem w zakładaniu własnego sadu jest tylko zacienienie – rośliny sadownicze wymagają dużej ilości słońca – nie będą owocowały w cieniu lub półcieniu. 

Wybór drzew i krzewów do własnego sadu musimy oprzeć przede wszystkim na powierzchni uprawowej, jaką dysponujemy. Szczególnie w przypadku drzew owocowych ustalając liczbę roślin, jaką chcemy posadzić zwróćmy uwagę na możliwość wyboru odmian szczepionych na podkładkach o różnej sile wzrostu. Dla przykładu jabłonie na najbardziej karłowych podkładkach (odmiany kolumnowe) możemy uprawiać w dużych donicach na tarasie. Natomiast odmiany okulizowane na podkładkach najsilniej rosnących to ogromne drzewa, jakie spotykamy w starych przydomowych sadach.

Inną metodą dopasowania drzew sadowniczych do wielkości ogrodu jest sposób ich prowadzenia czyli kształtowania w czasie wzrostu. Umiejętnie przycinane gałęzie jabłoni i grusz świetnie wyglądają rozpięte na południowych i zachodnich ścianach budynków. Z drzew sadowniczych możemy utworzyć również żywopłoty i inne naturalne ogrodowe formy, które zajmują mniej miejsca niż swobodnie rosnące drzewa.

Znając „pojemność” swojego ogrodu należy zastanowić się nad doborem gatunków i odmian. Kierując się indywidualnymi preferencjami smakowymi zwróćmy także uwagę na termin dojrzewania owoców. W przypadku jabłoni, śliw i grusz najwcześniej owocujące odmiany dojrzewają już w lipcu. Te najpóźniejsze zbieramy w październiku i zwykle możemy je dość długo przechowywać. Znacznie krótszym okresem zbiorczym cechują się brzoskwinie, morele, wiśnie i czereśnie – jednak tu też jest pewne zróżnicowanie. W większych ogrodach warto sadzić takie odmiany, które zapewnią ciągłość owocowania przez cały okres zbioru każdego uprawianego gatunku.

Wybierając odmiany do ogrodów przydomowych zrezygnujmy z tych, które są wrażliwe na choroby i wymagają intensywnej ochrony chemicznej, ponieważ do jej skutecznego stosowania potrzebna jest spora wiedza i nakłady finansowe. Zwróćmy też uwagę na strefę mrozoodporności, w której znajduje się nasz ogród. Niektóre odmiany drzew sadowniczych są dość wrażliwe na silne, zimowe przymrozki.
Dobrze dobrane odmiany drzew owocowych to dopiero część sukcesu w zakładaniu sadu. Zdrowe i dorodne sadzonki muszą zostać prawidłowo posadzone w dobrze przygotowanej glebie – o czym napiszemy w kolejnym artykule: ’Jak sadzić drzewka owocowe’

You might also like More from author

1 Comment

  1. marylka55 says

    Ja najbardziej lubię jabłonie i takie też drzewka owocowe zamówiłem do swojego ogrodu. Wiem, że nie są zbyt wymagające zarówno jeśli chodzi o ziemię jak i pielęgnację więc mam nadzieję, że za kilka lat zbiorę pierwsze swoje plony 😉

Leave A Reply