Balkon – ogródek w centrum miasta

0

Zielone otoczenie ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Chcemy być jak najbliżej natury, jednak w mieście jest to utrudnione. Utrudnione nie oznacza jednak niemożliwe – przedstawiamy kilka porad, jak na balkonie stworzyć namiastkę ogrodu w centrum miasta.

Kluczową kwestią przy aranżacji balkonu jest metraż, jakim dysponujemy. Balkon nie jest dużą przestrzenią, dlatego aranżując miniogródek na balkonie, zadbajmy o wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego.

Zagospodarowanie balkonu

Na większym balkonie będziemy mogli pozwolić sobie na wiele roślin ustawionych na podłodze , posadzonych w dużych donicach, jak również na zestaw mebli ogrodowych. Kubatura niektórych balkonów pozwala na zamontowanie nawet hamaka! Rozważne i zaplanowane gospodarowanie tak ograniczoną powierzchnią jest bardzo ważne. Na małym balkonie warto zastosować donice zawieszane na balustradzie czy na kratkach mocowanych do ściany. Jeśli chodzi o meble na mały balkon, to idealnie zdają egzamin podwieszane stoliki czy składane krzesła lub fotele.

Meble balkonowe i donice – z jakich materiałów

Przy wyborze mebli balkonowych, a także donic i skrzynek na rośliny musimy pamiętać, ze będą one wystawione na różne czynniki atmosferyczne. Pamiętajmy, aby przy ich zakupie dowiedzieć się, jaki jest okres gwarancji ich użytkowania, a w przypadku mebli z tworzyw naturalnych – czy wymagają dodatkowej konserwacji. Powszechnie wiadomo, ze najmniej pielęgnacji wymagają meble plastikowe czy aluminiowe, zaś najwięcej drewniane, wiklinowe i rattanowe.

Według pana Macieja Balcerka managera Perfect Space, firmy zajmującej się projektowaniem i aranżacją wnętrz, warto się zwrócić do profesjonalnego architekta krajobrazu, o ile pozwalają nam na to środki finansowe. Natomiast jeśli chcemy aranżacją zająć się na własną rękę, warto pamiętać o tym, żeby nie decydować się na wybór różnorodnych materiałów. Starajmy się ograniczyć do dwóch rodzajów.

Rośliny na balkonie

To co w głównej mierze będzie tworzyć klimat naszego balkonowego ogrodu to rośliny. Wbrew popularnej opinii, do uprawiania na balkonie nadają się nie tylko kwiaty. Coraz bardziej popularna okazuje się uprawa ziół. Początkującym doradzamy zakup sadzonek. Są one łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych czy na targach. Jest to na pewno dużo lepsze miejsce zakupu roślin niż supermarket. Spośród jednorocznych i szybko rosnących ziół możemy zdecydować się na bazylię, cząber, kolendrę lub majeranek. Niestety nie każdy właściciel balkonu może sobie pozwolić na ich hodowlę – zioła lubią nasłonecznienie, dlatego najlepiej będą czuły się na balkonach zwróconych na południe, południowy-zachód lub południowy-wschód.

Mamy jednak pocieszenie dla właścicieli balkonów północnych, wschodnich i zachodnich – te balkony można upiększyć takimi kwiatami jak begonia, fuksja, stokrotka czy niecierpek. Te gatunki kwiatów lubią półcień.

Źródło porad: www.pytanieomieszkanie.pl

You might also like More from author

Leave A Reply