Nowoczesna odsłona klasycznego Orientu. Jak urządzić piękny i funkcjonalny ogród w stylu japońskim?

0

Podobnie jak w przypadku aranżacji wnętrz, współczesne ogrody odznaczają się olbrzymią różnorodnością. Mogą być bardzo dekoracyjne i zaplanowane w stylach historycznych lub wpisywać się w pewną ascetyczność i daleko posunięty minimalizm – wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz rodzaju przestrzeni, którą mam zagospodarować.

Jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych opcji wciąż pozostają ogrody w stylu japońskim – piękne, subtelne i pozwalające na stworzenie idealnego zakątka, wręcz wymarzonego do wielogodzinnego odpoczynku.

W jaki sposób zaaranżować taki ogród? Co będzie nam w nim potrzebne? O tym opowiemy poniżej.

Ogród w stylu japońskim – cechy charakterystyczne

Japońskie ogrody są cenione ze względu na kompleksowy charakter i niezwykłą dbałość o detal. Każdy element ma w nich swoje konkretne miejsce, nic nie jest przypadkowe. Można nawet powiedzieć, że w tym przypadku sztuka aranżacji ogrodów stanowi swego rodzaju filozofię życia.

Przestrzenie są harmonijne, o spokojnych liniach, stawiających na klasyczny minimalizm. Prostota powinna sprzyjać odpoczynkowi i kontemplacji przyrody, bez dochodzących z oddali dźwięków cywilizacji oraz zbędnych, rozpraszających przedmiotów. Wszystko w takim ogrodzie jest bliskie naturze oraz ma znaczenie symboliczne lub metaforyczne.

W ogrodach w stylu japońskim wyróżnia się szereg stałych elementów, łatwo kojarzących się z Krajem Kwitnącej Wiśni. O czym nie możemy zapominać, gdy chcemy stworzyć piękną, japonizującą przestrzeń wokół domu?

Woda – jeden z podstawowych żywiołów

Woda stanowi jeden z najważniejszych elementów w każdym ogrodzie w stylu japońskim. Pojawia się w oczkach wodnych, mini jeziorkach, fontannach, a nawet kaskadach, odwzorowujących naturalne cieki wodne. Jej zadaniem jest wprowadzenie nieprzetworzonej natury, symbolizującej spokój, harmonię i odrodzenie.

Mostki i kładki

Trudno wyobrazić sobie ogrody japońskie bez subtelnych, drewnianych lub kamiennych mostków, lekko przerzuconych nad zbiornikami wodnymi. Mają zastosowanie praktyczne, pozwalając na łatwe przemieszczanie się między poszczególnymi częściami ogrodu. Równocześnie odgrywają istotną rolę dekoracyjną.

Kamień jako podstawa ogrodu

W ogrodach japoński pojawia się sporo kamieni – mogą być to duże głazy o dekoracyjnym charakterze lub delikatny i drobny żwirek, służący do wyłożenia ścieżek lub rabat. W tej drugiej funkcji najczęściej pojawiają się w ogrodach w stylu zen. Głazy wprowadzają do domowej przestrzeni nieco surowości i ascetycznego wyglądu.

Rośliny – mariaż natury i ludzkiej ręki

W ogrodach japońskich niezmiernie ważną rolę odgrywają również rośliny. Choć całość aranżacji ma charakter mocno minimalistyczny, mimo to pojawiają się w nich naturalne i intensywne barwy kwiatów oraz ozdobnych drzew i krzewów.

Do najczęściej występujących roślin zalicza się bez wątpienia klon japoński, niewielkich rozmiarów drzewko, które wybarwia się na piękny, bordowy kolor. Oprócz niego często sadzi się rododendrony i peonie, pokrywające się dużymi kwiatami w okresie późnej wiosny. Wśród roślin typowo rabatowych prym wiodą irysy, czyli jeden z ulubionych kwiatów Japończyków, bardzo popularny w sztuce i kulturze tego kraju.

Trudno też wyobrazić sobie japoński ogród bez sosen, najlepiej formowanych jako bonsai oraz ozdobnych traw. Najczęściej są to różne odmiany miskantów, wysokich, z dekoracyjnymi kwiatostanami, zmieniającymi kolor w zależności od pory roku. Tworzą one idealne dopełnienie zacisznej przestrzeni służącej do odpoczynku.

Meble – opoka relaksu

Styl japoński stawia na naturalne surowce i materiały. Takie też powinny być meble, służące do odpoczynku w przydomowej przestrzeni. Najlepiej sprawdzają się proste i minimalistyczne, drewniane meble takie, jak seria Kennedy, dostępna w ofercie Bazkar. Im prostsza konstrukcja, uzupełniająca, a nie konkurująca z naturalnym otoczeniem, tym lepiej.

Meble mogą znaleźć się na przykład w lekkiej, drewnianej altanie, którą stawiamy w ogrodzie, tworząc miłą i zaciszną przestrzeń do codziennego odpoczynku lub spotkań ze znajomymi.

Oświetlenie – budowanie nastroju

Ogród przede wszystkim powinien być w pełni funkcjonalny. Aby było możliwe użytkowanie go po zmierzchu, niezbędne jest wprowadzenie oświetlenia, rozjaśniającego najważniejsze strefy użytkowe.

W ogrodach w stylu japońskim często spotyka się lampiony i latarnie, nawiązujące do tradycyjnych rozwiązań, które są ściśle powiązane z kulturą tego kraju. Potrafią one dać przyjemne i nastrojowe światło, wystarczająco jasne, żeby swobodnie korzystać z przestrzeni ogrodu, a przy tym nie podrażniające oczu osób przebywających w pobliżu.

Japońskie ogrody to oaza spokoju, ciszy i relaksu. Często są wybierane przez osoby lubiące nowoczesny styl i minimalizm w skrajnej formie. Równocześnie pozwalają na stworzenie przytulnej przestrzeni, pełnej barw, łączącej naturę z cywilizacją w jedną, spójną całość. Ogrody japońskie to miejsce wymarzone do odpoczynku i zregenerowania sił do dalszego wypełniania codziennych obowiązków.

You might also like More from author

Leave A Reply