Wiosenne donice z ciemiernikami

0

Wiosna nie zawsze przychodzi szybko, często chłodna pogoda utrzymuje się przez całe przedwiośnie. Jeśli nie ma śniegu, to niestety otoczenie nie wygląda najlepiej, ciemne kolory zmrożonych zimą rabat napawają smutkiem, a pierwsze ogrodowe rośliny ociągają się z pokazywaniem zielonych listków. Jednak, jeśli nocne przymrozki nie są już zbyt duże, dla osłodzenia okresu oczekiwania na prawdziwą wiosnę, możemy przygotować pierwsze kwiatowe donice.

Jakie kwiaty do donic na przedwiośniu?

Oczywiście takie, które nie boją się przymrozków. Do obsadzania pojemników, które mogą zostać na dworze, możemy wykorzystać:

-pędzone kwiaty cebulowe, które będą kwitły wcześniej, niż te w gruncie. Z reguły do wyboru mamy hiacynty, szafirki, narcyzy i tulipany,

-ciemierniki, białe i wschodnie, których zaletą są duże kwiaty i długi okres kwitnienia (płatki pozostają na roślinie, nawet po zawiązaniu nasion),

-stokrotki,

-bratki,

-a jako uzupełnienie rośliny ozdobne z liści: bluszcze, rozchodniki, trzmieliny.

Przy zakupie warto się upewnić, czy rośliny są zahartowane i nadają się do uprawy na zewnątrz.

Wiosenne donice

Jak sadzić kwiaty w donicach na wiosnę?

W okresie wiosennym, przy częstych opadach i małym parowaniu wody ze względu na niskie temperatury, szczególnie ważny jest drenaż. Donice narażone na opady powinny mieć dobrze sprawdzony i drożny otwór odpływowy, żeby zapobiec podtopieniom roślin. Pozostałe reguły sadzenia nie różnią się od zasad stosowanych latem. Żyzna ziemia, zaprawiona kompostem i obornikiem (zwykle w wersji granulowanej) z pewnością korzystnie wpłynie na wiosenne nasadzenia.

Jak pielęgnować rośliny w wiosennych donicach?

Najważniejsza sprawa dla zachowania świeżości roślin w wiosennych donicach, to umiejętne podlewanie. Warto regularnie sprawdzać wilgotność gleby i podlewać tylko wtedy, kiedy jest lekko przesuszona. Często wilgoć w wiosennych pojemnikach zapewniają opady atmosferyczne, ale w przypadku ich braku wodę trzeba koniecznie uzupełniać – wiosenne kwiaty są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Rośliny wytwarzające kwiaty w sposób ciągły, takie jak bratki czy stokrotki, powinniśmy regularnie ogławiać (usuwać przekwitłe kwiaty).Nie robimy tego jednak w przypadku ciemierników, których kwiaty są dekoracyjne nawet po zawiązaniu nasion. Rośliny cebulowe, wytwarzające tylko jeden pąk kwiatowy (np. krokusy, hiacynty, tulipany) po zakończeniu kwitnienia delikatnie usuwamy z kompozycji i zastępujemy świeżymi roślinami.

Wiosenne donice

Nasz pomysł na wiosenne donice

Na zdjęciach w donicach przygotowanych na przedwiośniu główną rolę gra ciemiernik biały (Helleborus niger), który o tej porze roku należy do najefektowniejszych roślin kwitnących. W jego towarzystwie znalazły się białe stokrotki i szafirki, które po rozkwitnięciu stworzą elegancką, biało-niebieska kompozycję. Aby donica wyglądała jak prawdziwa rabata, do roślin kwitnących dosadzona został niska wierzba, a ziemia wyściółkowana mchem. W słoneczne dni donica staje się celem pierwszych lotów pszczół, które chętnie odwiedzają kwiaty ciemierników.

 

You might also like More from author

Leave A Reply