Park Pinokia we Włoszech

0

Baśniowe i filmowe postacie mają często w realnym świecie swoje muzea albo parki rozrywki. Nie inaczej jest w przypadku Pinokia, który jeden ze swoich parków ma w Collodi, niewielkim toskańskim miasteczku we Włoszech, położonym pomiędzy miastami Lucca i Pistoia, około 60 km od Florencji.

 

Collodi to niewielka miejscowość położona w malowniczej, pagórkowatej okolicy. Miasteczko jest zapewne niebywale wdzięczne pisarzowi, bo teraz żyje w znacznej mierze z turystów, którzy przyjeżdżają z dziećmi odwiedzić tutejszy Park Pinokia. Park powstał w roku 1956. Nie jest to typowy park rozrywki z kolejkami górskimi czy karuzelami. Na odwiedzających czekają tu natomiast rzeźby, pomniki czy wystawy dydaktyczne zainspirowana bajką o pajacyku imieniem Pinokio, bohaterze powieści włoskiego pisarza Carlo Collodi, żyjącego w XIX wieku. „Le avventure di Pinocchio” („Przygody Pinokia”) znana na całym świecie po prostu jako „Pinokio” to jego najsłynniejsza książka. Przetłumaczono ją na ponad 260 języków i dialektów (!). Opowieść o drewnianym chłopcu ukazywała się jednak najpierw w odcinkach jako „Storia di un burattino” („Historia drewnianego pajaca”) w pierwszej włoskiej gazecie dla dzieci „Giornale dei bambini” w latach 1881-1883. W formie książkowej została wydana w 1883 roku. Od tego czasu postać ta zdobyła wielką popularność na całym niemal świecie, nie tylko u dzieci.

W miasteczku Collodi autor Pinokia spędził swoje dzieciństwo i właśnie od nazwy miasta pochodzi jego literacki pseudonim Carlo Collodi (prawdziwe nazwisko to Carlo Lorenzini), którego zaczął używać po trzydziestym roku życia.

 

 

 

 

Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał, jedna z tych grubych, solidnych szczap, które wkłada się do ognia w zimie, żeby zimny pokój stał się ciepły i przytulny.”  To początek bajki o Pinokiu, wystruganym przez majstra Dżeppetto, który bardzo pragnął mieć syna. Ponieważ cudownie ożywiony pajacyk był krnąbrny i niegrzeczny, Niebieska Wróżka sprawiła, że za każdym razem kiedy kłamał, rósł mu nos. „Kłamstwa, mój chłopcze, można poznać w jednej chwili. Są dwa rodzaje kłamstw – jedne mają krótkie nogi, a inne długie nosy.”

W opowieści występuje też szereg innych, barwnych postaci: Lis, Kot, Wieloryb, Gadający Świerszcz, Papuga, Świetlik, Gołąb czy Krab. Ich rzeźby i posągi zobaczymy spacerując po parku, którego wystrój i architektura ściśle nawiązuje do treści bajki. Z myślą o najmłodszych gościach parku przygotowano liczne atrakcje takie jak nauka tworzenia masek i drewnianych lalek, możliwość przebrania się w jedną z wybranych bajkowych postaci.

 

 

 

Park Pinokia to istny bambusowy raj!

 

Nie tylko w parku, ale i w miasteczku Pinokia zobaczymy na każdym niemal kroku. W sklepikach z pamiątkami można nabyć jego drewnianą podobiznę dowolnej wielkości – od kilku centymentrów do 1,5 metra! Zresztą Pinokia można kupić już nie tylko w Toskanii, bowiem stał się ogólonarodowym dobrem Italii. Szkoda, że pisarz (któremu nie powodziło się finansowo zbyt dobrze), tego nie doczekał. Zmarł w 1890 roku, zanim jego Pinokio zyskał ogólnoświatowa sławę.

Choć park lata świetności ma już za sobą (wielka szkoda!) i przydałby mu się modernizacja, będąc w pobliżu warto do niego zajrzeć tym bardziej, że sąsiaduje z pięknym, renesansowym ogrodem Villa Garzoni (w pałacowej kuchni pracowali rodzice Carlo Lorenzini). Ale to już inna historia, do której przeczytania zaprosimy wkrótce!

Opracowanie i zdjęcia: Małgorzata Dyrska

 

You might also like More from author

Leave A Reply