Romantyczne ogrody w Rosemoor

0

Widowiskowe ogrody poruszające zmysły …  pełne romantycznych róż, pachnących wawrzynków, kwitnących śliw … Anna Jankowska odkrywa dla nas Rosemoor.

 

Jak Lady Anna pokochała swój ogród …

Zapoznając się z historią Rosemoor (hrabstwo Devon), musimy cofnąć się do lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to posiadłość odziedziczyła Lady Anna. Młodziutka dziedziczka nie interesowała się wówczas ogrodnictwem, a otrzymana w spadku ziemia również nie przypadła jej do gustu. Ogród, otaczający dom, uznała za „pracochłonny i nudny”. Jej podejście zmieniło się jednak po latach – przebywając na rekonwalescencji w Hiszpanii, w 1959 roku, Lady Anna miała okazję poznać kolekcjonera roślin Collingwooda Ingrama, który otworzył jej oczy na świat flory.

 

Ogrody Rosemoor RHS

 

Sam Ingram posłał do Rosemoor sporo roślin ze swego prywatnego ogrodu Benenden i tym samym zapoczątkował dzieło, kontynuowane przez Lady Annę, która to w celu uzupełnienia kolekcji odbyła szereg botanicznych podróży do wielu zakątków świata.

 

Tworzenie Rosemoor …

Ogrody stworzone przez Lady Annę, utrzymane były w stylu naturalistycznym, bez konkretnego planu. Z pomocą dziedziczce przybył projektant John Cordington, który posłużył radą i doświadczeniem. Dopingowali mu Ingram i Lionel Fortescue, kolejny miłośnik roślin i właściciel „The Garden House”. Dzięki ich sugestiom i estetycznemu zmysłowi Lady Anny, Rosemoor nabrał niepowtarzalnego charakteru, który możemy podziwiać do dziś.

W 1988 Lady Anna podarowała Rosemoor Królewskiemu Towarzystwu Ogrodniczemu (RHS), które kultywuje jej dzieło. Zmiany wprowadzone przez RHS objęły między innymi stworzenie nowoczesnego centrum dla odwiedzających, poszerzenie kolekcji roślin o nowe, bardziej ozdobne nasadzenia, a także nadanie nieco formalnego charakteru, który wspaniale kontrastuje ze swobodnym stylem zapoczątkowanym przez Lady Annę.

 

Ogrody Rosemoor RHS

Pióropusznik strusi i kamasia w ogrodzie leśnym w kwietniu. 

 

Najpiękniej jest wiosną …

Ogrody Rosemoor atrakcyjne są o każdej porze roku. Prawdziwym pięknem emanują wiosną, kiedy to do życia budzą się owocowe drzewka, kwitną rododendrony oraz magnolie, a przy ścieżkach już w marcu pachną krzewy wawrzynka i sarkokoki.

Kwiecień i maj to czas ozdobnej, miododajnej byliny, jaką jest Kamasja Leichtlina, charakteryzująca się dzwoneczkowatymi, białymi bądź fioletowo-niebieskimi kwiatami.

Wiosenne kwiaty Rosemoor to także jaskrawo-żółte stokrotki Doronicum ‘Miss Mason’, które wyjątkowo dobrze wyglądają w towarzystwie blado-różowych świerząbków kosmatych i niebieskich niezapominajek. Latem na scenę natomiast wkraczają królowe kwiatów, czyli róże. Tu w Rosemoor jest ich około dwóch tysięcy.

 

Ogrody Rosemoor RHS

Romantyczne rosarium: róża ‘Deve d’Or’, ‘Goldbusch’, ‘Molineux’, ‘Wisley’. 

 

Rosemoor jest idealną scenerią dla zakochanych, można tu urządzić romantyczne przyjęcie ślubne lub spędzić niezapomniane wakacje na łonie natury, zatrzymując się w jednym z luksusowych domków letnich – magnolii, kamelii lub azalii. Ogrody dla zwiedzających otwarte są od marca do października. Więcej o ogrodach Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego RHS TUTAJ.

 

Ogrody w Rosemoore RHS

Ogród „Królowej Matki” zimową porą

 

Zajrzyjcie do inspirującego świata wnętrz i ogrodów na potralu poezja-designu.pl

You might also like More from author

Leave A Reply