Skrzydaci goście w ogrodzie

0

Jakie rośliny przyciągają pszczoły i motyle do ogrodu? Na to pytanie zawsze starali odpowiedzieć sobie ogrodnicy i hobbyści. Ostatnio do tej grupy dołączyli brytyjscy naukowcy …

Wielu ogrodników wybierając rośliny do ogrodu przyjaznego dzikiej naturze, kieruje się przede wszystkim doświadczeniem opartym na własnych obserwacjach bądź opiniami znajomych. Ich wybór nigdy nie był poparty dowodami naukowymi – aż do dziś. Badacze z Laboratorium Pszczelarstwa i Owadów Społecznych Uniwersytetu Sussex zakończyli właśnie pierwsze eksperymenty, polegające na selekcji roślin przyciągających owady. W ciągu dwóch letnich okresów obserwowano 32 popularne odmiany roślin, które to podobno szczególnie upodobały sobie owady. Wśród nich znalazły się gatunki i hybrydy rodzime oraz egzotyczne. Pod lupę wzięto zwłaszcza lawendy oraz dalie.

 

Fot. Nigel Burkitt / RHS

 

Eksperymentalne ogrody z odpowiednio wyselekcjonowanymi roślinami odwiedzały najczęściej pszczoły (87%), pozostałymi gośćmi były bzygi, ćmy i motyle. Pszczołom, a zwłaszcza trzmielom, najczęściej do gustu przypadały dalie, aczkolwiek nie wszystkie. Dalie kaktusowe oraz pomponowe były znacznie mniej odwiedzane, gdyż do ich nektaru trudniej było się dostać. Wśród ulubionych roślin miododajnych znalazły się także lawendy w kolorach białym i różowym.

Naukowcy z Sussex proponują do lawend i dalii dołączyć, ogóreczniki, pszonaki ‘Bowles’ Mauve’ oraz majeranek. Ogóreczniki wybierały pszczoły miodne, lawendy i dalie zwracały uwagę trzmieli, dla motyli najbardziej atrakcyjne okazały się pszonaki. Majeranek za to cieszył się uznaniem wśród wszystkich tych owadów.

Badacze podkreślają, że planując ogród atrakcyjny dla pszczół i motyli nie musimy ograniczać się tylko do gatunków rodzimych, które są ostatnio promowane przez projektantów. Lawendy w końcu pochodzą z krajów śródziemnomorskich, a dalie z Meksyku. Warto poeksperymentować z egzotykami.

 

Więcej inspiracji znajdziecie na stronie www.poezja-designu.pl

You might also like More from author

Leave A Reply