Kolekcja starych angielskich róż w Mottisfont

0

Stara rezydencja wraz z ogrodem i parkiem są częścią 809 ha posiadłości, do której należy także wieś Mottisfont, pola uprawne oraz lasy. To malowniecze miejsce, przecięte wstęgą rzeki o nazwie Test, jest prastarym Opactwem Augustyńskim z XII wieku. Po likwidacji zakonów przez Henryka VIIIgo budynki opactwa stały się prywatnym domostwem , a z biegiem czasu utworzono wokół niego piękne ogrody oraz park.

 

Fot. angielskieogrody.com 

 

W czerwcu do Mottisfont ściąga szczególnie wielu turystów, gdyż jest to czas kwitnięcia setek róż pochądzących ze słynnej kolekcji zainicjowanej w roku 1972 przez wybitnego specjalistę hodowli i uprawy róż – Graham’a Stuart Thomas. Kolekcja starych angielskich róż wypełnia powierzchnię ogrodmnego ‘ogrodu za murem’ (the walled garden), który za czasów panowania Królowej Wiktorii był miejscem uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Dzisiaj ‘ogród za murem’ jest ogrodem ozdobnym, podzielonym na kilka mniejszych fragmentów – wszystkie wypełnione rozległymi rabatami, na których rosną słynne róże. Róże pokrywają tutaj również ponad 3-metrowe mury otaczające ogród, liczne pergole, kratki oraz obeliski – a wśród nich uprawia się rośliny cebulowe i jednoroczne, byliny, krzewy oraz drzewa ozdobne. Na spokojne odwiedzenie całej posiadłości potrzeba całego dnia.

 

Fot. angielskieogrody.com 

 

Obecnie rezydencja oraz ogrody w Mottisfont Abbey należą do organizacji The National Trust i są otwarte do zwiedzania przez cały sezon. Na miejscu są restauracja, sklep oraz toalety.  Więcej informacji na temat dojazdu oraz cen biletów TUTAJ.

 

Fot. angielskieogrody.com

 

Więcej zdjęć z Mottistont Abbey w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply