Begonie bulwiaste – doskonałe na cienisty balkon

2

Kwiaty balkonowe rosnące w donicach mają dość trudne warunki do rozwoju w porównaniu do roślin uprawianych na rabatach ogrodowych. Pojemniki ograniczają możliwości dla swobodnego wzrostu bryły korzeniowej, ziemia w upalne dni szybko przesycha, a substancje odżywcze, których rośliny kwitnące potrzebują bardzo dużo, szybko się wyczerpują. W związku z tymi ograniczeniami uprawa roślin balkonowych powinna się odbywać z zachowaniem kilku ważnych zasad. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dobre dopasowanie roślin do warunków świetlnych panujących na balkonie.

Sklep Na Ogrodowej

Na balkony cieniste i półcieniste możemy bez wahania wybrać różne formy begonii bulwiastych, które mimo zacienienia będą tam dobrze rosły i kwitły.

Wybór odmiany

Begonie bulwiaste dostępne w sprzedaży występują w szerokiej gamie kolorystycznej, różnią się także pokrojem. Odmiany, które w nazwie posiadają słowo ‘pendula’ mają zdolność do wytwarzania wydłużonych, płożących się pędów. Te odmiany świetnie pasują do wiszących pojemników albo do wysokich donic, z których będą się malowniczo zwieszać. Pozostałe begonie mają pokrój wyprostowany, krzaczasty. Wykształcają jednak większe kwiaty, które z równą intensywnością rozwijają się przez cały sezon.

 

fot. ibulb

Begonie zakwitają w wielu kolorach

 

Gleba

Begonie przy wysadzaniu do balkonowych donic należy zaopatrzyć w lekko kwaśne, próchniczne i przepuszczalne podłoże, które będzie dobrą bazą do rozwoju korzeni.

Donice

Do sadzenia najlepiej wybrać spore donice – wtedy roślina w mniejszym stopniu będzie podlegać wahaniom wilgotności gleby. Pojemniki muszą mieć odpływ dla nadmiaru wody i jednocześnie podstawkę, aby gromadzić nieco zapasu wody w czasie upałów.

Podlewanie i właściwa wilgotność gleby

Begonie nie lubią ziemi przesuszonej ani nadmiernie wilgotnej – wtedy bulwy gniją i roślina zamiera. Wymagają regularnego podlewania, nawet codziennie, gdy są duże upały. Wtedy również bardzo przydaje się podstawka, która wypełniona wodą stanowi zapas na upalne dni. Gdy jednak lato jest deszczowe i woda stale zalega w podstawce, nawet niepodlewana roślina może cierpieć z nadmiaru wilgoci. Warto wtedy usunąć podstawkę, aby woda odpływała swobodnie, a donica nie była w niej stale zanurzona. Szczególnej troski w nawadnianiu potrzebują begonie uprawiane w wiszących pojemnikach, gdzie trudno kontrolować wilgotność.

Zasilanie

Zabieg ważny i konieczny w przypadku roślin uprawianych w pojemniku, ponieważ nawet dobrze przygotowane podłoże nie będzie zawierać wystarczającej ilości substancji odżywczych na cały sezon. Do zasilania możemy stosować nawozy naturalne – np. rozcieńczoną gnojówkę lub całą gamę nawozów mineralnych przeznaczonych do roślin kwitnących. Najlepiej sprawdzają się te dostarczane w formie płynnej.

Ogławianie

Konieczne z kilku względów. Obcinanie zasychających kwiatów poprawia wygląd begonii, uniemożliwia zawiązywanie nasion na kwiatach płodnych i chroni przed chorobami grzybowymi, które chętnie rozwijają się na gnijących płatkach. Pozbawiona starych kwiatów begonia chętnie zawiązuje nowe pąki, rozrasta się i obficie kwitnie przez cały sezon.

Przeczytaj, jak i kiedy rozpocząć uprawę begonii bulwiastej.

You might also like More from author

2 Comments

  1. Matylda says

    Szukam pilnie informacji na temat jednej odmiany begonii, tj. Begonia x benariensis. Może coś mi tu podpowiecie?? Będę wdzięczna 🙂 Pzdr.

Leave A Reply