Fiołek afrykański – dla zabieganych ogrodników

0

Fiołka afrykańskiego można nazwać idealną rośliną doniczkową. Może kwitnąć w dowolnej porze roku, nie ma szczególnych wymagań uprawowych, a na dodatek łatwo go rozmnożyć. Nic też dziwnego, że znajdziemy go na parapetach w mieszkaniach na całym świecie.

Pochodzenie i odmiany

Dziki fiołek wywodzi się z obecnej Tanzanii, gdzie znaleziono go pod koniec XIX wieku. Najbardziej popularny gatunek fiołka kwitnie, jak się można spodziewać na fioletowo. W uprawie domowej dostępne są jednak liczne odmiany praktycznie w kolorach tęczy, od bieli, przez różowy, czerwony i fioletowy do niebieskiego. Nie spotyka się fiołków żółtych, za to pojawiają się odmiany dwukolorowe.  Niektóre odmiany mają także bogato karbowane płatki i w efekcie są już bardzo mało podobne do rośliny wyjściowej. Rewolucja nastąpiła również w odniesieniu do siły wzrostu poszczególnych roślin. Wyhodowano fiołkowe miniaturki, dorastające zaledwie do 8 cm, i fiołkowe giganty, które osiągają powyżej 40 cm.

 Różne odmiany fiołków

Nasłonecznienie i temperatura

Fiołki afrykańskie, dzięki swemu tropikalnemu pochodzeniu, z łatwością akceptują zbyt wysoką dla wielu roślin temperaturę w naszych domach. Suche i ciepłe powietrze, będące efektem działania centralnego ogrzewania, nie jest dla fiołka zabójcze tylko dlatego, że grube i mocno owłosione liście świetnie radzą sobie z takimi warunkami. Nawet ograniczony dostęp do światła nie jest problemem dla tej odpornej rośliny, jednak właściwe oświetlenie ma wpływ na intensywność kwitnienia.

Idealne warunki dla fiołka to dobrze nasłoneczniony parapet w okresie krótkiego dnia i półcień latem. Zresztą roślina sama da znać, czy ilość światła jest dla niej optymalna – jeśli nie będzie kwitła przez dłuższy okres lub zakwitnie słabo, a liście są wyciągnięte i osłabione – to prawdopodobnie ma zbyt mało światła. Rozrośnięte, grube, intensywnie zielone liście, a czasami nawet ślady poparzeń słonecznych to znak, ze roślinę trzeba przestawić w mniej naświetlone miejsce.

Podlewanie i zasilanie

Fiołek wymaga oszczędnego podlewania, po lekkim przesuszeniu podłoża. Najlepszym sposobem nawadniania jest umieszczenie doniczki na 20-30 min w podstawce z wodą. Jednak dłużej woda nie powinna zalegać  – korzenie mogą w nadmiernie wilgotnej glebie zgnić. Młode rośliny zasilamy od czasu do czasu (co 2 – 3 tygodnie) nawozami dla roślin liściastych, starsze wymagają także składników pobudzających kwitnienie.

You might also like More from author

Leave A Reply