Edwardiańskie ogrody w Iford Manor

0

Iford Manor leży u podnóży stromego wzgórza, które obniża się ku rozległej dolinie hrabstwa Wiltshire.  W samym jego dole płynie rzeka, której szum słychać z ukształtowanych we wzniesieniu tarasach – założono na nich piękne ogrody w stylu włoskim, udekorowane licznymi elementami architektonicznymi pochodzącymi ze starożytnych czasów i obsadzone swobodną roślinnością o delikatnych barwach oraz formach.

 

Iford przed wiekami … 

W czasach średniowiecznych zajmowano się tu tkaniem bawełny – na wartko płynącej przez Iford rzece stały młyny, a w tutejszym domu (który wówczas wyglądał o wiele skromniej niż dziś) znajdowała się fabryka tkacka i zamieszkiwał jej właściciel. W XVII wieku cały ten uroczy teren został przegrany w karty, podzielony i sprzedany – dom oderwany został od młynów i pomieszczeń tkackich – a w roku 1720 przerobiony na mini pałacyk i zamieszkany przez członków zamożniejszej warstwy społecznej niż tkacze.

 

The Peto Gardens. Fot. K Bellingham

Rabaty bylinowe w Iford Manor. 

 

The Peto Garden …

Harold Peto (1854 – 1933) przez większość swojego profesjonalnego życia był architektem. Poza tym szczególnie dużo podróżował i zagorzale kolekcjonował antyki. Kochał odwiedzać Włochy (w tym starożytne miasta Pompei oraz Herculaneum), Hiszpanię, Północną Afrykę oraz Japonię. Fascynował się również ogrodami i, gdy w 1892 roku rozpadła się firma w której pracował jako architekt, postanowił zająć się projektowaniem ogrodów (zaprojektował między innymi piękny ogród Ilnacullin na wyspie w Zatoce Bantry w Irlandii, o którym pisaliśmy TUTAJ). W roku 1899 zakupił dom w Iford i zaczął projektować swój własny ogród. Na wzgórzu znajdującym się za domem stworzył szereg tarasów – wszystkie połączone ze sobą tematycznie za pomocą starożytnych kolumn, rzeźb oraz donic.

Po śmierci Harolda Peto, jego dom wraz z ogrodem był w rękach kilku prywatnych właścicieli. Obecnie jest z wielką dumą i zaangażowaniem pielęgnowany przez rodzinę Cartwright-Hignett, która udostępnia go zwiedzającym. Działająca na miejscu organizacja artystyczna Iford Arts wystawia podczas lata na terenie ogrodów wiele imprez artystycznych łącznie z koncertami i operami.

 

Warto zobaczyć …  

Ogród w Iford jest bardzo atrakcyjny. Peto najwyraźniej miał świetne wyczucie proporcji i potrafił wspaniale wykorzystać kolekcjonowane antyki.

 

The Peto Gardens. Fot. K Bellingham

Liczne w Iford Manor Gardens tarasy połączone są ze sobą kamiennymi schodami. 

 

Panuje tu spokojna atmosfera ukojenia. Wśród gęstej zieleni otulającej kamienne i gliniane elementy architektoniczne znajdują się ciche zakątki, a z wielu miejsc rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki na otaczającą Iford okolicę … prawie jak we Włoszech. The Pieto Garden w Iford Manor otwarty jest dla zwiedzających od wiosny do jesieni. Znajduje się tu również przyjemna herbaciarnia, toalety oraz parking dla samochodów osobowych i busów.

 

Więcej zdjęć z ogrodów w Iford w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply