Zakładamy angielską rabatę – część I

0

Jeśli zastanawiacie się nad założeniem swojej własnej gęstej angielskiej rabaty, to warto zapoznać się najpierw z prostymi zasadami projektowania. Oto kilka łatwych kroków, które pomogą każdemu ogrodnikowi:

 

Kształt i wielkość rabaty

Rabaty tradycyjnie zakładane są wzdłuż ścian domów lub płotów ogrodowych.  Warto jednak zaplanować swoją nową rabatę w stylu wysepki o kształcie nieregularnej plamy. Takie wysepki można poprosu wyciąć w darni – czemu nie zrobić tego dookoła rosnących już drzew lub krzewów? Istniejące już rabaty biegnące wzdłuż murów lub ogrodzeń można ulepszyć wizualnie poprzez zmianę linii ich brzegu. Dodajmy tu i ówdzie trochę zaokrągleń lub wcięć – starajmy się unikać prostych linii. Ciekawie też wyglądają rabaty wzniesione, które można zbudować z drewna, cegieł lub kamienia naturalnego. Wielkość rabaty zależy oczywiście od ogrodu, pamiętajmy jednak, że te o dużych rozmiarach będą ciekawsze i bardziej dramatyczne – szczególnie gdy zostaną odpowiednio obsadzone.

Światło i podłoże

Przed zabraniem się za planowanie rabaty koniecznie trzeba zapoznać się z nasłonecznieniem ogrodu. Czy będzie ona w słońcu czy też w cieniu – od tego oczywiście będą uzaleznione wybory dotyczące wyboru odpowiedniej roślinności. Przed wyborem roślinności należy również sprawdzić rodzaj oraz odczyn gleby.

Wymarzona rabata

Gdy zdecydujemy się już na kształt oraz wielkość rabaty, a także poznamy jej wystawę oraz odczyn i typ gleby, to najwyższy czas zastanowić się co się nam najbardziej podoba. Jak nasza rabata ma wyglądać … czy ma być kolorowa czy może tylko w odcieniach bieli, srebra i błękitu? Czy chcielibyśmy mieć dużo roślin pachnących czy też może przydałyby się zioła, które poza walorami estetycznymi można wykorzystać w kuchni. Dopiero po takich przemyśleniach można zabrać się za wybór roślinności.

Dobór roślinności na rabatę

Aby rabata była ozdobna przez okrągły rok, pamiętajmy o zastosowaniu jak najszerszej gamy gatunków roślin – obok krzewów i bylin zaplanujmy posadzić również rośliny jedno- i dwuletnie oraz rośliny cebulowe. Wybierajmy rośliny odporne na nasze warunki klimatyczne oraz szkodniki. Zazwyczaj te, które pochodzą z renomowanych szkółek a nie supermarketów są zdrowsze i mają większe szanse na zaklimatyzowanie się w ogrodzie.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ POZOSTAŁE CZĘŚCI SERII:

 

1. Zakładamy angielską rabatę – część II   WYBÓR ROŚLIN

2. Zakładamy angielską rabatę – część III  PIELĘGNACJA RABATY

 

You might also like More from author

Leave A Reply