Zima to idealny czas na planowanie ogrodu

0

Planujesz rekonstrukcję ogrodu, czy tylko zastanawiasz się, od czego zacząć na wiosnę? Zima to najlepszy czas na planowanie zarówno tych małych, jak i wielkich zmian. Poznaj praktyczne porady, które ułatwią Ci pracę i pomogą ustrzec się przed błędami wielu początkujących.

Zanim zabierzesz się za wybór drzew i altanek, zaplanuj wszystko starannie. W pierwszej kolejności zastanów się, jak ma wyglądać Twój wymarzony ogród. Będzie to oaza spokoju, miejsce spotkań z przyjaciółmi, czy rodzinna przestrzeń, w której każdy członek rodziny znajdzie miejsce dla siebie?

Zabierz się do planowania

Weź do ręki długopis i nakreśl na papierze plan swojej działki. W planie umieść również grządki, drzewa i krzewy, które chcesz zachować na ogrodzie. Na kartce zakreśl później miejsca, gdzie chciałbyś umieścić grill wraz z meblami ogrodowymi, szklarnię lub stworzyć ozdobne grządki. Jeśli jest to możliwe nanieś na plan mapę sieci energetycznych. Będzie to wyjątkowo ważne, jeśli planujesz posadzić duże drzewa lub stworzyć oczko wodne.

Przyglądaj się życiu w ogrodzie

Najczęstszym błędem przy rekonstrukcji, czy zakładaniu ogrodu, jest zły wybór roślin. Przyjrzyj się ogrodowi i zastanów gdzie najdłużej świeci słońce, albo gdzie najmocniej wieje wiatr. To ułatwi wybór idealnego miejsca na kwitnące grządki i skalniaki. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj gleby jest na twojej działce, najwyższy czas zrobić analizę. Dzięki temu dowiesz się, którym roślinom i krzewom w naturalny sposób będzie się na Twoim ogrodzie dobrze rosło.

Wpuść do ogrodu pierwotne gatunki

Podczas wyboru roślin nie kieruj się tym, co widzisz u sąsiadów. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie inspiracji w otaczającej Cię przyrodzie lub wybranie niezbyt wymagających bylin, takich jak jeżówka, czosnek ozdobny czy szałwia. Pamiętaj, że rośliny znacznie lepiej czują się w grupach. Jeśli chcesz mieć na ogrodzie coś większego, postaw na czereśnie ozdobne lub magnolie. Kwitnące krzewy takie jak wiciokrzew, pigwa czy bez stworzą piękny i niewymagający żywopłot, który wystarczy przystrzyc raz w roku. Nie zapominaj, że każda roślina, krzew i drzewo, do swojego wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków. Jeśli na północnej stronie zasadzisz krzewy, które kochają słońce, dbanie o nie przyniesie więcej problemów, niż radości.

You might also like More from author

Leave A Reply