Marzy Ci się przydomowy sad? Podpowiemy, które krzewy owocowe warto wybrać

0

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestię ekologicznej żywności i próbuje swoich sił czy to w uprawie warzyw, czy owoców. Jeżeli chcecie zostać sadownikami na własny użytek, to podpowiemy Wam, jakie krzewy owocowe warto wybrać. Dowiecie się też, jak je uprawiać.

Jakie krzewy owocowe sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

Jest wiele sadzonek krzewów owocowych, które warto wybrać do przydomowego ogrodu. Ich zaletą jest nie tylko piękny pokrój w czasie owocowania, ale również kwitnienia. Na pewno dobrym wyborem może być borówka amerykańska, która jest bogata w przeciwutleniacze i będzie świetnym dodatkiem do lodów, śmietanowych deserów, galaretek i ciast. Świetnie w ogrodzie prezentują się porzeczki, zarówno czarna, jak i czerwona, oczywiście jeśli zadba się o ich regularne przycinanie rozświetlające. Malina oraz poziomka przełamią kwaśne smaki borówek oraz porzeczek i dodadzą do Waszego sadu więcej słodkości.

Borówka amerykańska – jak ją uprawiać?

Jeżeli decydujesz się na borówkę amerykańską, nie musisz obawiać się, że jest to krzew owocowy bardzo wymagający. Trzeba oczywiście pamiętać o zapewnieniu jej optymalnych warunków. Najlepiej rośnie na glebie żyznej i kwaśnej, dlatego warto wymieszać glebę ogrodową z torfem kwaśnym. Sadzonkę należy umieścić na głębokości ok. 35 cm, a dół powinien mieć średnicę ok. 60 cm. Jeżeli chcecie posadzić więcej niż jeden krzew, to należy zachować odstęp przynajmniej 1,5 m. Wiosną należy nawozić roślinę nawozem przeznaczonym dla borówek i nawożenie należy powtórzyć raz lub dwa razy. Ziemię należy ściółkować, aby ograniczyć parowanie wody. Przyda się torf wysoki, trociny drzew iglastych oraz kora. Borówkę amerykańską należy podlewać regularnie, bo nie znosi przesuszenia. Krzewy owocowe borówki są ozdobą każdego przydomowego ogrodu.

Dlaczego warto wybrać porzeczki czarną i czerwoną do ogrodu?

Obydwa rodzaje porzeczek, zarówno czarna, jak i czerwona mogą znaleźć się w Waszym ogrodzie, przy czym musicie pamiętać, że czerwona jest bardziej odporna na niskie temperatury. W pielęgnacji warto pamiętać o odmładzaniu krzewów i przycinaniu starych pędów co ok. 4 lata. Czerwone porzeczki lubią nawozy, w których jest duża zawartość potasu, natomiast czarne potasowo-azotowe. Przy uprawie trzeba również uzbroić się w narzędzie do odchwaszczania, bo niestety krzewy te często się zachwaszczają.

Jak uprawiać malinę i poziomkę, by ochronić je przed szkodnikami?

Uprawa maliny i poziomki w ogrodzie może się udać, mimo to, że ich liście są dużym przysmakiem ślimaków. Na pewno warto nie sadzić tych roślin bezpośrednio w gruncie, a wybrać uprawę doniczkową. W ten sposób także mogą dobrze się rozwijać. Najlepszym nawozem dla poziomek, podobnie jak dla truskawek jest kompost lub obornik, gdyż preferują odczyn kwaśny. Krzewy owocowe doniczkowe mogą ozdobić zarówno taras, balkon, jak i wejście do domu. Dzięki temu piękne zapachy będą się roznosiły po okolicy. Przerzedzenie pędów może pomóc i zagwarantować roślinie więcej światła, a jednocześnie zapobiec rozwojowi chorób. W ostateczności w przypadku ataku szkodników stosuje się oprysk. Wtedy najlepiej odczekać ze zbiorami, choć wystarczy dokładne umycie owoców, by nadawały się do spożycia. Można też postawić na „naturalnych wrogów” – obsadzenie swoich upraw roślinami chroniącymi, które odstraszą szkodniki. Dobrze sprawdzają się choćby aksamitki czy nasturcje.

You might also like More from author

Leave A Reply