Tulipany – kiedy i jak sadzić cebulki?
Tulipany to wyjątkowe kwiaty, które często można spotkać w przydomowych ogrodach. Ich piękno i unikalny kształt sprawiają, że przestrzeń, w której rosną, staje się kolorowa i atrakcyjna. Aby cieszyć się pięknem roślin, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach uprawy kwiatów. Zobacz, jak i kiedy sadzić cebulki tulipanów, aby rośliny zachwycały wyglądem przez długi czas.
Tulipany – kiedy sadzić cebulki?
Tulipany wyrastają z cebulek, które są rodzajem pędu podziemnego. Bulwy należy umieszczać w glebie wczesną jesienią, gdy temperatury są już niższe. Sadzenie cebulek w tym czasie sprawi, że kwiaty będą miały więcej czasu na ukorzenienie się i rozwinięcie przed nadejściem zimy. Idealną porą są okolice września i pierwsza połowa października, przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Bulwy najlepiej wsadzać do gruntu tuż po zakupie. Jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, by bulwy umieścić w drewnianym pojemniku, przysypując suchym piaskiem lub trocinami.
Jak sadzić cebulki tulipanów?
Cebulki tulipana lubią podłoże lekko wilgotne, obojętne lub kwaśne, a także żyzne o dużej zawartości próchnicy. Stanowisko musi być dobrze nasłonecznione. Przed przystąpieniem do sadzenia należy dokładnie oczyścić grunt z chwastów, przekopać ziemię i dodać do gleby kompost. Rośliny będą się pięknie prezentować, gdy posadzisz bulwy w grupach po kilkanaście sztuk. Cebulki należy wkładać do wcześniej wykopanego otworu spiczastą końcówką do góry na głębokość około 10 cm. Dla wysokich odmian powinieneś zachować 15 cm odstęp, niższe możesz sadzić w mniejszych odległościach. Po umieszczeniu bulw w gruncie, sadzonki trzeba podlać. Ze względu na porę roku nie jest konieczne dodatkowe nawadnianie ziemi. Po pierwszych przymrozkach podłoże możesz podsypać korą, torfem lub przykryć gałązkami sosny. W ten sposób zabezpieczysz tulipany przed zmarznięciem.
Jak pielęgnować tulipany?
Aby tulipany zachwycały wyglądem przez długi czas i były zdrowe, warto odpowiednio zadbać o kwiaty. Pielęgnacja roślin jest stosunkowo łatwa i przyjemna. Przede wszystkim obejmuje regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, a także systematyczne podlewanie. W okresie wegetacyjnym powinieneś pamiętać o odchwaszczaniu i nawożeniu gleby. Po zaschnięciu wszystkich liści, bulwy należy wykopać, przesuszyć i dokładnie oczyścić z resztek ziemi. Tak przygotowane cebulki przechowuje się w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia. Warto pamiętać, że bulwy najlepiej wykopywać co roku. Dzięki temu, co roku będą dobrze kwitły i zdobiły ogród.