Ekologiczne wianki świąteczne

0

Tradycyjnie w polskich domach choinkę ubiera się dopiero w poranek wigilijny. Zanim jednak nastąpi ten magiczny moment i rozbłysną światełka na naszym drzewku warto ozdobić swój dom, by poczuć świąteczny nastrój. Może to być oczywiście wieniec adwentowy, ale od kilku lat coraz popularniejsze stają się również wieńce zawieszane na drzwiach wejściowych lub w innym wyeksponowanym miejscu. Podpowiadamy jak stworzyć taką ozdobę by nie tylko była piękna i cieszyła oko, ale również by była ekologiczna.

Elementy do naszej dekoracji warto gromadzić już dużo, dużo wcześniej, podczas jesiennych prac ogrodowych lub wypraw do lasu.

Do wieńców można wykorzystać:

– przeróżne cudne gałązki z owocami i szyszkami np. jabłuszka rajskie, owocującą śnieguliczkę, główki nasienne powojników i traw ozdobnych oraz porośnięte porostami lub mchem gałązki modrzewia

– zimozielone gałązki jałowca, świerku, sosny, ostrokrzewu, a nawet tui 🙂

– suszone plasterki cytrusów i laski cynamonu

– polecamy także owoce kaliny koralowej, owoce jarzębiny, owoce trzmieliny pospolitej i oczywiście głogu jednoszyjkowego. W kwiaciarni natomiast można zaopatrzyć się w przepiękny ostrokrzew okółkowy i gałązki eukaliptusa, który pachnie potem przez długie tygodnie – nawet gdy jest już suchy!

Aby wianki były bardziej przyjazne naturze odrzucamy konieczność stosowania gotowych podkładów, gorącego kleju czy jakichkolwiek plastików.  Podkłady możemy bardzo łatwo wykonać sami z drutu, który potem owijamy zieloną lub brązową taśmą florystyczną (takie podkłady można wykorzystywać jeszcze wiele razy do tworzenia nowych wianków).

Gdy taki prosty podkład jest gotowy, to zabieramy się do pracy nad większą ilością (około 20) małych bukiecików skomponowanych z zimozielonych gałązek – można już na tym etapie do tych bukiecików dodawać ozdobne owoce róży dzikiej czy holenderskiej, czy też zaschnięte kwiatostany hortensji albo listki eukaliptusa lub rozmarynu – cokolwiek uda Wam się teraz wyciąć z ogrodu lub co zgromadziliście już wcześniej.

Takie bukieciki mocujemy do wianka za pomocą mocnego drutu. Nakładamy jeden bukiecik na drugi od góry do dołu i tak aż zakończymy cały krąg. Pomiędzy bukieciki wplatamy ozdoby lub dodajemy później za pomocą drucika.

Takie naturalne, własnoręcznie przygotowane wieńce będą wspaniałą ozdobą, która przy sprzyjających warunkach może zdobić nasze drzwi do wiosny. Mamy nadzieję, że praca nad taką dekoracją przyniesie Wam wiele radości i satysfakcji.

You might also like More from author

Leave A Reply