Zaplanujmy wiosnę jesienią – posadźmy krokusy.
Te odporne na chłody rośliny rozpoczynają wzrost, jak tylko rozmarznie ziemia, nawet jeśli temperatura nawet nieznacznie przekracza zero stopni C. Pąki kwiatowe pojawiają się błyskawicznie, bo krokusy to rośliny dostosowane do krótkiego okresu wegetacji – przez kilka tygodni muszą zakwitnąć, wykształcić nasiona i zgromadzić zapasy substancji odżywczych w podziemnej bulwie. Ten pośpiech związany jest z ich pochodzeniem – na stanowiskach naturalnych rosną w trudnych warunkach, w miejscach okresowo suchych lub zimnych. Znajdujemy je w basenie Morza Śródziemnego, i w górach, w Pirenejach, w Alpach, a także w naszych Karpatach. Są w pełni odporne na mrozy, lubią chłodną, słoneczną pogodę.
Krokusy już od połowy lutego
Jeśli zima jest łagodna i krótka, szafrany mogą pojawić się w ogrodzie już w połowie lutego. Ale bywa, że długo zalegająca pokrywa śnieżna i regularne mrozy opóźniają kwitnienie nawet do drugiej połowy marca. Najszybciej wyrastają odmiany drobnokwiatowego krokusa Siebera (Crocus sieberi). Wśród nich m.in. ‘Firefly’ o płatkach w kolorze pastelowego fioletu oraz ‘Tricolor’, o charakterystycznych, fioletowo-biało-żółtych kwiatach.
Bardzo szybko pojawiają się również pąki kwiatowe mieszańców szafranu złocistego (Crocus chrysanthus). Do wyboru mamy wiele odmian jedno- lub wielokolorowych, w odcieniach żółtego i białych, z dodatkiem brązu i fioletu. Do najpiękniejszych z pewnością zaliczyć można delikatną, żółtokremową ‘Cream Beauty’, pastelową ‘Romance’ o żółtych płatkach od środka i kremowych na zewnątrz oraz bardzo ciekawą ‘Gipsy Girl’, której zewnętrzne płatki pokryte są intensywnie brązowymi prążkami. Na wiosennych rabatach wspaniale prezentuje się również czysto biały (nie licząc żółtego środka) krokus ‘Ard Schenk’ oraz inna biała odmiana krokusa złocistego – ‘Prince Claus’, której cechą charakterystyczną są mocne fioletowe smugi na zewnętrznej stronie płatków.
Z lekkim opóźnieniem w stosunku do najwcześniejszych krokusów botanicznych w ogrodach zakwitają tzw. krokusy wielkokwiatowe, czyli odmiany szafranu wiosennego (Crocus vernus): kwitnące na biało (‘Jeanne d’Arc’) lub w odcieniach fioletu (‘Grand Maitre’, ‘Flower Record’, ‘Remembrance’) albo paskowane (‘Pickwick’). Te szafrany są bardziej okazałe, dorastają do 15 cm, podczas gdy drobnokwiatowe nie przekraczają zwykle 10 cm wysokości. Wykorzystywane są nie tylko w ogrodach, ale również do uprawy w pojemnikach – to właśnie te krokusy, poddane pędzeniu, kupujemy najczęściej w kwiaciarniach w trakcie zimy.
Krokusy ogrodowe to byliny, które w sprzyjających warunkach niezawodnie pojawiają się na rabatach przez wiele sezonów. Na żyznej i przepuszczalnej glebie, na stanowisku słonecznym będą się świetnie rozmnażać i co roku zaobserwujemy coraz więcej kwiatów zebranych w zwarte, dekoracyjne kępy. Suche bulwy szafranów sadzimy jesienią, we wrześniu i październiku. Rośliny możemy również przesadzać wiosną, po kwitnieniu – wtedy delikatnie wykopujemy bulwki z bryłą ziemi i w całości przenosimy na nowe miejsce.
Krokusy posadzone w dużych grupach na rabatach i trawnikach tworzą widowiskowe plamy kolorystyczne i wspaniale ożywiają ogród. Jeśli przyjrzymy się im z bliska w czasie wiosennej, słonecznej pogody, zaobserwujemy ponadto roje pszczół i trzmieli, które z upodobaniem odwiedzają te nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również nektarodajne kwiaty.